Asztalitenisz: kapitányváltás után Lindner Ádámmal

Shares

Lindner Ádám személyében új szövetségi kapitány irányítja október óta a férfi asztalitenisz válogatott munkáját. Kinevezése után néhány nappal WTT ezüstérmet szerzett a férfi páros. A játékosként 19 magyar bajnoki címet szerző szakembert kapitányváltás hátteréről, a gyors siker titkáról és a világbajnokságól kérdeztük.

– A szövetségen belül, a válogatott edzői részéről volt egy-két olyan előzmény, ami olyan helyzetet teremtett, hogy szövetségi kapitány váltás szükséges lett mind a férfi, mind a női szakágban – emlékszik vissza Lindner Ádám. – Október elején a vezetőség részéről megkerestek, hogy lenne-e kapacitásom rá, el tudnám-e vállalni a szövetségi kapitányi tisztséget. Ez nagy megtiszteltetés számomra, elvállaltam a feladatot.

   – Tudott, miszerint a 23 szakosztályos Városi Sportegyesület Dunakeszi szakmai vezetője. Ebbéli tevékenységével hogyan tudja összeegyeztetni szövetségi kapitányi munkáját?

– Nehéz döntés volt. Megbeszéltem a klubelnökkel, hogy kvázi ideiglenesen ellátnám a szövetségi kapitányi feladatot. Nem szakítok a VSD-vel, nagyon szívesen segítek a továbbiakban a klubnak, legjobb tudásom szerint próbálom ellátni ezt a feladatot is.

   – Immár szövetségi kapitányként miben kellett változtatnia a nemzeti csapatnál?

András Csabának a válogatottba történő reintegrálása volt a legfontosabb feladat. Ő fiatal játékos, a 21 év alatti korcsoportban párosban Európa-bajnok, egyéniben ezüstérmes volt. András Csabának mégis problémái akadtak a korábbi vezetőséggel, nem voltak egy hullámhosszon. Sőt a válogatottsága sok esetben fel is volt függesztve, pedig a menedzselése mindenképpen fontos lett volna.

   – Az elmúlt év végén az antalyai WTT versenyen ezüstérmes lett a magyar páros. András Csabával kiegészülve lehetséges, hogy a sportág hagyományaihoz méltó sikerekre képes magyar válogatott állhat asztalhoz a közelgő csapat-világbajnokságon?

Lakatos Tamással, Szudi Ádámmal, András Csabával, Majoros Bencével zavartalanul készülhettünk volna a világbajnokságra. Majoros Bence azonban sérült. Pillanatnyilag nincs olyan asztaliteniszezőnk, aki hasonló minőségben tudja pótolni Majoros játékát.

   – Majoros mióta sérült?

– A törökországi WTT versenyen már fájt Bence háta. Ott már minden nap fizikoterápiára járt, nagy nehezen lejátszotta a mérkőzéseit. Amikor hazajöttünk MR vizsgálatra küldtem, ahol kiderült: gerincsérve van.

– A csapat világbajnokságon Kína, Horvátország, Belgium, Magyarország és Kuba alkotta csoport első három helyezettje jut tovább. A realitásokat szem előtt tartva a horvátokat, vagy a belgákat kell megelőznünk a továbblépéshez. Hogy látja, melyiket sikerülhet magunk mögé utasítani?

– Kubát sem szabad leírni. Az egyik játékosuk, Andy Pereira ötvenötödik a világranglistán. Kuba ellen nyilván kötelező a győzelem, reméljük így is lesz. A horvátok jobbak nálunk. Tomislav Pucar a negyvenkilencedik, Andrej Gacina ötvennyolcadik a ITTF pontszámok alapján. Belgiumot is nálunk magasabbra minősítik, de én azt gondolom, hogy az egy ki-ki meccs lehet. És a csoportunkban van Kína, amely egy más kategória.

   – A csapatvilágbajnokság után fél évvel az olimpia következik. Az ötkarikás játékokra jelenleg hogyan lehet asztalitenisz kvótát szerezni?

– Tavasszal olimpiai selejtező versenyek lesznek. Egyéniben európai, vegyes párosban világszintű kvalifikációs rendezvények következnek. Ezeken kívül a februári csapat világbajnokságon amelyik ország bejut az első nyolcba, az is kvótát szerez. Júniusban pedig lezárják a világranglistát, és még onnan is ki lehet jutni a párizsi játékokra. Valamennyi lehetőség adott a magyar asztaliteniszezők számára.

   – Kik esélyesek az kvótaszerzésre?

– Majoros Bencét nagyon sajnálom, aki a világranglista alapján jó eséllyel kijuthatott volna. Sérülése miatt nem tud indulni azokon a versenyeken, ahol további pontokat szerezhetne, emiatt visszaesik a ranglistán. A vegyes párosnak jó az esélye, jelenleg kijutó helyen van. A nőknél Póta Gina a ranglista pontszámai alapján esélyes, de nagyon meg kell küzdenie az olimpiai részvételért. Madarász Dóra pillanatnyilag olimpiai résztvevő helyen áll.   

(Kép és szöveg: Kassai János)