Békéscsabai előny a női röplabda Extraliga fináléjában

A Békéscsaba hazai pályán 3-2-re nyert a Vasas ellen a női röplabda Extraliga döntőjének első, csütörtöki összecsapásán. Az egyik fél harmadik győzelméig tartó párharc második találkozóját vasárnap rendezik a fővárosban.

A két együttes a szezon során ötödik alkalommal találkozott egymással a finálé első mérkőzésén: a bajnoki alapszakaszban a BRSE odahaza 3-0-ra, a Vasas 3-1-re tudott nyerni, a Magyar Kupában azonban a későbbi aranyérmes fővárosiak kettős győzelemmel búcsúztatták riválisukat.

A BRSE hatodik, a Vasas hetedik bajnoki címéért száll harcba: a viharsarkiak legutóbb 2018-ban, az óbudaiak 2019-ben ünnepelhettek aranyérmet. A két együttes közös döntős története békéscsabai fölényt mutat, ugyanis négy egymás elleni fináléjuk mindegyikét ők nyerték.

A mostani döntő első összecsapását mindkét csapat idegesen, sok hibával kezdte. Hazai oldalon a szerb Sara Klisura, a vendégeknél az amerikai Taylor Bannister játszott támadásban kiemelkedően, és bár úgy tűnt, a végig vezető Vasas fog előnybe kerülni – a Magyar Kupa-győztes budapestiek két szettlabdát is kiharcoltak -, a nagyot hajrázó BRSE a maga javára fordította a szettet.

Az első játszma „ellopása” alaposan feltüzelte a hazaiakat, de a vendégek görög edzője, Jannisz Atanaszopulosz cseréi után javult együttese játéka, amely így eltüntette négypontos hátrányát. Ennek ellenére továbbra is a hazaiak röplabdáztak pontosabban, Klisura mellé az ugyancsak szerb Marta Drpa és a magyar válogatott Pekárik Eszter is felnőtt, a BRSE pedig 17-16 után állva hagyta sokat hibázó riválisát és megduplázta előnyét.

A harmadik játékrészre tovább forgatta csapatát a Vasas mestere, de a hazaiak mezőnyvédekezése és blokkteljesítménye alaposan feljavult, amire a vendégeknek úgy tűnt, nincs válasza. Egy jó nyitássorozattal aztán a semmiből visszajött a meccsbe a vendég együttes, amely azonban nem tudott jelentősen megújulni, így hiába vezetett egy ideig, a hazaiak újra magukhoz ragadták a kezdeményezést. A Békéscsaba pontosabban és taktikusabban játszott riválisánál, és úgy tűnt, lezárja a mérkőzést: 24-21 után azonban már csak a Vasas szerzett pontot – Drpa két meccslabdát is pályán kívülre ütött -, amely így szépített.

A negyedik szettre lendületben maradt a Vasas, amelyben az újra magára találó Bannister mellett a magyar válogatott center Papp Orsolya is jól teljesített. A hazaiakat edző Tóth Gábor is cserékkel próbálkozott, amelyekkel azt el tudta érni, hogy a tetemes hátrányt megfelezte csapata. A hajrához közeledve Drpa vette hátára a még mindig három-négypontos hátrányban lévő BRSE-t, amely vezérletével 20-21-nél közel került ellenfeléhez, de a Vasas döntő szettre mentette a mérkőzést.

A rövidített etapot a házigazda kezdte jobban, a Vasas viszont ezúttal sem adta fel, eltűntette hárompontos hátrányát. A BRSE újra ritmust tudott váltani, és ezúttal már nem engedte kiénekelni a sajtot a szájából: 145 perc elteltével egy vendég hiba után győzelmet ünnepelhetett.

A találkozó legeredményesebbje Bannister volt 35 ponttal, a hazaiaknál Klisura 28-ig jutott.

Tóth Gábor, a Békéscsaba vezetőedzője

„Örülök a győzelemnek, de a saját dolgunkat nehezítettük meg. A közönség élvezetes csatát láthatott. A nyitásfogadásunk jól működött, azonban támadásban nem tudtuk hozni az elvárt szintet. Vasárnap fontos csata vár ránk!”

Jannisz Atanaszopulosz, a Vasas vezetőedzője

„Az első két szettben nem voltunk meccsben, nem koncentráltunk, a Békéscsaba különösebb ellenállás nélkül szerzett pontokat, sokszor ejtésből is. Ez kritikus volt, de aztán összeszedtük magunkat és megmutattuk, hogy tudunk küzdeni. Gratulálok a Békéscsabának, náluk az előny, vasárnap remélhetőleg jobb játékot fogunk mutatni!”