Bánhidi szerint felemás a magyar szereplés

Shares

Bánhidi Ákos csapatmenedzser szerint felemásra sikerült a magyar szereplés a rövidpályás gyorskorcsolyázók olimpia kvalifikációs világkupa-sorozatának első állomásán, a BOK Csarnokban.

Liu Shaolin Sándor (b) és a kínai Han Tien-jü az 1000 méteres táv nyolcaddöntőjében. MTI Fotó: Czeglédi Zsolt

„Többször volt balszerencsénk, mint szerencsénk. De amikor jól kijött a lépés, akkor hoztuk az eredményeket. Bebizonyítottuk, hogy továbbra is az élmezőnyhöz tartozunk. Erre jó példa Liu Shaolin Sándor 500 méteren aratott diadala. Fantasztikusan versenyzett, az egész mezőnyt elkalapálta” – mondta a sportvezető, aki hozzátette, szintén pozitívum, hogy mindössze két esetben nem zártak kvótát érő helyen a magyar versenyzők.

Ezzel kapcsolatban kifejtette, hogy az 500 méteren 34. Liu Shaoang a selejtező második körében rálépett a bójára, ezért esett ki, míg az 1500 méteren 37. Burján Csaba eltaktikázta selejtezős futamát.

Bánhidi Ákos arról is beszélt, hogy a legnagyobb csalódást egy rossz bírói döntés okozta, mégpedig az, hogy a végül győztes kanadai férfi váltót nem zárták ki az elődöntőben, amikor egyik tagja a magyarokat akadályozta, akik így elestek, s nem juthattak a fináléba.

„Nem szokás óvni, mert sosem vezet eredményre, de most megtettük. Lehet azt mondani, hogy ez az eset is szubjektív, de nem az. A kanadai versenyző már elindította a társat, azaz a pályának csak egy tartozéka volt, aki nem akadályozhatja a többi stafétát, így érthetetlen, miért befelé húzott, ezzel felborítva a mi emberünket” – mondta a B döntő megnyerésével végül ötödik férfi váltó kapcsán Bánhidi.

Kifejtette: ami nagy előrelépés a korábbi évekhez képest a férfiaknál és a nőknél is, hogy nem csak négy embere van a magyar csapatnak, azaz tudnak cserélni a váltóban. Azt is kiemelte, hogy nagyon jó mentalitású az együttes, nem kell a versenyzők lelkét ápolgatni, hogy egy-egy csalódást keltő eredmény után talpra álljanak, mivel tudják miről szól ez a sportág, így Liu Shaoangot sem kellett vigasztalni, hiába volt peches kiesése 500 és 1000 méteren is.

A budapesti világkupa nyolc számából hatot a dél-koreaiak nyertek, dominanciájukat csak Liu Shaolin 500 méteren és a kanadai férfi váltó törte meg.

A négy állomásból álló vk-sorozaton 500 és 1000 méteren nemenként 32-en, 1500 méteren 36-an jutnak olimpiai kvótához, továbbá a nyolc legjobb váltó szerez indulási jogot. A versenyzők a nemzetnek gyűjtik a pontokat és egy távon országonként legfeljebb három kvóta szerezhető. A következő állomás jövő héten a hollandiai Dordrechtben lesz, ahova hétfőn kell útra a magyar csapat.

A férfi váltó ötödik, a női hatodik lett

A magyar férfi váltó a kisdöntőt megnyerve ötödik, míg a női hatodik helyen zárt a rövidpályás gyorskorcsolyázók olimpia kvalifikációs világkupa-sorozatának BOK Csarnokban zajló első állomásán.

A férfi staféta Burján Csaba, Liu Shaolin Sándor, Varnyú Alex, Liu Shaoang összeállításban szerepelt a B fináléban. A vb-bronzérmes kvartett a táv feléig a negyedik pozícióban korcsolyázott, majd kazahokat megelőzve feljött harmadiknak. Liu Shaolin majdnem elesett az egyik egyenesben, így ismét leghátulra csúszott vissza a magyar négyes, amely nem adta fel, s egy ízben a váltásnál rögtön két pozíciót javított, majd Liu Shaolin már az élre tört. Ennek ellenére Liu Shaoang befejező emberként másodikként vágott neki az utolsó másfél körnek, de bravúros előzéssel elsőként hozta be a magyar váltót az amerikaiak, a kazahok és az oroszok előtt.

A magyar női váltó Heidum Bernadett, Keszler Andrea, Kónya Zsófia, Jászapáti Petra összeállításban lépett jégre a kisdöntőben, ahol az elődöntős kizárások miatt csupán a franciákkal kellett megküzdenie. A vb-ezüstérmes négyes az első tíz körben a második pozícióban „utazott”, majd egy váltásnál előre tört. A vezető helyet aztán az utolsó előtti váltásnál visszavették a franciák, s bár a befejező embereknél Jászapáti mindent megpróbált, végül a magyarok 43 ezreddel kikaptak, így hatodikként zártak.

A férfiak 5000 méteres versenyében óriási csatában Kanada csapata diadalmaskodott mindössze öt ezreddel megelőzve a kínai négyest, míg a nők 3000 méteres versengésében a dél-koreaiak győztek, akik így a budapesti vk nyolc számából hatot nyertek meg. Egyéniben kizárólag Liu Shaolin Sándor törte meg a dominanciájukat 500 méteren aratott sikerével.

A négy állomásból álló vk-sorozat végén a legjobb nyolc váltó szerez olimpiai kvótát a jövő februári, phjongcshangi játékokra.

Férfi 5000 méteres váltó:
1. Kanada 6:46.191 perc
2. Kína 6:46.196
3. Japán 6:47.825
…5. Magyarország

Női 3000 méteres váltó:
1. Koreai Köztársaság 4:08.393 perc
2. Kanada 4:09.817
3. Oroszország 4:10.382
…6. Magyarország

(MTI)