Bronzérmes a férfi vízilabda-válogatott

A magyar férfi vízilabda-válogatott bronzérmet szerzett a tokiói olimpia vasárnapi zárónapján.

Manhercz Krisztián (b) és a spanyol Bernat Sanahuja a Magyarország – Spanyolország mérkőzésen a tokiói Tacumi Vízilabdaközpontban. Fotó: MTI/Illyés Tibor

A két válogatott hasonló utat járt be, a magyar a görögöktől kapott ki a csoportban és az elődöntőben, míg a spanyolok a szerbekkel jártak ugyanígy. Ez a két csapat vívta a 2020-as budapesti Európa-bajnokság döntőjét, akkor Märcz Tamás együttese büntetőkkel győzött.

A spanyolok emberelőnyös találatával kezdődött a találkozó, Manhercz hasonló szituációból egyenlített. Az újabb fórnál Nagy Viktor védett, a túloldalon Varga Dénes lőtt nagy kapufát. Kettős előnyből Zalánki szerzett vezetést, a spanyoloktól Compte tett ugyanígy, közte pedig Rocha használta ki a fórt. Hárai centerezésével lett újra egyenlő (3-3).

A második negyed elején Jansik remek egyéni megmozdulásával szerzett vezetést a magyar csapat: lerázta védőjét, majd higgadtan ejtett a hosszú sarokba. A spanyolok két emberelőnyös helyezetet is kihagytak, a harmadiknál is védett Nagy Viktor, de a kipattanó labdát Dominguez a kapuba ütötte. Hosnyánszky fórból talált be, akárcsak a másik oldalon Egana (5-5).

A harmadik játékrészben Vámos használta ki az újabb előnyt, bár a kapus beleért a lövésbe, de a labda becsorgott a kapuba. Nagy Viktor kétszer nagyot védett, majd Angyal ejtését követően hosszan videóztak a bírók, bár láthatólag nem volt gól, és végül nem is ítéltek azt. Kölcsönösen kimaradt helyzetek jellemezték a negyedet, több találat már nem született (6-5).

A zárószakaszban is a spanyolok hozták el a labdát, de Nagy kezében halt el a lövés. Megkapták a „menetrendszerű” előnyt, időt kértek, ám csak a kapufát találták el. Märcz Tamás is időt kért, és fórból Vámos bombázott a hálóba – először volt két gól az előny. Az újabb hátrányt is sikerült kivédekezni, az eksztázisban védő Nagy hárított, akárcsak a következő spanyol támadásnál. A túloldalon Angyal a hosszúba lőtt, és a magyar játékosok gólöröméből látszott, hogy ez mennyire fontos találat volt. Ráadásul a spanyol akciónál a kapus előreúszott, labdaszerzés után pedig Varga az üres kapuba helyezett, így már négy gól volt az előny, s ezzel eldőlt a meccs. Nagy Viktor még bemutatott néhány bravúrt, majd az utolsó fél percben a spanyolok már nem is próbáltak támadni.

Varga Dénes, Vogel Soma, Hosnyánszky Norbert, Zalánki Gergő és Pásztor Mátyás, a bronzérmes magyar csapat játékosai (b-j) ünneplik győzelmüket. Fotó: MTI/Illyés Tibor

A magyar csapat a vízbe ugorva ünnepelt, ahol a játékosok kört alkotva a középen maradt Nagy Viktor nevét skandálták, akit láthatólag meghatott a spontán ünneplés.

„Éreztem a csapattársaimat, éreztem a rezgéseiket, éreztem, hogy értem is játszanak. Tudták rólam, hogy ez karrierem utolsó mérkőzése, és befejezem az aktív pályafutásomat. Nagyon jól esett, hogy értem is küzdöttek, a végén pedig különösen jól esett, amit kaptam tőlük. Minden egyes csapattársamnak köszönöm. S itt is szeretném megköszönni a szüleimnek, a családomnak, akik a pályára raktak, kitartóan vittek edzésre és segítettek mindenben az elején. Aztán jött a feleségem, akivel 20 éves koromban találkoztam, és aki 17 éve, amióta a profi pályafutásomat elkezdtem, mellettem van. Azóta együtt vagyunk, ő segített a mindennapokban, neki is köszönhetem azokat az érmeket, amiket megszereztem. Nagyon komoly hátteret nyújt nekem, nagyon hálás vagyok ezért.”

„Ez ma az én napom!” – ordította a mérkőzés során Nagy Viktor

„Önző voltam, igen, azt mondtam, az én napom. De úgy éreztem, lehettem önző. Négy vagy öt éve tervezem, hogy ma lesz az utolsó mérkőzésem, itt, Tokióban. Kicsit elkalkuláltam sajnos, mert a döntőre terveztem, hegyeztem a dolgot, de sajnost a két nappal ezelőtti meccs meghiúsította. Nem játszottunk jól, de csak tegnapig bánkódtunk ezen. Azért is nagyon büszke vagyok a csapatra, mert nagyon sok sportpszichológus megirigyelhette volna azt, amit mi tegnap együtt alkottunk. A Whatsup-csoportunkban létrehoztunk egy olyan energiabombát, ami ma itt robbant a vízben. Mindez egy elképesztő bíráskodás mellett, amit én nem tudok humorosan felfogni, és nem is kell, ez ellen tenni kell. Mi most tettünk a vízben, egy nagyon nagy spanyol támogatást fújó játékvezetés mellett is nyerni tudtunk. Szóval még jobban büszke vagyok a csapatra.”

Nagy Viktor ünnepli a bronzérmes magyar csapat győzelmét. Fotó: MTI/Illyés Tibor

Nagy Viktor nem kapott gólt a bronzmérkőzés második félidejében

„De ehhez a játékosok segítettek hozzá. A pályafutásom során mindig kiemeltem, akkor tudok jól védeni, akkor hozok jó százalékot, akkor hozok megőrülést, ha előttem minden komfortos, ha látom a labdát, és látom, minden a helyén van. Ezt nekik köszönhetem, ez egy csapatmunka volt. Nagyon jó érzés úgy felülni a repülőre, hogy visszük haza Magyarországnak, saját magunknak, a családunknak az érmet. Így azért jobb befejezni.”

Magyarország mindkét nemnél érmet szerzett a tokiói pólótornán, szombaton a női együttes ugyancsak megnyerte a bronzmeccset.

Magyarország vezeti vízilabdában az olimpiai örökranglistát, ez volt a negyedik bronz 9 arany és 3 ezüst mellett.

Férfi vízilabdatorna, elődöntő:

Magyarország-Spanyolország 9-5 (3-3, 2-2, 1-0, 3-0)
Tacumi Vízilabdaközpont, zárt kapus
Gól: Vámos 2, Manhercz, Zalánki, Hárai, Jansik, Hosnyánszky, Angyal, Varga, illetve Egana 2, Rocha, Compte, Dominguez.

Forrás: MTI/MVLSZ