Bőhm Csaba hetedik, Demeter Bence 16. az öttusa-világbajnokságon

Bőhm Csaba a hetedik, Demeter Bence pedig a 16. helyen végzett a bath-i olimpiai kvalifikációs öttusa-világbajnokság férfi versenyében. A magyar csapat – melyben Bereczki Richárd az elődöntős eredményével szerepelt – negyedik lett.

Bőhm Csaba

A csütörtöki selejtezőből a négy magyar induló közül egyedül Koleszár Mihály nem tudott továbbjutni a legjobb 36 közé, a szombati elődöntőben pedig Bereczki Richárd fejezte be a szereplését.

A körvívást pénteken teljesítette a mezőny, a magyarok közül a csapatban és váltóban világ- és Európa-bajnoki címmel is rendelkező Demeter Bence szerepelt a legjobban, sőt, a 36 elődöntőst tekintve is ő érte el a legjobb eredményt 23 győzelemmel és 12 vereséggel. Így kedvező helyzetből kezdhette a szombati elődöntőt, melyből magabiztosan lépett tovább és a vasárnapi 18-as finálénak is az első helyről vághatott neki.

Gyorsan kiderült azonban, hogy nem tud kimagasló eredményt elérni, mert a lovaspályán 64 pontot vesztett, a lova sorra húzta le a rudakat, kilenc akadálynál volt rontása, amihez még egy másodperces időtúllépés is hozzájött.

A 15. helyre csúszott vissza, de aztán a bónuszvívásban – melyben a körvívás legjobbjaként utolsóként lépett az emelt pástra – megnyerte egyetlen asszóját, amiért négy pontot kapott, ezzel 14. volt. A 200 méteres úszás után viszont megint 15., miután a medencében 2:04.41 perccel a 13. időt érte el. A négy lövészettel megszakított 5×600 méteres futásban 10:30.80 perccel a 15. eredménnyel egy helyet visszacsúszott.

Bőhm Csaba – aki július elején az Európa Játékokon, egyben Eb-n kiharcolt harmadik helyével már olimpiai kvótás – 18 győzelemmel, illetve 17 vereséggel zárta a pénteki vívást és a vasárnapi döntő rajtjánál a 11-13. helyen állt. A lovaglása neki sem alakult jól, öt verőhibával 35 pontot vesztett a kiinduló 300-ból. A bónuszvívásban nem szerzett pontot, 2:00.30 perces úszásával, amellyel a hatodik legjobb volt, a 14. helyen állt – Demeter előtt – a kombinált számot megelőzően. Az utolsó szakaszban azonban parádésan teljesített, 9:48.20 perccel ő volt a leggyorsabb, ennek köszönhetően hét helyet előre tudott lépni.

„Teljesen váratlanul ért a mai lovaglás” – mondta az MTI érdeklődésére Martinek János szövetségi kapitány. „Hozzá kell tenni, hogy vegyes volt a lóállomány, a legutóbbi itteni világversenyen, a 2019-es olimpiai kvalifikációs Eb-n sokkal jobb lovakat állítottak ki a rendezők. Úgy érzem, nem csak a versenyzők hibája volt ez a teljesítmény, nem csak rajtuk múlt a gyengébb szereplés. Ezek nem öttusalovak voltak, más tudás kell hozzájuk. Két-két versenyzőnk jutott döntőbe, de nagyobb lehetőség volt ebben a versenyben, mint amit a végeredmény mutat. Jobb lovaglással harcban lehettünk volna az érmekért.”

Joseph Chong

A győztes brit Joseph Choong és a harmadik helyezett egyiptomi Mohanad Saban már rendelkezett párizsi indulási joggal, az ezüstérmes mexikói Emiliano Hernandez viszont most szerezte meg.

A döntőbe a britek, az egyiptomiak és a dél-koreaiak három-három versenyzővel jutottak be, a magyarok kettővel, más nemzeteket pedig egy-egy öttusázó képviselt, így a magyar csapat negyedik helye már a finálé előtt biztos volt. Győztek az egyiptomiak a britek és a dél-koreaiak előtt. Utóbbi két együttes azonos ponttal zárt.

Alapesetben az első három hely ért kvótát, de azzal a megszorítással, hogy ha olyan öttusázó végez érmes pozícióban, aki már korábban kiharcolta az ötkarikás részvétel lehetőségét, a kvóta nem tolódik lejjebb, a ki nem osztható helyeket a 2024. június 17-én érvényes olimpiai világranglistáról töltik majd fel.