Balla: nagyon kemény lesz a felkészülés Tokióra

Shares

A kenus Balla Virág és Devecseriné Takács Kincső az 500 méteren szerzett ezüst után egy órával 200 méteren is második lett a szegedi kajak-kenu világbajnokságon. A legrövidebb távon Balaska Márk és Apagyi Levente kajakos duója bronzérmet szerzett.

A második helyezett Balla Virág és Devecseriné Takács Kincső (j-b) a női kenu párosok 500 méteres versenyének döntőjében a szegedi kajak-kenu világbajnokságon. Fotó: MTI/Kovács Tamás

A vasárnapi program rögtön magyar éremeséllyel indult, Balla Virág és győri klubtársa, a hozzá hasonlóan 25 éves Devecseriné Takács Kincső favoritnak számított az új olimpiai számban, kenu kettes 500 méteren. A kétszeres címvédő kanadai egység az egyik tagja, Laurence Vincent-Lapointe pozitív doppingtesztje miatt nem indulhatott el a Maty-éren, a magyarok pedig idén már megverték egyszer az észak-amerikai duót, nyertek világkupát, Európa Játékokat, így nem csak titokban beszéltek róluk aranyesélyesként.

A versenyt a kínaiak kezdték a legjobban, akik valósággal kilőttek a rajtból. Hamar kiderült, hogy az első helyért az ázsiai és a magyar hajó lesz harcban, féltávnál utóbbi követte előbbit. A hajrához közeledve aztán Balláék próbáltak közelebb zárkózni, de Hszü Si-hsziao és Szun Meng-ja nem akart elfáradni, s végül sikerült megtartania előnyét. A magyar duó így – hasonlóan a tavalyi évhez – másodikként zárt, s nem mellesleg szerzett két olimpiai kvótát

Szűk egy órával az 500-as döntő és második hely után – túl az eredményhirdetésen – a kenus Balla Virág és Devecseriné Takács Kincső már a legrövidebb szám fináléjában volt érdekelt, ahol ugyancsak éremesélyesnek számított.

A verseny forgatókönyve aztán ugyanúgy alakult, mint a hosszabb távon, annyi különbséggel, hogy most egy másik kínai duó – Lin Ven-csün és Csang Lu-csi – előzte meg a magyarokat végig vezetve. A győri kettős – amelynek tagjai egyformán 25 évesek – így két ezüsttel zárt Szegeden.

Az ezüstérmes Balla Virág (b) és Devecseriné Takács Kincső a női kenu párosok 500 méteres versenyének eredményhirdetésén. Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt

„Nagyon nem szeretnénk, ha ez jövőre, az olimpián is így lenne, és azt sem, hogy ennyivel gyorsabbak legyenek nálunk. Ennek érdekében nagyon kemény felkészülés vár ránk Tokióig” – mondta Balla Virág. A hazai vb-rendezéssel kapcsolatban annyit jegyzett meg zárszóként, hogy az „jobb, mint egy gyereknap”.

Takács Kincső szerint 500 méteren egyáltalán nem lepte meg őket a legnagyobb – és lényegében egyetlen – nagy rivális jó formája és fölényes győzelme.

„A kínaiaknál a férfi kenusok is kiváló formában érkeztek Szegedre, biztosan nagyon komolyan felkészültek a kvalifikációs vb-re” – nyilatkozta. Takács szerint a második döntőjüket, a 200 métert már kifejezetten tudták élvezni.
„Ez volt az utolsó versenyünk az évben, a pályánk pedig közel volt a szurkolókhoz. Élvezetes és felejthetetlen volt” – emelte ki.

Az olimpiai programban ugyancsak nem szereplő férfi kenu egyes 200 méteren a 23 éves Hajdu Jonatán remek teljesítménnyel, középfutam-győzelemmel került be a legjobb kilenc közé, ott azonban nem sikerült a dobogó közelébe kerülnie. A táv első felében még tartotta magát, utána azonban lemaradt, s végül szoros befutó után ötödik lett.

Férfi kajak kettes 200 méteren Balaska Márk tavaly és tavalyelőtt is nyert Birkás Balázzsal, utóbbi azonban most a négyesben küzd a kvótaszerzésért. A Honvéd 22 éves kajakosának a Angyalföldi VSE 25 éves versenyzője, Apagyi Levente az új párostársa, akivel – erődemonstrációt tartva, a mezőny többi részére több mint egy hajóhosszt verve – megnyerték az előfutamot. Azt ígérték, hogy hasonló teljesítmény várható tőlük a finléban is, de ez elmaradt. A bombaerős mezőnyben nem tudtak akkora lendülettel haladni, ahogy akartak, illetve voltak náluk erősebb egységek. Végül szoros befutóban – az oroszok és a lengyelek mögött, a németeket két századdal megelőzve – a harmadik helyet sikerült megkaparintaniuk.

A sprinttávon bronzérmes lett a magyar férfi kajakpáros, Apagyi Levente leginkább azt sajnálta, hogy nem tudta hozzásegíteni társát, Balaska Márkot sorozatban a harmadik vb-aranyérméhez K-2 200 méteren.

„Izgultam egy kicsit a verseny előtt, Márk próbált segíteni, nyugtatni, kár, hogy elrontottuk a rajtunkat” – tette hozzá Apagyi Levente.

Balaska szerint – aki 2017-ben és 2018-ban is Birkás Balázzsal lett vb-aranyérmes ebben a számban – a rajt pillanata döntött a sorsukról, amikor az egyensúlyt keresve éppen megbillentek.

„Különben kihoztuk magunkból a maximumot, egy aprócska hibával. De ez 200 méter, itt semmilyen hiba nem fér bele” – mondta Balaska Márk. Hozzátette: nem állnak meg, a vb és az érem jó állomás volt számukra a folytatáshoz.

Férfiak

K-2 200 m, világbajnok:
Jurij Psztrigaj, Alekszandr Djacsenko (Oroszország) 33.05 mp
2. Piotr Mazur, Bartosz Grabowski (Lengyelország) 33.10
3. BALASKA MÁRK, APAGYI LEVENTE 33.30

K-2 1000 m, világbajnok:
Max Hoff, Jacob Schopf (Németország) 3:20.53 p
2. Francisco Cubelos, Inigo Pena (Spanyolország) 3:21.79
3. Cyrille Carra, Etienne Hubert (Franciaország) 3:22.96
…8. KAMMERER ZOLTÁN, GÁL PÉTER 3:25.62

C-1 200 m, világbajnok:
Henrikas Zustautas (Litvánia) 39.36 mp
2. Artyom Kozir (Fehéroroszország) 40.08
3. Zaza Nadiradze    (Georgia) 40.24
…5. HAJDU JONATÁN 41.18

C-1 1000 m, világbajnok:
Isaquias Queiroz dos Santos (Brazília) 3:59.23 p
2. Tomasz Kaczor (Lengyelország) 4:00.92
3. Adrien Bart (Franciaország) 4:01.55
…11. (a B döntőben 2.) KISS TAMÁS

Nők

C-2 200 m, világbajnok:
Lin Ven-csün, Csang Lu-csi (Kína) 44.69 mp
2. BALLA VIRÁG, DEVECSERINÉ TAKÁCS KINCSŐ 45.16
3. Dilnoza Rahmatova, Nilufar Zokirova (Üzbegisztán) 46.60

C-2 500 m, világbajnok:
Hszü Si-hsziao, Szun Meng-ja (Kína) 2:02.81 p
2. BALLA VIRÁG, DEVECSERINÉ TAKÁCS KINCSŐ 2:04.49
3. Volha Klimava, Nagyezsda Makarcsanka (Fehéroroszország) 2:07.74

(MTI)

Aranyérem és nyolc tokiói kvóta a négyes döntőkben