Budapesten ismét Norvégia az Európa-bajnok!

Heidi Löke és Riegelhuth Koren. Fotó: Bjørn Langsem

Tíz évvel ezelőtt Dánia ellen, míg vasárnap Spanyolország ellen nyert a norvég női kézilabda-válogatott a kontinensviadal fináléjában.

Eleinte felváltva estek a gólok, majd Navarro védéseivel megtámogatva a spanyolok sorozatban ötször betaláltak, a ferencvárosi légiós, Pena ebből négyet vállalt. A 14. percben 7-3-nál a norvégok időt kértek. A torna All Star-csapatába beválasztott Mörk 11 perces északi gólcsendet tört meg, ám ettől nem jöttek zavarba a spanyolok, és növelték a különbséget (10-5). A skandinávok fokozták az iramot, emberelőnybe kerültek, és még a szünet előtt közel kerültek az egyenlítéshez. A félidei 12-10-et a Győr légiósa, Aguilar állította be.

A második játékrész elején hengereltek a norvégok, pillanatok alatt fordítottak, az ellenfél ráadásul büntetőt rontott. Jöttek a cserék a spanyoloknál, ennek következtében hatékonyabbá váltak az átlövések, de fordítani nem tudtak. Erről javarészt az Eb legjobb kapusának tartott Silje Solberg tehetett.

Időt kért a spanyol kapitány, mert csapata negyedóra alatt több gólt kapott, mint a teljes első félidőben. Ám nem igazán változott a játék képe, a jól záró északi védőfal megszerezte a labdát, az indításokból pedig jöttek a találatok.

Feltűnő volt, hogy a második félidőben a norvégok szinte csak a kapu felső részét célozták, mivel a remek reflexű spanyol hálóőr, Navarro 169 centiméter magas.

Az utolsó tíz perc 25-21-ről indult, és utolsó tartalékaikhoz nyúltak a spanyolok: felgyorsult a játékok, és megkezdték a felzárkózást. Két norvégot is kiállítottak, az emberelőnyben pedig 26-25-re jöttek fel.

Azonos létszámban már jobbak voltak a skandinávok, és megnyerték az izgalmas összecsapást

Döntő:

Norvégia-Spanyolország 28-25 (10-12)
Gól: Linn-Kristin Riegelhuth Koren 10, Nora Mörk 7, Sanna Charlotte Solberg 3, BEtina Riegelhuth 2, Heidi Löke 2, Stine Bredal Oftedal 2, Ida Alstad 1, Veronica Egebakken Kristiansen 1, illetve Pena 10, Cabral 4, Martin 4, Mangue 3, Aguilar 2, Chavez 1, Pinedo 1.

Az aranyérmes norvég válogatott tagjai ünneplik győzelmüket. MTI Fotó: Illyés Tibor

A svédeké a bronzérmes

A svéd válogatott lett a bronzérmes a magyar-horvát közös rendezésű női kézilabda Európa-bajnokságon, miután a vasárnapi helyosztón 25-23-ra legyőzte a montenegrói csapatot.

Tíz percig együtt haladt a két csapat, ezt követően 8-5-re megléptek a két éve aranyérmes montenegróiak. Időkérés után Oden vezérletével feltámadtak a svédek, egyenlítettek, ám fordítani csak a szünet után tudtak.

Az Eb gólkirálya, Gulldén – akit a torna legértékesebb játékosának választottak – igazi vezér volt, góljaival 17-14-re már a skandinávoknál volt az előny. Hatalmas elszántsággal ellenfelük nyomába eredtek a montenegróiak, és Bulatovic találataival bő negyedórával a vége előtt egyenlítettek.

Innen újra szoros volt az állás, aztán Bundsen egymás után több ziccert és végül egy fontos hétméterest kivédett – a kritikus öt percben nem kapott gólt -, és ezzel megnyerte együttesének a bronzérmet.

A 3. helyért:

Svédország-Montenegró 25-23 (11-12)
Gól: Isabelle Gulldén 7(3), Oden 6, Alm 4, Hagman 2, Johansson 2, Fogelström 1, Helleberg 1, Jacobsen 1, Torstenson 1, ill. Katarina Bulatovics 8(3), Radicsevics 4, Jovanovics 4, Knezevics 3, Mehmedovics 2, Lazovics 1, Pavicsevics 1.

Gulldén a legértékesebb játékos

A svéd Isabelle Gulldént választották a magyar-horvát közös rendezésű női kézilabda Európa-bajnokság legértékesebb játékosának (MVP) vasárnap, a délutáni döntő és bronzmeccs előtt.

Az All Star-csapatban ugyanakkor nem kapott helyet.

Kapus: Silje Solberg (norvég)
Balszélső: Maria Fisker (dán)
Balátlövő: Cristina Neagu (román)
Irányító: Kristina Kristiansen (dán)
Beállós: Heidi Löke (norvég)
Jobbátlövő: Nora Mörk (norvég)
Jobbszélső: Carmen Martin (spanyol)
Legjobb védekező játékos: Sabina Jacobsen (svéd)
Legértékesebb játékos (MVP): Isabelle Gulldén (svéd)