Dánia gólzáporos sikerrel nyolcaddöntős

Dánia váratlanul simán, 4-1-re legyőzte az orosz csapatot, így második helyen végzett a labdarúgó Európa-bajnokság B csoportjában és bejutott a nyolcaddöntőbe.

Martin Braithwaite és Mikkel Darmsgaard. Fotó: Anders Kjaerbye – fodboldbilleder.dk

A dánok gyorsan átvették a kezdeményezést a meccsen, az első pillanattól látszott, hogy nekik kell hajtani a győzelemért, míg az oroszoknak a döntetlen is jó eredmény.

A skandináv fölény azonban sokáig csak labdabirtoklásban mutatkozott meg, helyzetig nem jutott el a csapat, az orosz gárda pedig nem egyszer remek és veszélyes kontratámadásokat vezetett. A játékrész hajrájára fordulva aztán mégis a dán együttes szerzett vezetést.

38. perc: Mikkel Damsgaard (Sampdoria) kapott labdát az orosz kaputól 22 méterre, majd egy igazítás után gyönyörűen lőtt a bal felső sarokba (1-0).

A 20 éves és 353 napos csatár ezzel minden idők legfiatalabb dán gólszerzője lett nagy tornán.

A második félidő elején már az oroszoknak volt sürgős, a támadásaikba azonban rengeteg hiba csúszott, ráadásul alig negyedóra után a dánok növelték előnyüket egy nem mindennap látható hiba után.

59. perc: Kuzjajev rossz hazaadási kísérletével a 16-oson belül álló Yussuf Poulsen (RB Leipzig) elé „tálalt”, aki az üres kapuba lőtte a labdát (2-0).

A folytatásban még egyszer felcsillant az oroszok számára a remény, de gyors szépítésük után a dánok két szép góllal lezárták a meccset és a nagy arányú sikerrel kivívták a továbbjutást, az oroszokat pedig kiejtették.

68-69. perc: Artem Dzjubát (Zenit Szentpétervár) borították fel a dánok ötösénél. A megítélt büntetőt a sértett nagy erővel középre, a léc alá rúgta (2-1).

79. perc: Szafonov két bravúros védését követően az orosz védők röviden szabadítottak fel, a lendületből érkező Andreas Christensen (Chelsea) pedig 23 méterről nagy erővel a léc alá bombázott (3-1).

82. perc: Villámgyors dán kontra végén Joakim Maehle (Atalanta) 16 méterről a jobb alsó sarokba lőtt (4-1).

Harmadik csoportmeccsüket is megnyerték a belgák

A várakozásoknak megfelelően a belgák játszottak támadófelfogásban, az első negyedóra után nyomasztóvá vált a fölényük, mindez azonban csak gólszerzési lehetőségeket eredményezett, mert a finnek rendkívül fegyelmezetten védekeztek, olykor pedig szerencséjük volt.

A szünet után sem változott a játék képe, a finn kapus Lukas Hradecky egyre többször játszott főszerepet, és bár a 65. percben már ő is tehetetlennek bizonyult, a belgák első gólját les miatt nem adták meg. Kilenc perccel később éppen – az addig remeklő – Hradecky öngóljával került előnybe a világbajnoki bronzérmes, amely sorozatban 33. alkalommal szerzett legalább egy gólt. Legutóbb 2018 júliusában, az oroszországi világbajnokság elődöntőjében nem találtak be, amikor 1-0-ra kikaptak Franciaországtól, éppen Szentpéterváron.

74. perc: Az ötödik belga szöglet után Thomas Vermaelen a kapufára fejelt, de onnan a labda Lukas Hradecky kezére, majd a gólvonal mögé pattant (1-0).

81. perc: Kevin De Bruyne pontos passzával Romelu Lukaku (Internazionale) kapura fordult, majd a tizenegyespont magasságából a hálóba lőtt (2-0).

Csapatának fölényére jellemző, hogy nyolc alkalommal találta el ellenfele kapuját, a finneknek mindez csupán egyszer sikerült.

Nikolai Alho, az MTK finn középpályása a hetvenedik percben lépett pályára.

Labdarúgó Európa-bajnokság

B csoport, 3. forduló:

Dánia-Oroszország 4-1 (1-0)
Koppenhága, 25 000 néző, v.: Turpin (francia)
Gól: Damsgaard (38.), Paulsen (59.), Christensen (79.), Maehle (82.), illetve Dzjuba (69., büntetőből)
Dánia: Schmeichel – Christensen, Kjaer, Vestergaard – Wass (Stryger Larsen 60.) Hojbjerg, Delaney (Jensen 86.), Maehle – Braithwaite (Cornelius 85.), Poulsen (Dolberg 60.), Damsgaard (Nörgaard 72.)
Oroszország: Szafonov – Gyivejev, Dzikija, Kudrjasov (Karabajev 67.) – Fernandes, Ozdojev (Zsemalegyinov 61.), Zobnyin, Kuzjajev (Muhin 67.) – Mirancsuk (Szoboljev 61.), Golovin – Dzjuba.

Belgium-Finnország 2-0 (0-0)
Szentpétervár, Kresztovszkij Stadion, 18 500 néző, v.: Felix Brych (német)
Gól: Hradecky (öngól, 74.), Lukaku (81.)
Belgium: Courtois – Vermaelen, Denayer, Boyata – Chadli, Witsel, De Bruyne (Vanaken, 91.), Trossard (Meunier, 75.), Hazard – Doku (Batshuayi, 76.), Lukaku (Benteke, 84.)
Finnország: Hradecky – Toivio, Arajuuri, O’Shaughnessy – Raitala, Lod (Forss, 91.), Sparv (Schüller, 59.), Kamara, Uronen (Alho, 70.) – Pohjanpalo (Kauko, 70.), Pukki (Jensen, 91.)

A B csoport végeredmény: 1. (és továbbjutott) Belgium 9 pont, 2. (és továbbjutott) Dánia 3 (5-4), 3. Finnország 3 (1-3), 4. Oroszország 3 (2-7)

A szintén három ponttal zárt oroszok rosszabb gólarányuk miatt a dánok és az ugyancsak egy győzelemmel végző finnek mögött az utolsó helyen zártak és kiestek.