Birkózó Eb: Lévai Zoltán legyőzte Nemes Viktort

A kötöttfogásúak 77 kilogrammos kategóriájában szereplő Lévai Zoltán szikrázóan kemény mérkőzésen legyőzte a 2017-es világbajnok szerbiai Nemes Viktort és bejutott a negyeddöntőbe pénteken a budapesti birkózó Európa-bajnokságon.

Lévai Zoltán (pirosban) és a szerb színekben versenyző Nemes Viktor a férfi kötöttfogás 77 kilogrammos súlycsoport selejtezőjében a budapesti birkózó Európa-bajnokságon a BOK Csarnokban. Fotó: MTI/Kovács Anikó

Délelőtt a kötöttfogásúak 130 kilogrammos kategóriájában szereplő Vitek Dáriusz győzött, a 63 kilogrammos Kecskeméti Krisztián és a 87 kg-ban érdekelt Szilvássy Erik viszont kikapott nyolcaddöntőjében pénteken a budapesti birkózó Európa-bajnokságon.

A friss U23-as Eb-győztes nehézsúlyú volt az első magyar kötöttfogású fellépője a viadalnak, s az esélyek alapján a hazai publikum bízhatott abban, hogy sikerrel nyitja a fogásnem küzdelmeit, a svájci Delian Hossein Alishahi ugyanis nem tűnt verhetetlennek.

Vitek Dáriusz ennek megfelelően uralta a meccset, igaz, akciót csak egyet mutatott be, az viszont döntőnek bizonyult. Az első menet sokáig meddő állóküzdelmet hozott, alig egy perc után aztán a BHSE tehetsége letolta a szőnyegről ellenfelét (1-0). Előnyét egy perccel később megduplázta, riválisát ugyanis passzivitásért megintették (2-0). Lentről Vitek gyorsan összefogta Alishahit, de nem tudta billenteni, így az eredmény nem változott, viszont az addig látottak alapján a két pont is megnyugtatónak tűnt.

A második menetben a svájci eredménykényszerben volt, nagy erőket mozgósított, ám igazán nem tudta megingatni Viteket, akit egyszer megintettek (2-1), de parterhelyzetben is stabil maradt.

Vitek Dáriusz (pirosban) küzd a svájci Delian Hossein Alishahi ellen a kötöttfogásúak 130 kilogrammos súlycsoportjának selejtezőjében. Fotó: MTI/Kovács Anikó

A hajrában Alishahi elkeseredetten igyekezett fogást találni, de nem járt sikerrel

Vitek után nem sokkal Kecskeméti Krisztián (63 kg) érkezett a szőnyegre az U23-as vb-második török Ahmet Uyar ellen. A meccs elején egyenlő erők küzdöttek, másfél perc után viszont a magyart intették (0-1), a török pedig lentről szépen emelt és nagy ívben eldobta Kecskemétit (0-5), ezzel nagyon komoly előnyhöz jutott.

A ceglédi birkózó a második menetben hősiesen küzdött, nagy erőkkel támadott, a törököt 45 másodperc után meg is intették (1-5), ám riválisa lentről emelésből nem tudta eldobni. A folytatásban is Kecskeméti ment előre, s egy összekapaszkodásból kiléptette ellenfelét (2-5), de dobnia ismét nem sikerült, ahogy a nagyon passzív török újabb leküldését sem tudta kihasználni, így vesztesen hagyta el a szőnyeget és már csak a vigaszági folytatásban bízhat.

Kecskeméti Krisztián (kékben) küzd a török Ahmet Uyar ellen a kötöttfogásúak 63 kilogrammos súlycsoportjának selejtezőjében a budapesti birkózó Európa-bajnokságon a BOK Csarnokban. Fotó: MTI/Kovács Anikó

Szilvássy Erik (87 kg) nem volt szerencsés a sorsolásnál, ugyanis már a nyolcaddöntőben összekerült a vb- és Eb-címvédő, a tokiói játékokon harmadik szerb Zurabi Datunsahvilivel. Az esélyes egyértelműen a georgiai származású kötöttfogású volt, ám a meccsen nem kerekedett Szilvássy fölé, viszont stabil védekezésével és jó taktikájával le tudta őt győzni.

Az első menetben a feltűnően passzív Datunashvilit intették (1-0), a magyar viszont lentről nem tudott akciót csinálni, így előnye a második menet első percében eltűnt, miután visszaintették (1-1). Parterben Szilvássy kiválóan védekezett, így megtartotta esélyét a győzelemre, de ehhez akciót kellett volna csinálnia, ám állásból és lentről sem volt eredményes, így pedig Datunashvili a lehető legminimálisabb különbséggel, később szerzett ponttal győzött.

Lévai Zoltán odatette magát

Az Eb-ezüstérmes idősebb Lévai fivér tavaly májusi szívizomgyulladása után hosszú hónapokig nem sportolhatott, s azóta most lépett először szőnyegre világversenyen, mely előtt egy kis bizonytalanság volt benne azzal kapcsolatban, hogy miként fog menni neki a birkózás.

A nehézségek után a szerencse nem vette kegyeibe a BHSE birkózóját, ugyanis rögtön első meccsére a kategória egyik legjobbjával kellett összecsapnia.

Rögtön az indulás után egymásnak ugrottak a felek és másodpercekig verekedtek, aminek az vetett véget, amikor Nemes feje a kakaskodásban eltalálta riválisa arcát. Ezek után megszelídült mindkét birkózó, s gyakorlatilag egy percig hozzá sem ért a másikhoz. A „passzivitási versenyt” Lévai nyerte, őt intették (0-1), így neki kellett lemennie parterbe, ahol kiválóan védekezve hatástalanította a vajdasági sportoló indításait.

A szünetig az állás nem változott, majd azt követően közel egy perc kemény csata után Nemesnek kellett a szőnyegre hasalnia (1-1). Már az intés is Lévai vezetését jelentette, ő viszont nem elégedett meg ennyivel és egy gyönyörű pörgetéssel 3-1-re elhúzott. Több mint másfél perc volt még hátra, Nemes pedig ment előre, de Lévai a legnehezebb szituációkból is kimenekült, stabil maradt és második leküldésében is „tapadt a szőnyeghez”, így nagy diadalt aratva jutott a nyolc közé.

Lévai Zoltán (pirosban) és a szerb színekben versenyző Nemes Viktor a férfi kötöttfogás 77 kilogrammos súlycsoport selejtezőjében. Fotó: MTI/Kovács Anikó

A friss U23-as Európa-bajnok Vitek Dáriusz öt perccel Lévai meccse után már a negyeddöntőben volt érdekelt, mely előtt nem sok reménye lehetett, ugyanis a kategória legendás alakjával, a négyszeres világ- és tízszeres Európa-bajnok, olimpiai ezüst- és bronzérmes török Riza Kayaalppal kellett megküzdenie.

A nehézsúlyú meccset Kayaalp esélyeshez méltón kezdte, állóharcban fejlefogásból eldobta riválisát (0-4), aki a folytatásban már lényegesen jobban helyt állt, sőt, a menet hajrájában szépen lelépett ellenfele válldobási kísérletéről és visszafogott, de nem tudta lecsavarni, és a mögékerülés sem sikerült.

A pihenőt követően a török már nem erőltette az akciókat, egyetlen levitelt mutatott be és végül 6-0-s sikerrel jutott az elődöntőbe. Vitek Dáriusz kiválóan harcolta végig a meccset, de nem volt esélye a sikerre, viszont a vigaszági folytatásban reménykedhet, amihez Kayaalp fináléba kerülésére van szüksége.

Lévai végül nem jutott elődöntőbe

A következő fordulóban újra nehéz rivális várt Lévai Zoltánra, az örmény származású Aik Mnacakanyan személyében, aki egy kategóriával lejjebb két világbajnoki bronzérmet is nyert.

Lévai első meccsén a felek egymásnak rontottak a kezdés után, ezúttal viszont egészen szürreális módon másfél méterre megálltak egymással szemben, és a bírák erélyes figyelmeztetései ellenére másfél percig nem voltak hajlandók változtatni harcmodorukon.

Lévai Zoltán (kékben) és az örmény származású, bolgár Aik Mnacakanyan a férfi kötöttfogás 77 kilogrammos súlycsoport negyeddöntőjében. Fotó: MTI/Kovács Anikó

A szándék egyértelmű volt, mindkét birkózó azt szerette volna, ha először őt intik, mert döntetlennél a később szerzett pont ér sikert. Az érintkezésmentes toporgást már a zsűriasztalnál sem bírták nézni, és a szőnyegbírókat utasították erélyesebb fellépésre. Végül az segített a helyzeten, hogy mindkét sportolót leléptetéssel fenyegették meg, ha nem kezdenek el birkózni.

Ezek után, majd két perccel a rajt után megkezdődött a meccs érdemi része, melyben a bolgárt intették (1-0), aki viszont lentről nagyszerűen védekezett, és megtartotta a minimális különbséget. A pihenőt követően abban lehetett bízni, hogy Lévai az állóküzdelemben jobb lesz és nem intik vissza, ám a bolgár másfél perc küzdelem árán elérte a magyar intését (1-1), majd lentről kiemelte és eldobta (1-3). A hajrában a magyar kötöttfogású ment előre, de nem tudott akciót csinálni, sőt, a legvégén még egyszer beesett a bolgár alá (1-5) és elveszítette a mérkőzést.