US Open: az egyik horvátnak sikerült, a másiknak nem

Ana Konjuh. Fotó: Al Bello/Getty Images

Az Amerikai Nyílt Teniszbajnokságon hétfőn kialakult a negyeddöntők párosítása. A még versenyben lévő két horvát teniszező közül a legjobb nyolc közé igyekvő Ivo Karlovic elvérzett, míg a mindössze 18 éves Ana Konjuh bejutott a negyeddöntőbe.

A férfiaknál az egyetlen nem kiemelt játékos a legjobb négy között az a Juan Martin del Potro, aki évek óta sérüléssel bajlódott, ám úgy tűnik mostani visszatérése sikeres. Az argentin játékos a riói olimpián eljutott a fináléig, majd New Yorkban folytatta menetelését. A US Openen Del Potro szettveszteség nélkül jutott el a legjobb nyolc közé, igaz a 4. fordulóban az osztrák Dominic Thiem sérülés miatt feladta a mérkőzést.

Az elődöntőbe jutásért Stanislas Wawrinka lesz az argentin játékos ellenfele. A két játékosnak ez lesz a 7. egymás elleni mérkőzése, ám érdekesség, hogy először játszanak majd kemény pályán. Eddig salakon és füvön találkoztak, az állás 4-2 Del Potro javára. Idén Wimbledonban Wawrinka csak egy rövidítésben megnyert játszmát tudott felmutatni Del Potro ellen. Az argentin játékos a US Openen 2009-ben nyert, míg Stan 2013-ban és 2015-ben is az elődöntőben kapott ki. Három évvel ezelőtt Roger Federer, míg tavaly Novak Djokovics állította meg a svájci teniszezőt.

A legjobb nyolc közé bejutott három francia játékos közül a Rafael Nadalt legyőző Lucas Pouille és Gael Monfils egymás ellen játszik. A világranglista 25. helyéig felkapaszkodó 22 éves játékos rengeteg nyerő ütéssel kényszerítette térdre a 4. helyen kiemelt Nadalt. A két francia eddig mindössze egyszer játszott egymással, a tavalyi Ausztrál Openen Monfils 0-2-ről nyert Pouille ellen. A US Openen Monfils eddig kétszer játszott negyeddöntőt, 2010-ben Novak Djokovicstól, míg két évvel ezelőtt Roger Federertől kapott ki.

A harmadik gall játékos Novak Djokovics ellen száll harcba, a szerb teniszező már 15 alkalommal legyőzte Jo-Wilfried Tsongát, aki csak hatszor tudta megleckéztetni Djokovicsot. Egymás elleni mérkőzéseik története a 2008-as Ausztrál Open fináléjáig nyúlik vissza, ahol szetthátrányból fordítva nyert Djokovics. Ez lesz 22. egymás elleni mérkőzésük, ám a US Openen eddig még nem futottak össze. A szerb klasszis 2007 óta az Amerikai Nyílt Teniszbajnokságon mindig bejutott legalább a négy közé, Flushing Meadows-ban Djokovics négy döntőt elveszített, míg 2011-ben és tavaly megnyerte a tornát. Tsonga Monfilshez hasonlóan a US Openen kétszer játszott a legjobb nyolc között, 2011-ben Roger Federertől kapott ki sima három játszmában, míg tavaly a későbbi horvát győztes Marin Cilictől kapott ki egy emlékezetes mérkőzésen (4:6, 4:6, 6:3, 7:6, 4:6).

A férfiaknál idén nem lehet horvát győztes, a címvédő Cilic már a 3. fordulóban kikapott az amerikai Socktól. Honfitársa, a szervakirály Ivo Karlovic a nyolcaddöntőig menetelt. A 211 cm magas horvát óriás két amerikai teniszező búcsúztatása után elvérzett Kei Nishikorival szemben. A japán teniszezőn nem fogtak ki a horvát játékos bombaerős szervái, Nishikori kitűnő „ritörnökkel” tette helyre Karlovicot. A horvát játékos hiába bombázott 21 ászt a japán térfelére, Karlovic egyszer sem tudta elvenni Nishikori adogatójátékát.

A negyeddöntő legérdekesebb összecsapásának Andy Murray és Nishikori mérkőzése ígérkezik. Az olimpiai bajnoki címét megvédő brit teniszező, ezen a US Openen eddig jószerével meg sem izzadt. Mindössze Lorenzi tudott egy szettet ellopni Murray-től. Annak ellenére, hogy Murray és Nishikori egymás elleni mérlege 7-1, a japán teniszező nem lesz esélytelen a negyeddöntőben. Nishikori egyetlen győzelmét Londonban aratta Murray ellen, idén a Davis Kupában Murray 7:5 7:6(6), 3:6, 4:6, 6:3 arányban, míg az olimpián 6:1, 6:4 arányban nyert Nishikori ellen.

US Open

Férfiak, nyolcaddöntő:

Juan Martin del Potro (argentin) – Dominic Thiem (osztrák, 8.) 6:3, 3:2 után Thiem feladta.
Stanislas Wawrinka (svájci, 3.) – Ilja Marcsenko (ukrán) 6:4, 6:1, 6:7(5), 6:3
Kei Nishikori (japán, 6.) – Ivo Karlovic (horvát, 21.) 6:3, 6:4, 7:6(4)
Andy Murray (brit, 2.) – Grigor Dimitrov (bolgár, 22.) 6:1, 6:2, 6:2

Negyeddöntő:

Novak Djokovics (szerb, 1.) – Jo-Wilfried Tsonga (francia, 9.)
Lucas Pouille (francia, 24.) – Gael Monfils (francia, 10.)
Stanislas Wawrinka (svájci, 3.) – Juan Martin del Potro (argentin)
Andy Murray (brit, 2.) – Kei Nishikori (japán, 6.)

A nőknél három nem kiemelt játékos jutott be a legjobb nyolc közé. A volt világelső bejutása nem annyira meglepő, ám itt van mindjárt két trónkövetelő a lett Anastasija Sevastova és a horvát Ana Konjuh. A mindössze 18 éves horvát lány 10. GS-tornáján először jutott túl a 3. fordulón, hogy meg se álljon a negyeddöntőig. Sőt, Konjuh a lengyel Agnieszka Radwanska legyőzése után akár már tovább is tekinthet.

A US Openen a horvát teniszező az első körben Kiki Bertens legyőzésével jelentkezett be, majd kiejtette Kurumi Narát és az amerikai Varvara Lepchenkót is. A hétfői mérkőzésen a kitűnően szerváló Konjuh 35 első adogatásából 30 pontot szerzett. A nyerő ütéseket tekintve 38-9 lett a vége, ami kiütéses győzelem volt a horvát lánynak, aki háromszor elvette Radwanska adogatójátékát. Konjuh alaposan visszavágott Radwanskának a wimbledoni vereségért, akkor a lengyel lány három meccslabdát is hárítva fordított és nyert 9:7-re a döntő szettben.

A 4. fordulóban Karolina Pliskova egy magas színvonalú mérkőzésen győzte le Venus Williamst, az amerikai teniszezőnő több meccslabdát is hárított, igaz egyet Pliskovának is ki kellett védenie. A döntő szett rövidítésében végül a cseh lány akarata érvényesült. A mérkőzésen mindketten 6-6 bréklabdát értékesítettek, az összes pontot tekintve végül 107-106-ra nyert Pliskova. A negyeddöntőben Konjuh és Pliskova először játszik egymás ellen. A világranglistán 93. horvát lány egyetlen tornagyőzelmét tavaly aratta Nottinghamben, míg a 11. cseh teniszezőnő már hat tornagyőzelmet számlál. Pliskova idén Nottinghamben és Cincinnatiben győzött. A Western&Southern Openen  legyőzte Szvetlana Kuznyecovát, Garbine Muguruzát és végül a fináléban Angelique Kerbert is.

Serena Williams „csont nélkül” van ott a legjobb nyolc között, a hatszoros US Open-győztes amerikai teniszező 308. Grand Slam mérkőzését nyerte meg. Ellenfele Simona Halep tavaly csak az elődöntőben kapott ki, a román és az amerikai játékos eddigi mérlege 7-1 Serena javára. Halep a 2014-es világbajnokságon tudott nyerni Serena Williams ellen.

Caroline Wozniacki a két évvel ezelőtt elveszített US Open-döntőt óta Grand Slam-tornán először jutott be a negyeddöntőbe. A dán lány az első fordulóban az amerikai Townsend ellen elveszítette az első játszmát, ám azóta zsinórban 8 szettet nyert meg. Ez azt jelenti, hogy Wozniacki sima két játszmában győzte le Kuznyecovát, Niculescut és Madison Keyst is. Wozniacki következő ellenfele a már említett Sevastova lesz. A dán és a lett lány korábban mindössze egyszer játszott egymás ellen, a 2011-es Ausztrál Openen Wozniacki nyert 6:3, 6:4 arányban.

A negyedik párosításban Angelique Kerber (német, 2.) és Roberta Vinci (olasz, 7.) csap össze. Az olasz teniszező tavaly a US Open fináléjában honfitársától Flavia Pennettától kapott ki, míg Kerber eddigi legjobb New York-i eredménye a 2011-es elődöntő, ahol Samantha Stosurtól kapott ki. Kerber és Vinci egymás elleni mérlege: 2-2. Utoljára 2013-ban Pekingben játszottak egymás ellen, akkor Kerber nyert 6:2, 6:4 arányban. Tavaly a nürnbergi torna elődöntőjében Kerber sérülés miatt nem tudott kiállni a mérkőzésre.