Aranyérmes a magyar férfi párbajtőrcsapat Párizsban

Shares

A Bányai Zsombor, Berta Dániel, Peterdi András, Rédli András összeállítású magyar csapat megnyerte a férfi párbajtőrözők párizsi világkupa-versenyét.

Csaknem két és fél év telt el azóta, hogy világversenyen döntőt vívott, és aranyat hozott haza a magyar férfi párbajtőr-válogatott. Az a dátum igencsak emlékezetes. 2016. február 16-án, Vancouverben egy “horrorverseny” megnyerésével kvalifikálta magát a Boczkó Gábor, Imre Géza, Rédli András, Somfai Péter összeállítású magyar csapat a riói olimpiára, amelyen aztán bronzérmet nyert. Azóta sok minden megváltozott, elsősorban a csapat…

Most, Párizsban a fenti kvartettből Rédli András maradt hírmondónak.

A mieinknek az 1-8-ért az olimpiai és világbajnok franciák ellen kellett pástra lépniük. Öt asszó után már nyolc tussal is vezettek a mieink, ezúttal Zsombi és Dani is remekelt, ám a franciák természetesen nem adták fel. Tusról tusra zárkóztak, kettőre is feljöttek, az utolsó asszó előtt három volt a különbség, amikor Rédli András és Borel pástra lépett. A francia “terminátor” természetesen mindent megpróbált, ám Bandi úgy védekezett, mint hőskorában az olasz labdarúgó-válogatott, és a tuspárbajban tartani tudta a különbséget, 42:39 lett a vége.

Az elődöntőben az ugyancsak nagyon erős ukránok következtek, élükön egy világklasszissal, Nyikisinnel. A taktika egyértelmű volt, őt “jegelni” kell, a többieket legyőzni. Ez aztán később úgy változott, hogy egytusos magyar vezetésnél a végét rábízták a vívók az utolsó emberekre. Mi tőbb, a két klasszis tovább “emelte a tétet”, lepasszívozták meccsüket, így egyetlen perc döntőtt – megint csak Bandi javára. 23:21-re nyertek a mieink, akik már a döntőbe jutással is hatalmas fegyvertényt hajtott végre.

A döntőben a koreai klasszis különítmény, a két Park és Jung nagyon nekünk támadt. Olyannyira, hogy 4 asszó után 20:12-re vezetett, ami, ugye, igen jelentős különbségnek számít. Ebből az utolsó körre aztán hármat sikerült legolgozni, a hetedik asszót pedig Zsombi lepasszívozta. Következett Dani, aki kettővel megint csak csökkentette a különbséget, így Bandi mínusz háromnál kötött be Jung ellenében. És világbajnoki bronzérmesünk ismét bebizonyította egészen kivételes klasszisát.

A “rendes játékidőben” egyenlített (pontosabban a végén már az ázsiai egyenlített, mert a magyar a vezetést is átvette egyszer), majd következett a nap harmadik hirtelen halálja… És ezen a napon valamennyi esetben mi maradtunk talpon, helyesebben szólva Rédli András. Beszúrta az aranyérmet érő tust, melyet aztán annak rendje és módja szerint meg is ünnepelt, társaival együtt!

Dancsházy-Nagy Tamás, vezetőedző: “Fantasztikus nap volt! A fiúk egész nap összeszedetten, egységesen és természetesen nagyon jól vívtak! Őrületes meccseink voltak, de mindegyik különbözött a másiktól. Tartottunk már az amerikaiaktól is, egyáltalán nem véletlenül… Aztán a franciákat saját fegyverükkel leptük meg. Ezúttal mi tudtunk elhúzni, és sündisznóállásba vonulni, itt nagyon fontos volt a két fiatal teljesítménye. Dani is nagyon összekapta magát, pedig azért pénteken és szombaton 320 emberen kellett keresztül verekednie magát… Az elődöntő hatalmas taktikai harcot hozott, tulajdonképpen egyik fél sem tudta a másikra kényszeríteni az akaratát, kockáztatni pedig senki sem akart, így a két klasszisra maradt a döntés. Korea ellen ezúttal talán előny volt, hogy fiatalok szerepeltek a csapatban, őket könnyebb volt tüzelni akkor is, amikor nagy volt a hátrány. Nagyon örülünk, hogy sikerült bizonyítanunk, mindenki jól teljesített, Rédli András pedig százszázalékosan beleérett a befejező ember szerepébe. Ugyanakkor természetesen pontosan tudjuk, hogy ez egy hosszú út első állomása volt!”

Rédli András, aki a személyes gratulációt azonnal elhárította, ekképpen: “Nem én voltam jó, hanem a csapatunk! Úgy érzem a világ három legerősebb válogatottját sikerült legyőznünk, ami azért nem akármi. Legutóbb Vancouverben nyertünk Világkupát, előtte pedig Budapesten világbajnokságot, nagyon kellett ez a siker. Bebizonyítottuk, hogy a fiatalok is képesek nagy eredményeket elérni, pedig ez párbajtőrben nagyon nehéz, elképesztően kiegyenlített a mezőny. Még ha nem is emlegetjük állandóan, de felesleges tagadni: a cél az, hogy kijussunk az olimpiára, és ott sikerrel képviseljük a hazánkat.”

Eredmények. Férfi párbajtőrcsapat Világkupa, Párizs, 34 csapat.

Negyeddöntő: Magyarország-Franciaország 42:39 (Berta +3, Bányai +2, Rédli -2).

Elődöntő: Magyarország-Ukrajna 23:21 (Rédli +6, Bányai -2, Berta -2).

Döntő: Magyarország-Korea 30:29 (Rédli +3, Bányai -1, Berta -1).

Végeredmény: 1. Magyarország (Bányai Zsombor, Berta Dániel, Peterdi András, Rédli András, válogatott edző: Dancsházy-Nagy Tamás, edzők: Halla Péter, Dancsházy-Nagy Tamás, Kulcsár Győző, Udvarhelyi Gábor), 2. Korea, 3. Ukrajna.

Három olimpiai bajnok, és a világ egyik legjobbja. Nem akármilyen dobogó: Márton Anna, Velikaja, Zagunis, Kim.

Márton Anna ezüstérmes a kardozók moszkvai viadalán

Márton Anna ezüstérmes lett a női kardozók moszkvai Grand Prix-versenyén vasárnap, míg Pusztai Liza a negyeddöntőben búcsúzott.

A viadal honlapja szerint Márton Anna a főtáblán a kanadai Gabriella Page legyőzésével kezdett (15-7), azt követően a kínai Sao Jacsi (15-9), a lengyel Malgorzata Kozaczuk (15-5) és a japán Takasima Risa (15-8) ellen bizonyult jobbnak. Az elődöntőben az amerikai Mariel Zagunist – Pusztai negyeddöntős búcsúztatóját – 15-12-re győzte le, míg a fináléban a csapatban olimpiai aranyérmes, egyéniben és csapatban világ- és Európa-bajnok orosz Szofija Velikajával találkozott, akitől 15-12-re kikapott.

Pusztai a német Lisa Gette elleni 15-12-es győzelemmel nyitott, majd az olasz Chiara Mormile (15-12) és a román Bianca Pascu (15-8) legyőzésével folytatatta szereplését. A negyeddöntőben aztán Zagunis megállította őt (10-15).

Márton Anna: “A döntő után közvetlenül nem voltam boldog. Ám amikor három nagyszerű olimpiai bajnok mellett álltam a dobogó második fokán, akkor kicsit átértékelődtek a dolgok…. Nagyon kemény időszakon vagyok túl, sokat dolgoztunk mesteremmel, változtattunk is egy-két dolgon. A vívás egyáltalán nem ment rosszul, és az ezüstérem mellett ennek is nagyon örülök!”

Eredmények. Női kard egyéni Grand Prix, Moszkva, 142 induló.

A legjobb 32 közé jutásért: Márton-Page (kanadai) 15:7, Pusztai-Gette (német) 15:12.

A legjobb 16 közé jutásért: Márton-Sao (kínai) 15:10, Pusztai-Mormile (olasz) 15:12.

Nyolcaddöntő: Márton-Kozaczuk (lengyel) 15:5, Pusztai-Pascu (román) 15:8.

Negyeddöntő: Márton-Takasima (japán) 15:10, Pusztai-Zagunis (amerikai) 10:15.

Elődöntő: Márton-Zagunis (amerikai) 15:12.

Döntő: Márton-Velikaja (orosz) 12:15.

Végeredmény: 1. Velikaja (orosz), 2. Márton Anna (edző és válogatott edző: Gárdos Gábor), 3. Kim (koreai) és Zagunis (amerikai), …6. Pusztai Liza (edző: Bódy István és Bódy Benjámin, válogatott edző: Gárdos Gábor), …83. Mikulik Júlia.

Forrás: hunfencing.hu/MTI