Az új atlétikai világranglista Spiriev Attila unokája

Shares
Február végén jelentették be hivatalosan, hogy a Nemzetközi Atlétikai Szövetség [IAAF] honlapján elérhető az új, hivatalos atlétikai világranglista. Ennek kapcsán beszéltünk Spiriev Attilával, a rendszer megalkotójával.
          Spiriev Attila
– A rendszert nem én alkottam. Édesapám, Dr. Spiriev Bozsidár már évtizedekkel ezelőtt lefektette annak alapjait. 1979-ben már leírta az alapelveket, amelyek gyakorlatilag máig változatlanok – kezdett bele az interjúba Spiriev Attila.
– Melyek ennek a fő elemei?
– A lényeg egy mondatban: az eredményeket statisztikai alapon pontszámokra bontjuk le, ez alapján alakul ki a pontérték táblázat. Ebből épül fel minden. Már 1982-ben megjelent az első, majd a 80-as évek közepétől már rendszeresen adtuk ki a táblázatot. A mért eredmény mellett a teljesítményt az elért helyezés határozza meg. Persze ennél azért összetettebb a dolog. Ez merőben más megközelítés, mint a korábban „világranglistaként” ismert módszer, amelyben kizárólag az adott időszakban elért egyetlen legjobb eredmény alapján állították sorba az atlétákat. De az valójában még nem világranglista volt, és egy ideje már annak a hivatalos elnevezése is Top List.
– Ha ez működött, az atlétika versenyrendszere sikeres volt, akkor miért volt szükség konkrét világranglistára?

– Ennek több oka volt. Az egyik a természetes emberi kíváncsiság. Az atléták, az edzők, sportvezetők és a nézők is vágytak arra, hogy a különböző versenyszámokban elért eredmények összehasonlíthatóak legyenek. Ehhez kellett az Édesapám által megalkotott pontérték táblázat. Másrészt, a világranglista reálisabb képet ad a versenyzőkről. Mi ér többet, ha egy futó egyszer ér el egy nagyon kimagasló eredményt egy kis versenyen, jó körülmények között, de aztán eltűnik, vagy ha egy évben sorozatosan jól fut és a világversenyeken érmeket szerez? Ugye, ez utóbbi. Ezt értékeli megfelelően a világranglista. Emellett persze az is számít, hogy nagyon sok sportágban már működik, itt is igényként merült fel ez a fajta rangsorolás.

– Hogyan lett mára hivatalos, az IAAF honlapján is elérhető a lista?

– Ez nagyon hosszú munka és folyamatos építkezés, fejlesztés eredménye. 1986-tól megjelenttettük az Elite of Athletics című könyvet, ami már előfutára a mai szisztémának. A 90-es évektől robbanásszerűen fejlődött a technológia, online felületre került a rendszer. Aztán nagyon sokáig fizetős felületeken lehetett elérni, 2008-tól az All-Athletics.com oldalon már ott voltunk, majd az IAAF rendszerén a háttérben futott, most pedig nyilvánosan elérhető.

– Megváltoztatja-e az atlétika versenyrendszerét, vagy az egyes versenyek lebonyolítását a világranglista?
– Mivel a Diamond League hivatalos partnereként működünk már 8 éve, ahol szerepe van a listának, már eddig is befolyásoltuk a versenyeket. Most pedig az IAAF saját céljai szerint használja és hasznosítja a világranglistát. Csak pár példa: az egyik a csalások csökkentése, kizárása, ugyanis a rendszer segít ezeket kiszűrni. A legfontosabb cél pedig, hogy a legjobbak legyenek ott a legnagyobb versenyeken és egymás ellen versenyezzenek. A versenyek kategorizálásával ebben is segítünk. Emellett egy nagyon fontos új információ a közeljövővel kapcsolatban: a tokiói olimpai kvalifikációs rendjének kialakításánál is szerepe lesz a szisztémának.
– Hány verseny, versenyző, adat kerül be a rendszerbe?

– Óriási a szám, hiszen a foci után – a kosárlabdához hasonlóan – a világon legelterjedtebb sportágról beszélünk. Egy évben jóval több, mint 10.000 verseny eredményeit dolgozzuk fel. A rendszerben több, mint 500.000 sportoló szerepel, csak 2018-ban több mint 165.000 atléta eredményeit értékeltük. Mindez összesítve most évi mintegy másfél millió eredmény feldolgozását jelenti.

– Hogyan jut el ez a rengeteg információ önökhöz? Minden versenyről online mennek az adatok a szerverükre?
– Ettől nagyon távol állunk. Sok helyen még ma is kézzel írják a jegyzőkönyveket, ezek általában a nemzeti szövetségeken keresztül jutnak el hozzánk. Megvan már egy kialakult rendszer, de sokat lehet rajta javítani. A másik nagy feladat a feldolgozandó anyagok sokfélesége. Nagyságrendileg 500-féle szerkezetű jegyzőkönyvet kapunk, rengeteg nyelven!
– Milyen technológiai háttér, szerverpark szükséges ehhez a munkához?

– Nagyon gyorsan változik a technika és ez könnyíti munkánkat. Régen bizony kellett több szerver, hogy meglegyen a megfelelő biztonsági protokoll. Aztán már virtuális szerverekkel megoldható lett a működés, ma pedig gépeink az IAAF informatikai rendszeréhez kapcsolódnak. De a technológiai háttérnél is fontosabb az a csapat, ami működteti a rendszert. Ezt a munkát, immár több, mint két évtizede Szabó András projekt igazgató vezeti, méghozzá óriási szakértelemmel.

– Van-e továbblépés, mit tudnak még nyújtani az atlétikának?
– Már most is jóval többet nyújtunk, mint a világranglistát magát. Mi vagyunk az IAAF teljes statisztikai szolgáltatója. Azon dolgozunk, hogy a nálunk elérhető anyagok közül minél több, minél jobb megjelenítéssel jelenjen meg a szövetség honlapján. Az adatok egyrészt segítik a szakemberek, a média munkáját, de nagyon fontos, hogy azok alapján lehetőség nyílik kommunikációra, interakcióra, magyarul: többen és többet beszélnek az atlétikáról.
– A rendszer nagyon sportágspecifikus? Nem lehet máshol alkalmazni?

– Nem igazán. Kevés sportág működik úgy, mint az atlétika. Itt az eredmény és a helyezés egyaránt fontos. A legtöbb sportágban van egy mérkőzés vagy egy verseny, lesz egy győztes és egy vesztes, az eredmény nem érdekes. Nálunk ez nagyon is fontos. A rendszer úgy épül fel, hogy egy adott versenyen ad „eredmény pontot” és „helyezési pontot” is, ezekből jön létre a „teljesítmény pont”. Talán az úszás működése hasonlít erre, vagy a pályakerékpár. De szinte minden sportágnak megvan már a saját szisztémája.

– Amit elértek az nem csak szakmai, hanem sportdiplomáciai siker is. Hogyan sikerült?
– Szakmai és a rendszerépítési tudásra egyaránt szükség van. De elsősorban „atlétikaiul” kell tudni beszélni. Természetesen fontos az, hogy édesapám évtizedekkel ezelőtt kezdett foglalkozni ezzel, én az atlétika világába születtem bele és ott élek, sok-sok éve munkakapcsolatban vagyok a nemzetközi szövetséggel, a legnagyobb szervezetekkel, versenyszervezőkkel. Egy külsős fejlesztő csapat ezt nehezen tudná megcsinálni. Sokan próbálkoztak már, de nekünk sikerült.
(Sportsmarketing / Dallos Dávid)