Bognár Erika elődöntős, Szabados és Szabó kikapott

Bognár Erika nagy küzdelemben megnyerte első mérkőzését és bejutott a nők 55 kilogrammos kategóriájának elődöntőjébe, Szabados Noémi (68 kg) ugyanakkor simán, Szabó Nikolett (59 kg) pedig szoros csata végén elveszítette negyeddöntőjét a zágrábi birkózó Európa-bajnokság szerdai versenynapján, melyen Szekér Szimonetta (50 kg) kiesett.

Szabados Noémi
Szabados Noémi, miután vereséget szenvedett a bolgár Juliana Janevától női birkózók 68 kilogrammos súlycsoportjának negyeddöntőjében a zágrábi birkózó Európa-bajnokságon. Fotó: MTI/Illyés Tibor

A magyar negyeddöntők sorát a 68 kilogrammban szereplő Szabados Noémi kezdte, akinek a legjobb nyolcért nem kellett birkóznia, „cserébe” az elődöntőért egy igazi klasszissal, az Eb ezüst- és bronzérmes Juliana Janevával kellett megküzdenie. A bolgár előzetesen is jóval esélyesebbnek számított, az pedig már a meccs első másodperceiben nyilvánvalóvá vált, hogy lényegesen erősebb Szabadosnál.

Az első menet végig „egy ritmusban” zajlott, az összekapaszkodásokból a bolgár szinte azonnal kivette Szabados karját, s ebből próbálta levinni őt, ami az első három percben háromszor is sikerült neki, s ugyan lentről szinte meg sem próbálkozott akcióval, így is hatalmas, 7-0-ás előnyt dolgozott ki a szünetre. A folytatásban Szabados Noémi változtatott addigi harcmodorán, többször próbálkozott lábratámadással, s egyszer gyönyörűen le tudta dönteni Janevát, majd úgy tűnt orsóba fogja, ám ellenfele ki tudta húzni a lábát. Janeva ezzel együtt uralta a meccset, a második szakaszban ismét háromszor levitte a magyar birkózót, aki így öt és fél perc alatt technikai tussal 13-2-re kikapott.

Kevéssel Szabados meccse után szinte egyszerre szólították Bognárt és Szabót, előbbit a C szőnyegre a francia Tatiana Debien, utóbbit az A szőnyegre a török Eda Tekin ellen. A két meccs nem csupán egyszerre zajlott, de sokáig a két meccs képe is szinte megegyezett. Az első menet mindkét találkozón eredménytelen kapaszkodással telt, akciót nem hozott, viszont magyar szempontból óriási különbség volt, hogy a szünetben Bognár 1-0-ra vezetett egy passzivitási ponttal, Szabó viszont ugyanezért 1-0-ás hátrányban állt

Bognár Erika
Bognár Erika (pirosban) és a francia Tatiana Debien a női birkózók 55 kilogrammos súlycsoportjának negyeddöntőjében a zágrábi birkózó Európa-bajnokságon. Fotó: MTI/Illyés Tibor

Bognár Erikának a második menetre azzal a tudattal kellett visszamennie, hogy az első végén kapott figyelmeztetés miatt a következőnél már az aktivitási időt is elindíthatják neki, ennek elkerülése érdekében szinte azonnal akciót kezdeményezett, melyből – ha nagy nehézségek árán is, de – sikerült lentről mögé kerülnie, amivel 3-0-ra növelte előnyét. Az utolsó két és fél percben vezetése megtartására törekedett, amiért nagyon meg kellett szenvednie, több esetben kifejezetten nehéz szituációból tudta elkerülni a mögékerülést, s ugyan Debien a magyar passzivitása miatt egy pontot szerzett, de a meccset végül Bognár 3-1-re megnyerte és készülhet a késő délutáni elődöntőre, melyben az Eb-bronzérmes német Annika Wendle vár rá.

„Szerettem volna kibirkózni magam és ez sikerült. Célom az érem”

– mondta röviden Bognár.

Közben Szabó Nikolett is óriásit küzdött

Szabó Nikolett
Szabó Nikolett (kékben) és a török Eda Tekin a női birkózók 59 kilogrammos súlycsoportjának negyeddöntőjében a zágrábi birkózó Európa-bajnokságon. Fotó: MTI/Illyés Tibor

A második három perc elején meggyőzőbb volt a töröknél, így ellenfele került akciókényszerbe, de mivel 30 másodperc alatt nem tudott pontot elérni, Szabó egyenlített. Ekkor a magyar állt jobban, viszont a menet felénél figyelmetlen volt és Tekin mögé tudott kerülni (1-3). A hajrában az FTC-KIMBA sportolója óriási energiákat mozgósított, nagy iramot diktált és több indítása is volt, ám sem a lábratámadások, sem a szaltókísérlete nem járt eredménnyel, így veszített.

„Nem ismertem ezt a lányt, de a testalkatából kiindulva számítottam rá, hogy ilyen stílusban birkózik majd, kapaszkodni fog, egy kart fogni, kizárni. Sajnos a mögékerülésnél nagyot hibáztam, azt sajnálom, a végén pedig nagyon akartam. A szaltót 10 másodperccel a vége előtt meg kellett próbálni, nem sokon múlt”

– nyilatkozta az MTI-nek Szabó Nikolett

Szabados Noémi és Szabó Nikolett még a vigaszági folytatásban bízhat, amihez legyőzőik döntőbe jutása kell, viszont a nyolcaddöntőben veszítő Szekér Szimonetta már abban sem bízhat, mivel francia riválisát a négyszeres világ- és kilencszeres Európa-bajnok Mariya Stadnik megállította a következő körben.

Szerdán Bognár Erika elődöntője után a 18 órakor kezdődő döntős programban Ligeti Dániel lép szőnyegre, aki a szabadfogásúak 125 kilogrammos kategóriájában a görög Azamat Hoszonovval küzd meg a bronzéremért.