Brazil elődöntős a Roland Garroson

Persze ha Gustavo Kuertenre gondolunk a francia nyílt teniszbajnokság kapcsán, akkor nem olyan meglepő egy brazil teniszező jó salakos szereplése, ám a nőknél 55 éve nem brazil játékos a legjobb négy között Párizsban.

Haddad Maia
Beatriz Haddad Maia. Fotó: Jimmie48/WTA

Ha már az egykori brazil világelső szóba került, érdemes megjegyezni, hogy Gustavo Kuerten háromszor jutott be a Roland Garros döntőjébe és mindhárom alkalommal győztesen hagyta el a pályát. A brazil tenisz fenomén 1997-ben a spanyol Sergi Bruguera ellen nyert sima három szettben. 2000-ben az elődöntőben Juan Carlos Ferreróval vívott egy emlékezetes ötszettes párbajt, majd a fináléban a svéd Magnus Norman ellen győzött. Egy évvel később Kuerten az elődöntőben ismét legyőzte Ferrerót, majd a fináléban szenthátrányból fordítva nyert Alex Corretja ellen.

Gustavo Kuerten 2002-ben 17 mérkőzésesre nyújtotta párizsi győzelmi szériát, végül a 4. fordulóban a spanyol Albert Costa győzte le a háromszoros bajnokot. A brazil teniszező 2004-ben még egyszer eljutott a Roland Garros negyeddöntőjébe, ám az argentin David Nalbandian útját állta. Abban az évben a férfiak mezőnyében három argentin játékos jutott be a legjobb négy közé, végül Gastón Gaudio szerezte meg a trófeát.

Kuerten végül 2008. május 25-én játszotta utolsó mérkőzését a Roland Garroson, 15 ezer néző ünnepelte a háromszoros bajnokot, aki az 1997-es szerelésében játszott és 6:3, 6:4, 6:2 arányban (Kuerten ugyanilyen arányban nyert 97-ben Bruguera ellen, a szerk.) kikapott a francia Paul-Henri Mathieu-től.

Az idei Roland Garroson azonban egy brazil lány szolgáltatta az eddigi legnagyobb meglepést, hiszen Beatriz Haddad Maia már a második fordulóban három játszmás mérkőzésre kényszerült a mindössze 19 éves Diana Shnaider ellen, majd szetthátrányból fordított Jekaterina Alekszandrova ellen.

Ráadásul Haddad Maia ezt a bravúrt megismételte Sara Sorribes Tormo és Ons Jabeur ellen is. Így aztán a világelső Iga Swiateknek jó lesz vigyáznia, hogy a brazil lány ellen ne nyerje meg az első játszmát. Félretéve a tréfát a kétszeres Roland Garros-győztes lengyel lány toronymagas favoritja az elődöntőnek, ám itt jegyezzük meg, hogy a 2021-es negyeddöntőben 6:4, 6:4 arányban kikapott Maria Sakkaritól.

Haddad Maia és Swiatek korábban mindössze egyszer játszott egymás ellen, tavaly Torontóban a brazil teniszezőnő nyert 6:4, 3:6, 7:5 arányban.

Az Open Era 1968-as kezdete óta Hadad Maia a második brazil teniszezőnő, aki a Roland Garroson bejutott a legjobb nyolc közé. 1968-ban Maria Bueno a negyeddöntőben 6:4, 6:4 arányban kapott ki Billie Jean Kingtől. Maria Bueno 1959 és 1966 között háromszor nyert Wimbledonban és négyszer győzött egyéniben a US Openen. 1964-ben a Roland Garros fináléjában Margaret Courttól kapott ki 6:4, 7:9, 6:3 arányban.

Az alsó ágon Karolina Muchova lesz Arina Szabalenka ellenfele, 2019-ben egy kínai torna elődöntőjében a fehérorosz lány 7:5, 7:6(4) arányban győzött a cseh játékos ellen.

Mondjuk úgy Párizsban mindenki egy újabb Swiatek-Szabalenka finálét vár. Idén a stuttgarti döntőben a lengyel teniszező nyert 6:3, 6:4 arányban, míg Madridban a fehérorosz játékos győzött 6:3, 3:6, 6:3 arányban. Tavaly a US Open elődöntőjében Swiatek szenthátrányból fordított Szabalenka ellen.

Elődöntő:

Iga Świątek (lengyel, 1.) – Beatriz Haddad Maia (brazil, 14.)
Karolina Muchova (cseh) – Arina Szabalenka (fehérorosz, 2.)

Férfi egyes, negyeddöntő:

Carlos Alcaraz (spanyol, 1.) – Sztefanosz Cicipasz (görög, 5.) 6:2, 6:1, 7:6(5),
Novak Djokovics (szerb, 3.) – Karen Hacsanov (orosz, 11.) 4:6, 7:6(0), 6:4, 6:2
Casper Ruud (norvég, 4.) – Holger Rune (dán, 6.) 6:1, 6:2, 3:6, 6:3
Alexander Zverev (német, 22.) – Tomas Martin Etcheverry (argentin) 6:4, 3:6, 6:3, 6:4