Az öttusázó Barta Luca bejutott a fináléba

Barta Luca elődöntős csoportjában a negyedik helyen végezve bejutott a 18-as döntőbe a krakkói központú Európa Játékok női öttusaversenyében.

öttusa

Kedd reggelre ismét megérkezett az eső Krakkóba, de az első elődöntő programjának kezdetére elállt. Csupán néhány helyen maradtak vízfoltok az AWF Sportközpont rekortán futópályáján, ráadásul bő egy órán át még tovább száradhatott a felület, mert a 18 versenyző – köztük Barta Luca – előbb a bónuszvívást teljesítette, majd a pár méterre lévő uszodába vonult át.

A lőállások mögött-mellett felállított emelt és ponyvával fedett páston a hétfői körvívás eredménye alapján fordított sorrendben következtek a versenyzők, és a párharcok győztese maradhatott fenn. Barta remek eredményt ért el előző délután, 21 győzelemmel és 14 vereséggel hármas holtversenyben másodikként kezdte a keddi elődöntőt.

Tizenhatodikként lépett pástra, és három sikeres asszóval plusz hat pontot szerzett. Előbb az addig négy sikert arató, svéd színekben versenyző Marlena Jawaidnál, majd a brit Kerenza Brysonnál, végül az olasz Alice Soterónál bizonyult jobbnak.

Pár perccel később már a 25 méteres medencében volt feladata a mezőnynek, következett a három hatfős futam. A 200 métert Barta a harmadikban úszta le, abban második lett, 2:17.13 perces eredményével pedig összesítésben hetedik lett.

Az úszás után az öttusázók visszatértek az atlétikai pályán kialakított kombinált számos helyszínre

Barta harmadikként rajtolt az 5×600 méteres futásban, melynek során négyszer kellett lövészetre megállni, és a lehető leghamarabb öt zöldlámpát gyújtani. Barta végig stabilan versenyzett, egyik lövészetben sem „ragadt benn”, így az utolsó körnek, melynek során már megint záporeső áztatta a pályát, ötödikként vágott neki, végül a negyedik helyen futott be.

Pár perccel később az MTI érdeklődésére először arról beszélt, hogy a múlt heti hányásos-hasmenéses betegsége után most már a fizikai számokban is jobban érezte magát, és bár korábban felmerült, hogy vasárnap nem tudja elkezdeni a versenyt, mégis az indulás mellett döntött, mert úgy volt vele: „ha egy százalék esély van a döntőbe jutásra, azt is meg kell ragadni”.

A kifejezetten jól sikerült hétfői vívására rátérve kiemelte, hogy felnőtt mezőnyben ebben a számban még nem ért el ilyen jó eredményt, ugyanakkor ez „nem igazán nyugtatta meg”.

Barta Lucának a négy sorozatban összesen csupán öt rontott lövése volt

„Tudtam, hogy jól kell lőnöm, mert a futás ebben az állapotban kicsit lassabb, végig nagyon odafigyeltem, és szerencsére jól sikerült”

– tette hozzá.

A B csoport – melyben Gulyás Michelle és Guzi Blanka is szerepel – 13 órakor kezd, késő délután pedig a férfi elődöntősök körvívását rendezik.

A 2×18-as mezőnyben ott van mind a négy magyar, Bőhm Csaba, Demeter Bence, Koleszár Mihály és Szép Balázs.

Az érmekért egyéniben – és ezzel együtt csapatban – majd szombaton küzdenek a versenyben maradók mindkét nemben.

Az öttusázók számára komoly tétje van az Európa Játékok keretében zajló Európa-bajnokságnak, mert az egyéni versenyben a férfiaknál és a nőknél is nyolc olimpiai kvóta talál gazdára, azzal a megszorítással, hogy egy nemzetből nemenként csak egy versenyző juthat kvalifikációhoz.