Bemutatták A körkép című könyvet

Shares

Egy nappal a magyar labdarúgó-válogatott első őszi világbajnoki selejtezője, az angolok elleni mérkőzés ezelőtt mutatta be a Magyar Sportújságírók Szövetsége a Nagy Béla Program támogatásával megjelent, A körkép című könyvét.

Balról: Szöllősi György, Skardelli György, Nyilasi Tibor, Fürjes Balázs és Berzi Sándor. Fotó: Mravik Gusztáv

A kötetet Szöllősi György a negyedik éve zajló program legnagyobb szabású vállalkozásának nevezte. Az MSÚSZ elnöke emlékeztetett arra, hogy annak idején Fürjes Balázs kormánybiztostól és Csányi Sándortól, a Magyar Labdarúgó Szövetség elnökétől kapott felkérést arra, hogy az MLSZ, az MSÚSZ és a Sportmúzeum szakértőivel közösen állítsanak össze egy olyan fotógyűjteményt, amely hűen reprezentálja a magyar futball sikerekben és nagy egyéniségekben gazdag történetét.

A képek Skardelli György főtervező által megálmodott, stilizált montázsok formájában láthatók a díszpáholyok emeletén lévő körfolyosó falán.

Mivel a monumentalitásában is lenyűgöző körkép ritkán és kevesek számára csodálható meg, s a képeken szereplők pályafutása megörökítésre érdemes, egy könyv formátumú „katalógus” készült, magyar és angol nyelven. A 126 képből álló gigantikus kiállítást a Puskás Arénában 951 lépéssel lehet körbejárni.

„A szám természetesen jelképes, ugyanis ennyi hivatalos mérkőzést játszott könyvünk nyomdába adásáig a magyar labdarúgó-válogatott” – fűzte hozzá az MSÚSZ elnöke.

Amint elhangzott, a több mint 300 oldalas kiadványban nemcsak a létesítményben látható montázsok és az eredeti képek találhatók meg, hanem a szerkesztők – Dénes Tamás és S. Tóth János – mindegyikhez szöveges kiegészítést írtak a keletkezésük körülményeiről és a rajtuk szereplő jelenetekről, szereplőkről. A szövegeket angolra Matthew Watson-Broughton fordította.

Berzi Sándor, az MLSZ alelnöke hangsúlyozta, nagyon izgalmas munka volt a képek kiválogatása, hiszen a magyar futball még annál is sokkal gazdagabb, mint amennyi befért e reprezentatív könyvbe.

Skardelli György, a Puskás Aréna főépítésze megjegyezte, úgy érzi, ennek a kötetnek a megjelenésével került pont a mondat végére, ezzel vált teljessé a Puskás Aréna.

Dénes Tamás kifejtette: a kiadvány megírásakor a bőség zavarával küzdöttek, majd arról beszélt, hogy a szerkesztéskor kiemelt szerepet kapott a magyar labdarúgás aranykorszaka, amely az ötvenes évekről az 1966-os világbajnokságig tartott. Ugyanakkor röviden igyekeztek a magyar női labdarúgást és olyan nagy magyar egyéniségeket is bemutatni, mint Jenei Imre és Bölöni László, akik a sikereiket más ország színeiben érték el.

A könyvbe a kiváló magyar játékosokon kívül két kitűnő sportriporter, Pluhár István és Szepesi György, két játékvezető, Palotai Károly és Puhl Sándot is bekerült, akiknek a neve elválaszthatatlan a magyar futballtól.

Fürjes Balázs kormánybiztos felidézte, hogy az új aréna megtervezésekor is fontos szempont volt, hogy idézze fel az egykori Népstadiont, mert a múlt megbecsülése nélkül sokkal szegényebb a jelenünk.

A 70-szeres válogatott Nyilasi Tibor azt mondta, hogy a kiadványt fantasztikus élmény lapozgatnia, mert élete legszebb időszaka elevenedik meg benne.

Az albumot a könyvesboltokban nem terjesztik, kizárólag a Magyar Sportújságírók Szövetségénél rendelhető meg.

(MSÚSZ)