Cselgáncs-vb: Ungvári Miklós a hetedik helyen végzett

Shares

Az olimpiai ezüstérmes Ungvári Miklós kikapott a vigaszágon, így hetedik lett 73 kilogrammban a budapesti Papp László Sportarénában zajló olimpiai kvalifikációs cselgáncs-világbajnokságon. Az 57 kilós Karakas Hedvig és Kármán Andrea viszont búcsúzott a 16 között.

A vb harmadik napján hazai részről elsőként a viadal korelnökét, az olimpiai ezüstérmes, háromszoros világbajnoki bronzérmes és háromszoros Európa-bajnok Ungvári Miklóst szólították tatamira a közönség üdvrivalgása közepette, aki 40 évesen a 13. (!) világbajnokságán lépett tatamira. A sportág legendás alakja a 41., már nem olimpiai kvótát érő helyen áll a 73 kilósok között, közvetlenül Szabó Frigyes előtt.

Ungvári Miklós annak a tudatában kezdte meg szereplését a 64 között a görög Mihail Cutlaszvili ellen, hogy elődöntőbe vagy döntőbe kell jutnia a kvótás helyezésért, azaz öt vagy hat meccset kell nyernie. Az első akadályt magabiztosan vette, a 18 éves görög szemlátomást rosszabb kondícióban volt nála, és a hosszabbítás 26. másodpercében „adta meg magát”, amikor Ungvári egy kis belső horogdobásra vazaarit kapott, és nyert.

Ungvári Miklós (kékben) és a görög Michail Tsoutlasvili küzdelme a férfiak 73 kg-os súlycsoportjában az olimpiai kvalifikációs cselgáncs-világbajnokságon a Papp László Budapest Sportarénában. Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt

Súlycsoporttársa, a 2018-ban Budapesten Grand Prix-bronzérmes Szabó Frigyes elsőként a Burkina Fasó-i Lucas Diallóval akaszkodott össze, akinek a neve mellett két perc után már két intés állt. Nemsokára azonban az UTE dzsúdósa is kapott kettőt, majd tíz másodperccel a mérkőzésidő vége előtt egy lábszárátforgatással vazaarit ért el, és győzött.

A tavaly Európa-bajnok Karakas Hedvig maratoni győzelemmel kezdett

A 2020-ban az év sportolónőjévé választott Karakas Hedvig – aki a Papp László Sportarénában már négy Grand Prix, illetve Grand Slam-érmet szerzett – 11-edikként stabil kvótás helyen állt a világranglistán. A hazai vb-n a 32 között a brazil Ketelyn Nascimento várt rá, első összecsapásukon az idei pánamerikai bajnokságon ezüstérmes ellenfél rendkívül szívósnak bizonyult. Sikeresen kibújt a földharcokból, hárította a karfeszítéseket, az aranypontig tartó hosszabbítás egy-egy intésről indult.

Újabb földharcok következtek, de Nascimento rendre meg tudta zavarni a 31 éves magyart, majd a hetedik percben már mindketten két figyelmeztetésnél tartottak. A brazil a tizedik percben leszorította a BHSE versenyzőjét, aki két másodperccel a vazaarit jelentő tíz másodperc előtt kitornázta magát szorult helyzetéből. A csata már a 16. (!) percében járt, amikor a vb-harmadik magyarnak végre sikerült a karfeszítés, melyet elcsigázott ellenfele azonnal lekopogott.

Karakas Hedvig (fehérben) és a brazil Ketelyn Nascimento küzdelme a nők 57 kg-os súlycsoportjában. Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt

Karakas a brazil Ketelyn Nascimento elleni 16 perces csata után Anasztaszija Konykinával találkozott. A BHSE tavaly Európa-bajnok versenyzője 3/1-es győzelmi mérleggel állt az Eb-harmadik orosz ellen, ám az ötödik csata kezdettől fogva az ellenfél elképzelése szerint alakult. A 31 éves magyar egy perc elteltével már két intésnél tartott, Konykina pedig érezte, hogy a 2009-ben vb-harmadik Karakas nem frissen állt ki ellene, és folyamatosan próbálta újabb hibára késztetni. Ez szűk három percnél következett be, amikor Karakas kibújt egy fogásból, és megkapta harmadik figyelmeztetését, ami már a leléptetését jelentette.

Súlycsoporttársa, a junior Eb-ötödik Kármán Andrea a 16 között a dzsúdó egyik ikonikus alakjával, a hatszoros Európa-bajnok és négyszeres vb-ezüstérmes portugál Telma Monteiróval csapott össze. A 14 évvel idősebb ellenfél rutinosan, de akció nélkül hozta le a mérkőzést, amelyből 26 másodperc volt hátra, amikor az UTE 21 éves versenyzőjét harmadik intéssel leléptették.

Szabó Frigyes lemaradt az olimpiáról

Ungvári Miklós 73 kilóban a 32 között a gambiai Faye Njiável csapott össze, és a harmadik perc végén egy toló-dobó mozdulattal a földre vitte riválisát. A bíró először vazaarit ítélt, majd a zsűri tanácsára ipponra módosította döntését, így a 40 éves magyar bejutott a nyolcaddöntőbe.

Súlycsoporttársa, Szabó Frigyes kevesebb szerencsével járt, ugyanis a spanyol Salvador Cases Roca két perc elteltével kontrából leszorította őt, melyből már nem tudott kiszabadulni. Ezzel az UTE dzsúdósa számára véget ért a vb, és az olimpiáról is lemaradt.

Ungvári harmadik meccsén az Ázsia-bajnok mongol Tsogtbaatar Tsend-Ochirrel szállt szembe. A bíró mindkettejüket kétszer figyelmeztette passzivitásért és fogásbontásért, így jutottak el az első értékelt akcióig tartó hosszabbításig. Ebből 1 perc 14 másodperc telt el, amikor az ellenfél figyelmetlenségét kihasználva a 40 éves ceglédi dzsúdós térddel a földön egy kis belső horogdobást indított, amelyre a mérkőzésvezető előbb vazaarit, majd ippont ítélt.

Az olimpiai ezüstérmes Ungvári Miklós a vigaszágon

Ungvári negyedik meccsén a georgiai Lasa Savdatuasvilivel szállt szembe, akitől mindkét eddigi találkozójukon – köztük a londoni olimpia 66 kilós döntőjében – kikapott.

A 40 éves ceglédi dzsúdós két perc alatt két intést kapott, ami sorsdöntőnek bizonyult a későbbiekben. A rendes mérkőzésidő nem hozott értékelt akciót, így jöhetett az aranypontig tartó hosszabbítás. Ebben a háromszoros Európa-bajnok magyar többet kezdeményezett, de a vb-kről arany-, ezüst- és bronzéremmel is rendelkező rivális stabilan állt a lábán, és rutinosan húzta az időt.

11 (!) perc elteltével a bíró harmadszor is megintette a közönségkedvenc magyart, ami már a leléptetését jelentette

A háromszoros világbajnoki bronzérmes magyar ötödik meccsén az azeri Hidajat Hejdarovval találkozott, akivel 1/2-re állt a győzelmi mérlege. A 17 évvel fiatalabb ellenfél neve mellett már két vb-bronzérem, továbbá egy Európa-bajnoki cím is szerepelt.

Negyedik csatájukra a 40 éves ceglédi dzsúdós alig húsz perccel a 11 percesre nyúlt negyeddöntője után állt ki, és bő két perc elteltével már két intésnél tartott. Így jutottak el az aranypontig tartó hosszabbításig, amelyből 50 másodperc telt el, amikor egy földharc során a frissebb Hejdarov leszorította az utolsó hazai versenyén küzdő Ungvárit, és ipponnal nyert.

Az azeri dzsúdós tisztelete jeléül hosszan gratulált a legyőzött magyar klasszisnak, és felemelte a karját, ugyancsak győztesnek „hirdetve ki” Ungvárit.

Ungvári Miklós. Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt

„Szó szerint minden véget ért, nemcsak a világbajnokság, hanem egy komplett karrier. Egy olimpiai álom. Sok minden” – mondta az M4 Sportnak Ungvári.

„Ezt a mérkőzést meg kellett volna fognom. Pedig úgy éreztem, meg tudom csinálni. Talán több bravúr kellett volna hozzá. Talán annyit kivett belőlem az előző pár mérkőzés, hogy ellőttem az összes puskaport. Annyi minden kavarog most bennem, túl hamar véget ért ez az egész.”

Mint fogalmazott, egyelőre csak a vesztes meccsekre tud gondolni, a történteknek még ülepedniük kell, szükséges még egy kis idő, hogy megnyugodjon.

„Hosszú nap van mögöttem, sajnos pont a vége előtt nem tudtam annyira felvenni a kesztyűt, hogy simán meglegyen a kvalifikációs pontom. Nagyon sajnálom, ha csalódást okoztam bárkinek, és külön köszönöm a szurkolóknak, hogy tartották bennem a reményt. Csak mentem, bunyóztam, nem hallottam semmit. Mint egy igazi Rocky-filmben. Ez egy kőkemény adok-kapok volt” – elemezte a versenynapját és az utolsó mérkőzését.

Ungvári így már csak abban bízhat, hogy ha a hátralévő magyarok jól szerepelnek a vb-n, akkor ranglistás helyezése alapján feljuthat kontinentális kvótát érő helyre.

A 100 kilóban 28-adikként kontinentális kvótás helyen álló Cirjenics Miklós pénteken egy jó budapesti meneteléssel feljebb tornázhatja magát a rangsorban, és akkor a kontinentális kvóta Ungvárinak juthat.

A kvalifikációs menetrend szerint 252-en a nemzetközi szövetség vb utáni világranglistájáról kerülnek az olimpiai mezőnybe, a 14 súlycsoportból az első 18 helyezett szerez kvótát. A rendező japánok automatikusan kapnak súlycsoportonként egy indulási jogot. A maradék 120 helyet a közvetlen kvalifikációról épphogy lemaradó versenyzők kapják kontinentális eloszlásban, Európának 25 (13 férfi és 12 női) kvóta jut.

(MTI)

Kettős japán siker a budapesti cselgáncs-világbajnokságon