Az Arsenal, a Barcelona, a PSG és a Wolfsburg is kupagyőztes

Iniesta_XaviAz európai labdarúgásban kupanap volt szombaton, hiszen Angliában, Németországban, Spanyolország és Franciaországban is ezen a napon tartották a nemzeti kupasorozat fináléját.

Berlinben a bajnok Bayern Münchent kiejtő Borussia Dortmund a Bundesligát a második helyen záró Wolfsburggal csapott össze, az Olimpiai-stadionban több, mint 75 ezer néző volt kíváncsi a találkozóra. Ráadásul csak a német ARD közvetítését 12 millió szutkoló követte.

Két héttel ezelőtt a bajnokságban a Wolfsburg 2-1-re nyert a BVB ellen. Egy éve az elődöntőben a Borussia Dortmund hazai pályán 2-0-ra nyert a Wolfsburg ellen, majd Jürgen Klopp csapata a fináléban kikapott a Bayern Münchentől.

A szombat esti fináléban azonban nagyon gyorsan vezetéshez jutottak a dortmundiak. Az 5. percben Kagawa beadása után Pierre Aubameyang lőtt a kapuba. Két perccel később Perisic próbálkozását védte szépen Langerak, majd a 19. percben Kagawa újabb előkészítését követően Reus lőtt fölé.

A 22. percben egyenlített a Wolfsburg, Naldo bombázott kapura egy szabadrúgást, a Borussia kapusa csak kiütni tudta a labdát, Luiz Gustavo pedig a hálóba lőtt. A 33. percben már a Farkasok álltak jobban, Kevin De Bruyne 18 méterről nagyon pontosan célozta meg a sarkot. Öt perccel később megduplázta előnyét Dieter Hecking együttese, Perisic beíveléséből Bas Dost fejelt közelről a kapuba.

A fordulás után Caligiuri ziccerét hárította Langerak, a folytatásban pedig wolfsburgi kollégája, Benaglio is bemutatott néhány szép védést. Az eredmény a második félidőben már nem változott, a 3-1-es sikerrel a Wolfsburg története során először nyerte meg a Német Kupát.

Jürgen Klopp, a Dortmund hét év után távozó vezetőedzője, aki a pocsék bajnoki szezonkezdet után még az Európa-liga-szereplést érő 7. helyig vezette csapatát a Bundesligában, vereséggel búcsúzott el a Borussiától.

DFB Kupa, döntő:

Borussia Dortmund-VfL Wolfsburg 1-3 (1-3)
Gól: Aubameyang (5.), ill. Luiz Gustavo (22.), Kevin de Bruyne (33.), Bas Dost (38.)

A londoni Wembley-stadionban a favorit Arsenal szinte szemernyi lehetőséghez sem engedte a Villát, gyakorlatilag végig támadta az egész mérkőzést.

Az első gólt az ágyúsok egyetlen angolja, Theo Walcott szerezte egy olyan támadás végén bombázott ballal a hálóba, amelyet még ő indított el korábban. Bár ez az egyetlen gól maradt a szünetig, a meccs képe alapján jóval nagyobb volt a differencia. Ami a második félidőre ki is jött.

Az 50. percben Alexis Sánchez 27 méterről hatalmas, felső léces góllal duplázta meg az előnyt. Egy szögletrúgást követően az egyedül hagyott Per Mertesacker az ötösről felugorva fejelt a Villa hálójába. S még a hosszabbításra is maradt egy poén-gól, amelyet két cserejátékos hozott össze: Oxlade-Chamberlain beadásából Olivier Giroud pörgette közelről a kapuba a labdát.

Az Arsenal története 12. kupasikerével megelőzte az örökranglistán a Manchester Unitedet, amelyet korábban a negyeddöntőben saját pályáján búcsúztatott a 134. kupakiírástól.

FA Kupa, döntő:

Arsenal-Aston Villa 4-0 ()
Gól: Walcott (40.), Alexis Sanchez (50.), Mertesacker (62.), Giroud (90.)

A Barcelona a bajnokság után a kupát is bezsebelte

Lionel Messi duplázott, valamint Neymar is betalált, így a Barcelona 3-1-re legyőzte az Athletic Bilbaót a Spanyol Kupa döntőjében. Xavi ezzel a meccsel búcsúzott el a Camp Noutól.

A 20. percben Lionel Messi az oldalvonalnál két embert maga mögött hagyott, betört a tizenhatosra, majd kilőtte a rövid sarkot (0-1).

A 36. percben Suárez kapott labdát a jobbösszekötő helyén, önzetlenül a még jobb helyzetben lévő Neymarhoz gurított, akinek nem okozott gondot az üres kapuba gurítania (0-2).

A 74. percben Dani Alves beadásánál felszabadíthattak volna a védők, de késlekedtek, Messi pedig berobbanva a léc alá lőtt (0-3).

Öt perccel később szépített a Bilbao. Egy balról érkező beadást Inaki Williams a kapunak háttal állva csúsztatott a bal sarokba (1-3).

„Amit Leo mutatott, azt mi rendszeresen láthatjuk. Sőt, edzéseken még többre képes. Ő a világ legjobbja” – méltatta játékosát Luis Enrique az Athletic Bilbao ellen 3-1-re megnyert kupadöntő után..

A  szakember fejben már a szombati Bajnokok Ligája-döntőn jár, elmondása szerint óriási siker lenne a triplázás.

„Fontos, hogy optimisták legyünk, de emellett realisták is vagyunk. A  Juve nagyon nehéz rivális, és ők is triplázni akarnak. És mi sem vagyunk legyőzhetetlenek.”

Andrés Iniestát a második félidő elején le kellett cserélni, de Luis Enrique reméli, hogy nem súlyos a sérülése, és ott lehet a berlini döntőben.

Mivel a Barcelona és a Juve is duplázott hazájában, a jövő szombati BL-döntő győztese mindenképpen triplázni fog. (Így futott neki a 2010-es finálénak az Inter és a Bayern is.) Az Celtic (1967), az Ajax (1972), a Barcelona (2009), az Inter (2010) és a Bayern (2013) után hatodszor ér el történelmi hármas sikert európai élcsapat. Vagy egy hatodik – a Juventus –, vagy el „dupla triplázóként” az FC Barcelona.

Copa del Rey, döntő:

Athletic Bilbao-FC Barcelona 1-3 (0-2)
Gól: Inaki Williams (79.),  ill. Messi (20., 36.), Neymar (74.)

A párizsi kupadöntőben a Paris Saint-Germain az uruguay-i Edison Cavani egyetlen találatával nyert az Auxerre ellen. A 32. percben a kapujából kifutó Donovan Leon mentett Zlatan Ibrahimovic elől. A 40. percben Thiago Motta távoli bombalövése után a labda a bal kapufán csattant.

Az 55. percben Cavani erőteljesen fejesét fogta meg Leon. Tíz perccel később azonban már nem volt szerencséje az Auxerre kapusának, a holland Gregory van der Wiel beadása után Cavani a felső lécre fejelte a labdát, amely végül Leon hátáról pattant be a kapuba (0-1).