Dánia az első elődöntős

A világbajnok Dánia biztosította elődöntőbe jutását a magyar-szlovák közös rendezésű férfi kézilabda Európa-bajnokságon, miután 35-23-ra legyőzte Hollandiát a középdöntő harmadik fordulójában, hétfőn a budapesti MVM Dome-ban.

A dán Mathias Gidsel (k), valamint a holland Robin Schoenaker (b) és Lars Kooij (j) a Dánia – Hollandia mérkőzésen a budapesti MVM Dome-ban. Fotó: MTI/Kovács Tamás

Koronavírusos megbetegedések miatt mindössze 14 játékost tudtak benevezni a holland csapatba, és látszott is a játékán a tartalékos összeállítás. A góllövőlistát vezető Kay Smits is hiányzott, az irányító Lucas Steins pedig a kispadról nézte a mérkőzést. A 11. percig jól tartották magukat (8-6) a hollandok, utána viszont nagyon nehezen boldogultak a dánok nyitott védekezésével, és a 22. percben már tízgólos hátrányban voltak.

A vártnál is hamarabb eldőlt a mérkőzés, és mivel a világbajnok nem erőltette, hogy „kiüsse” ellenfelét, sőt több játékosát is pihentette, a különbség a második félidő elején némileg csökkent (25-18). A hátralévő időben is felszabadultan, sportszerűen kézilabdázott mindkét együttes, és a skandinávok végül 12 találat különbséggel nyertek, továbbra is százszázalékosak, és a további eredményektől függetlenül biztosították elődöntőbe jutásukat.

Mathias Gidsel mind a kilenc lövését gólra váltotta, és a kontinenstornán jelenleg 31/30-as mutatóval büszkélkedhet. Mikkel Hansen és Johan Hansen hét-hét, a túloldalon Dani Baijens hat alkalommal talált be.

A dán kapusok közül Kevin Möller tíz, Niklas Landin kilenc lövést védett, így előbbi 47, utóbbi 43 százalékos hatékonysággal zárt.

Kilencgólos francia siker Montenegró ellen

A francia Valentin Porte (b) és a montenegrói Nebojsa Simovic a Franciaország – Montenegró mérkőzésen a budapesti MVM Dome-ban. Fotó: MTI/Kovács Tamás

A montenegróiak eleinte létszámfölényes támadójátékkal próbálkoztak, 4-3-ra vezettek, ezután viszont egyre többet hibáztak és öt perccel később már háromgólos hátrányba voltak. Ráadásul ekkor piros lap miatt elveszítették a csapatkapitányukat: Vasko Sevaljevic védekezés közben megütötte Nikola Karabatic arcát, ezért zárták ki. Csakhamar a franciák is megfogyatkoztak Vincent Gerard piros lapja miatt.

Az olimpiai bajnok ekkor még nem tudott megnyugtató előnybe kerülni, sőt, a meccs negyedénél támadásban megtorpant, ez rossz lövésekben és eladott labdákban mutatkozott meg. Montenegró egyenlített, majd a franciák az egyre javuló védekezésükre alapozva újra lendületbe kerültek és a szünetben négy góllal jobban álltak.

A francia csapat a második félidő első tíz percében rendkívül összeszedett játékkal döntötte el a találkozót, nyolc góllal elhúzott, és a folytatásban sem hasonlított a játék képe az első félidőben látottakhoz.

A franciáknál Dika Mem, a túloldalon Milos Vujovic volt a legeredményesebb játékos hét-hét góllal. A kapusok közül Wesley Pardin nyolc, Nebojsa Simic 12 védéssel zárt.

Kiélezett meccsen horvát siker Izland ellen

Koronavírusos megbetegedések miatt az északi szigetország csapatába mindössze 14 játékost tudtak benevezni. A horvátoktól a Pick Szeged kapusa, Mirko Alilovic kisebb lábsérülés miatt hiányzott.

A magyar csoportból első helyen továbbjutott – a társrendezőt 31-30-ra legyőző – izlandiak 5-4-es előnye után az első félidő derekán bő hatperces gólcsend következett az előző kontinenstornán ezüstérmes horvát együttesnél, ezt kihasználva öt góllal léptek el a szigetországiak. A kapujukban ezúttal is kiválóan kapta el a fonalat Viktor Hallgrímsson: a szünetig 14 lövésből hatot hárított (42 százalék).

A fordulást követően viszont a horvát válogatott jött lendületbe, Ivan Pesic védéseinek és a gyors góloknak köszönhetően – Marin Jelinic például a saját hatosa elől talált az üres izlandi kapuba – egy 8-1-es sorozattal fordított és ötgólos előnyre (19-14) tett szert a játékrész közepére. Ekkor Izland kezdett nagy zárkózásba, és egy 7-1-es széria végén megint vezetett (22-21). Tette ezt úgy, hogy többször is a játékvezetők passzív jelzése után talált be.

A szoros küzdelemből végül Horvátország kerekedett felül: Ante Gadza 12 másodperccel a végső dudaszó előtt szerezte meg a győzelmet jelentő gólt. Ezzel a horvát válogatott első pontjait szerezte a középdöntőben, míg Izland négy ponttal áll.

A mérkőzés legjobbjának a horvát csapatból hatszor eredményes Tin Lucint választották, izlandi részről Orri Freyr Thorkelsson ugyancsak hat gólt szerzett.

Férfi kézilabda Európa-bajnokság

Középdöntő, 3. forduló, I. csoport (Budapest):

Franciaország-Montenegró 36-27 (16-12)
Dánia-Hollandia 35-23 (21-12)
Horvátország-Izland 23-22 (10-12)

Az állás: 1. (és elődöntős) Dánia 8 pont, 2. Franciaország 6, 3. Izland 4, 4. Horvátország 2 (96-108), 5. Montenegró 2 (110-126), 6. Hollandia 2 (109-128)

A középdöntő-csoportokból az első és a második helyezettek jutnak az elődöntőbe, a harmadikok pedig az ötödik helyért mérkőznek. A döntő hétvége meccseit a magyar fővárosban rendezik.