Brit győzelem a férfiaknál, Koleszár Mihály a magyar bajnok

A brit Charles Brown nyerte a férfiak versenyét a budapesti fedett pályás nemzetközi öttusaviadalon.

öttusa
Bőhm Csaba, Koleszár Mihály és Szép Balázs a dobogón

A Peridot nyílt magyar bajnokságon hétfőre maradt a két döntő, a nőké után a férfiak fináléját bonyolították le, a 18-as mezőnyben öt magyar volt. A hazaiak közül Koleszár Mihály szerepelt a legjobban, a nyolcadik helyen végzett, ezzel ő lett a magyar bajnok. Az ezüst a kilencedikként célba érő, és a lövészetes futásban a legjobb teljesítményt nyújtó Bőhm Csabának, a bronz pedig a 13. helyezett Szép Balázsnak jutott.

Koleszár, aki az első magyar bajnoki címét szerezte, 25 győzelmet aratott és 13 vereséget szenvedett a szombati körvívásban, majd a hétfői folytatásban a lehetséges 300-ból 284 pontot gyűjtött a lovaspályán, a 200 méteres úszásban 2:04.88 perccel a 13. időt érte el, a kombinált számban pedig 10:01.01 perccel a negyedik legjobb volt.

„Magyar bajnoknak lenni nem könnyű, örülök, hogy színvonalas versenyen sikerült győznöm. Biztató, hogy ilyen jó fizikai állapotban vagyok, amit a futás is bizonyított. Ennél nehezebb versenyek következnek, bízom benne, hogy azokon is sikerül jól szerepelnem”

– nyilatkozott az MTI-nek az aranyérmes.

A döntőnek további két hazai résztvevője volt: Kardos Bence 15., Marosi Ádám 16. lett.

A viadal több szempontból volt fontos a magyar öttusázóknak, mivel amellett, hogy bajnoki érmekért harcoltak, eldőlt az is, hogy kik folytathatják a küzdelmet az idei világversenyeken való részvételért, olimpiai kvótaszerzésért.

A férfiaknál tíz, a nőknél nyolc fő kezdte meg a válogatók sorát, és a hazai viadal után mindkét nemnél hatan-hatan maradtak versenyben. A férfiaknál az olimpiai kvalifikációs ranglistapontokat adó január végi, kairói versenyen Kardos és Marosi kiesett a további kvalifikációból, az ott előrébb végző Tamás József és – a hazai fedett pályás viadalt tavaly megnyerő – Gáll András folytathatta, ők itthon Regős Gergellyel küzdöttek meg egy helyért. Közülük a legjobb csatlakozhatott a kiemeltekhez, a már olimpiai kvótás Bőhmhöz, valamint Demeter Bencéhez, Széphez, Koleszárhoz és Bereczki Richárdhoz.

Már a vasárnapi elődöntőben eldőlt a kérdés, mivel a különversenyt folytató három öttusázó egyike sem jutott a döntőbe, így Martinek János szövetségi kapitány az elődöntőben elért pontszám alapján rangsorolt: Tamás 1205, Gáll 1184, Regős 1183 ponttal zárt.

A férfiak hétfői lovaglása után a Nemzeti Lovarda megtelt idős és kevésbé idős öttusázókkal, akik azért gyűltek össze, hogy elbúcsúzzanak a Tattersal öttusa-lovasversenyeitől

Budapest az idén még otthont ad a sportág két rangos viadalának, egy világkupának és az Európa-bajnokságnak, de azok során a lovaglás már nem itt lesz, hanem a Ludovikán, a párizsi olimpia után pedig az akadályverseny váltja fel ezt a számot.

Az ünnepségre a fedett lovardában felállították a legendás lovasedző, Tóth Béla szobrát, majd hét korábbi öttusázó egykori versenyszerelésben belovagolt a pályára, és sorfalat állt a szobor körül.

Búcsúbeszédében Pécsi Gábor, a szövetség volt főtitkára, technikai igazgatója, korábbi szövetségi kapitány emlékeztetett rá, hogy 1877 óta ez a terület a lovaglást, lókiképzést szolgálja, az öttusázók pedig már itt készültek az 1948-as, londoni olimpiára Tóth Béla irányításával.