Cseh László: A hidegvér dönthet a tokiói döntőben

Cseh László 2004-ben csalódásként élte meg az athéni olimpián 400 méteres vegyesúszásban szerzett bronzérmet, utólag azonban már örül a dobogónak, hiszen a harmadik helyért is szoros volt a verseny.

Cseh László fogja a fejét, miután harmadikként ért célba a 400 méteres vegyesúszás döntőjében a 2004-es athéni olimpián. Fotó: MTI/Illyés Tibor

Az olimpiai ezüst- és bronzérmes, világ- és Európa-bajnok sportember az M4 Sportnak elmondta, a jövőre halasztott tokiói olimpián a tapasztalata sokat segíthet a fiatalokkal szemben, de addig el is kell jutni.

A 34 éves úszónak az athéni volt az első olimpiája, de egy rossz mozdulat megnehezítette a dolgát.

„Úgy mentem ki, hogy meg szeretném verni Michael Phelpset, de sajnos előtte volt egy lábközépcsont-törésem és a bokám is kiment egy rossz lépés miatt. Ki kellett hagynom elég sok edzést, a lábam nem is volt százszázalékos, úgyhogy nekem ott az az athéni döntő nem sikerült annyira jól. Utólag örülök, hogy meglett a harmadik hely, mert nagyon szoros volt a negyedik-ötödik-hatodik hely is. De csalódás volt, mindenképpen jobban szerettem volna szerepelni. Mellette 100 háton hatodik lettem, 200 vegyesen pedig egy vagy két századdal maradtam le a dobogóról, a második hely is négy vagy hat századra volt, szóval kezdésnek nem volt ez olyan rossz szereplés, csak az elvárásaim magasabbak voltak.”

A 400 méter vegyes finálét felidézve elmondta, érzékelte, hogy Phelps nagyon elment, próbálta vele tartani a lépést, de a végére elfogyott az ereje.

„Lehet, hogy az a kimaradt edzésmunka hiányzott a végén, de azt gondolom, hogy ez az eredmény is ahhoz segített hozzá, hogy még elszántabb legyek, még keményebben eddzek és próbáljak még jobb lenni.”

Négy év múlva, Pekingben nagyon jól ment az úszás Cseh Lászlónak, csakhogy Phelps is akkor volt a csúcsformájában.

„Minden összejött neki, de nagyon nagy versenyeket vívtunk vele is és Ryan Lochte-val is – mondta Cseh, aki szerint a 200 méter pillangón szerzett ezüstérme óriási meglepetés volt. – Annyira könnyedén és jól ment, már az előfutamok után éreztem, hogy ez jó lehet, de hogy a döntőben ilyen jó eredményt tudjak elérni, azt nem biztos, hogy előtte gondoltam volna.”

Cseh László felkészül a tokiói olimpiára, aranyéremért utazna

A legfontosabb a megfelelő edzettség

Arra a kérdésre, hogy mi a kulcsa a jó úszásnak egy olimpiai döntőben, Cseh László azt mondta, a legfontosabb a megfelelő edzettség, de szintén lényeges a jó értelemben vett lazaság.

„Nem szabad idegesnek, feszültnek lenni, mert akkor a mozgás is teljesen más lesz. Egy kicsit nemtörődve kell odaállni, hogy ez is csak egy verseny, ugyanolyan, mint az összes többi. Nem kell nagyon görcsölni, akkor lehet igazán jót úszni szerintem.”

A négyszeres olimpiai ezüstérmes sportember úgy véli, ha Tokióban sikerül döntőbe jutnia, a rutinja segíthet neki a fiatalabbakkal szemben.

„Szerintem ez lehet a kulcsmomentum egy fiatalabb, első olimpiai döntőjében induló versenyző és köztem, hogy esetleg én jobban meg tudom őrizni a hidegvéremet, de addig is, hogy idáig eljusson az ember, rengeteget kell edzeni, nem csak a döntő számít, de a döntőben az idegek csatája is közbeléphet.”

Cseh László elárulta, nem kesereg azon, hogy miért pont egy Michael Phelps jutott neki vetélytásrnak, inkább inspirálólag hatottak rá az őt legyőző sztárok.

Azzal kapcsolatban, hogy a swimswam szakportál minden idők legjobb olyan úszójának nevezte meg, akinek nincs olimpiai bajnoki címe, Cseh László elmondta, nagy elismerésnek tartja ezt a címet, de jövőre Tokióban egy aranyéremmel szeretne lekerülni erről a listáról.

„Megpróbálom, hogy kizárjanak erről a listáról.”