Aranyérmes Kapás Boglárka és Cseh László is

Kapás Boglárka három aranyérmet szerzett Londonban. Fotó: Szaka József/MÚSZ

Kapás Boglárka aranyérmet nyert 1500 méter gyorson a Londonban zajló vizes Európa-bajnokság úszóversenyeinek szombati napján, így harmadszor is a dobogó tetejére állhatott a brit fővárosban. Cseh László remek hajrával nyert a 100 pillangón.

A 800 méteren és a 4×200 méteres gyorsváltó tagjaként szintén aranyérmes magyar versenyző hamar az élre állt, diktálta az iramot, rendre a leggyorsabb ötven métereket úszva. Hatszáz méter megtétele után már két testhosszal vezetett közvetlen üldözői előtt, előnye egy kilométernél már három testhosszra nőtt, s nagy fölénnyel csapott a célba elsőként, 15:50.22 perces idővel.

A kétszeres ifjúsági olimpiai bajnok, felnőtt vb-n bronzérmes Kapás alig három másodperccel maradt el országos csúcsától.

A döntő másik magyar résztvevője, Juhász Adél a hatodik lett 16:22.69 perccel.

Kapás Boglárka: „Nagyon örülök, pont így terveztem ezt a versenyt, pontosabban Belmonténél sohasem lehet tudni, hogy épp aznap mit akar: megy, mint a meszes, vagy csak utazik, mint ma. Én mindenesetre azt mondtam magamnak 300-nál, egy életem, egy halálom, most elindulok. Az Európa-bajnoki csúcs megdöntése volt a célom, ez sikerült, boldog vagyok.”

Cseh László aranyérmes 100 méter pillangón

Cseh ideje, az 50.86 másodperc új országos csúcs is, a tavaly augusztusi, kazanyi világbajnokságon elért saját korábbi rekordját javította meg egy századdal.

Ez volt Cseh pályafutásának 33. Európa-bajnoki elsősége, Londonban pedig harmadszor érmes, miután 50 méter pillangón második lett, a 200 méter pillangót pedig megnyerte a 30 éves magyar klasszis.

Cseh László: „Tényleg, országos csúcs? Mennyivel? Egy század? Na, így kell rekordokat dönteni. Egyébként jó úszás volt, de nagyon azt érzem, hogy még rengeteg maradt bennem, és ezt ki is fogjuk elemezni, mert Rióban jóval többet akarok kihozni magamból ezen a távon is.”

Férfi 100 m pillangó:

CSEH LÁSZLÓ 50.86 mp
2. Konrad Czerniak (Lengyelország) 51.22
3. Mehdy Metella (Franciaország) 51.70

Balog Gábor negyedik lett 200 méter háton. Az elmúlt napokban légúti gondokkal küzdő magyar versenyző jó hajrával érkezett be közvetlenül a dobogósok mögött, 1:58.66 perces idővel. Balog 100 méter háton ötödik volt, a vegyes vegyesváltó tagjaként pedig bronzéremmel gazdagodott Londonban.

Férfi 200 m hát:

Radoslaw Kawecki (Lengyelország) 1:55.98 p
2. Yakov-Yan Toumarkin (Izrael) 1:56.97
3. Danas Rapsys (Litvánia) 1:57.22
4. BALOG GÁBOR 1:58.66

Verrasztó Evelyn 5. (1:58.16 – nyolc századra a negyediktől), Késely Ajna 6. (1:58.24) lett 200 gyorson – remek produkció mindkettejüktől.

Verrasztó Evelyn: „Fáradtnak érzem magam, és épp ezért féltem attól, hogy hibázok valamit, de ezt sikerült megúsznom, úgyhogy most tényleg nem akarok panaszkodni, azt érzem, végre elkaptam valami jobb ritmust.”

Késely Ajna: „Azon voltam, hogy megcsináljam azt a technikát, amit az edzőmmel, (Turi) Gyuri bával megbeszéltünk, én most úgy gondolom, sikerült, de majd kiderül, hogy tényleg így volt-e. Nagyon jól éreztem magam, szerintem ez egy jó úszás volt.”

Női 200 m gyors:

Federica Pellegrini (Olaszország) 1:55.93 p
2. Femke Heemskerk (Hollandia) 1:55.97
3. Charlotte Bonnet (Franciaország) 1:56.51
…5. VERRASZTÓ EVELYN 1:58.16
6. KÉSELY AJNA 1:58.24

Hetedik lett a Kozma Dominik, Kis Gergő, Telegdy Ádám, Bernek Péter összeállítású férfi 4×200 méteres gyorsváltó. A stafétáknak a szombati programot záró küzdelmében a magyar négyes – délelőtti idejétől elmaradva – 7:12.99 perc alatt teljesítette a távot, s csak egy riválisát tudta megelőzni. Az Európa-bajnoki címet a holland négyes szerezte meg.

4×200 m gyorsváltó:
Hollandia 7:07.82 p
2. Belgium 7:08.28
3. Olaszország 7:08.30
…7.  MAGYARORSZÁG (Kozma Dominik, Kis Gergő, Telegdy Ádám, Bernek Péter) 7:12.99

A női 200 méter pillangó vasárnapi fináléjában két magyar is ott lesz, mivel a szombati elődöntőből Szilágyi Liliána, a 100 méter pillangó londoni negyedik helyezettje a második legjobb idővel (2:08.63 p) került tovább, Jakabos Zsuzsanna pedig az ötödik időt (2:08.80) úszta.

A férfi 50 méter gyors elődöntőiből Takács Krisztián a vasárnapi nyolcas döntőbe úszta magát a hatodik legjobb időt produkálva (22.09 mp), nem jutott tovább viszont Bohus Richárd, aki a 16. lett (22.47).

Forrás: MTI/MÚSZ