Az új kapitány, Teszák Marianna artistából lett a fitness elkötelezettje

Shares

Bár a hazai sportélet olimpiacentrikussága tény, ez nem zárja ki azt, hogy a nem olimpiai sportágak is egyre nagyobb számban jelenjenek meg, illetve komoly tömegeket mozgassanak. Jelenleg már hatvan fölött van a regisztrált, nem olimpiai sportágak száma, amelyek között ott található a Magyar Fitness és Testépítő Szövetség is, amely a napokban Teszák Marianna személyében új szövetségi kapitányt kapott. A jochapress.hu a sportágban és a sportágért évtizedek óta dolgozó szövetségi kapitány asszonyt kérte bemutatkozó beszélgetésre.

– Tulajdonképpen nem sok minden változott az életemben, hiszen eddig is benne éltem a sportágban – mondta Teszák Marianna, aki szerint most kapott egy hivatalos címet és rangot. – Egészen pontosan 2002-ben váltottam, azóta csak a fitness érdekel.

– Előtte milyen sportág kötötte le az érdeklődését?

– Kislány korom óta a Postás torna szakosztályának edzéseit látogattam, ahol Nagy Gabriella és Kutas József edzők igyekeztek minél többet megtanítani ebből a szép, de egyben igen nehéz alapsportág tudományából. Mivel 14 évesen abbahagytam, így már nem mindenkire emlékszem, de azért két név is megmaradt a fejemben, akik eljutottak a válogatottságig: Ladányi Andrea és Simon Mária.

– Miért is hagyott fel a szertornával?

– Egy olaszországi nyaralás során tetszett meg az artistaélet. Az ott szerzett mély benyomást követően egyértelműen hivatásomnak tekintettem azt. Artistaképzésen vettem részt, majd a Magyar Cirkusz- és Varieté által szervezett műsorokban kaptam trióban majd duóban fellépési lehetőséget, ahol Kőmíves Tiborral és Szörényi Zsolttal dolgozhattam együtt. 1989-ben megnyertük a híres Cirque de Demain fesztivált nagydíját, ami a világ legmagasabb szintű artista elismerése. Ezt a sikert azóta sem sikerült elérnie egyetlen magyar artistának sem.

   – Ahogy lenni szokott, közben itthon is felfedezték…

– A híres táncművésznő, Medveczky Ilona ajánlásával TV showműsorokban is szerepeket kaptam, amelyek elismeréseként állami kitüntetésben is részesültem. Bekerültem a nívódíjas táncművészek kategóriájába.

   – 2002-ben ismét komoly váltásra határozta el magát.

– Ekkor már több, mint egy évtizede úton voltam és mindinkább vágyódtam a hazatérésre. Ekkor olyan sportot kerestem, amelyben a tudásomat átadhattam a gyermek sportolóknak. A fitness-sport maradt az érdeklődésem középpontjában, ekkor kezdtem bele az utánpótlás nevelésébe. A sportág iránti szeretetem és elkötelezettségem mind a mai napig megmaradt, elsősorban azért, mert a fitness nagyon sokoldalú, színes sport számomra.

– Tevékenysége során mi mindent igyekszik megtanítani növendékeinek?

– Azon igyekszem, hogy az akrobatikát minél komolyabban elsajátítsák a gyerekek úgy, hogy mellette minél több erő- és lazasági elemet is megismerjenek. Párhuzamosan megkeresem a nekik leginkább „passzoló” zenét és összeállítom számukra a legmegfelelőbb koreográfiát, amibe azután „becsomagoljuk” az elemeket. Férjem segíti a munkámat: birkózó edzői végzettséggel és nagy tapasztalattal rendelkezik, hatékonyan fejleszti a tanítványok erő-álló képességét.

  – Lányai az évek során számos világversenyen is sikerrel szerepeltek.

– Közülük jó néhányan dobogóra kerülhettek különböző világversenyeken, több nemzetközi szervezetnél is. A szövetség a 2023-as eredményeik alapján a Mazotti SE-ben szereplő sportolónkat (Vágó Virág, Bolvári-Takács Dávid, Győző Gréta, Csépány Nikolett) is kitünteti a közeli napokban.

(jochapress / Jocha Károly)