Diadal Franciaországban, ismét négyes döntőben a Sopron Basket

A Sopron Basket a keddi hazai siker után csütörtökön a francia Montpellier vendégeként is győzött a női kosárlabda Euroliga két sikerig tartó negyeddöntőjében, ezzel 2-0-ra megnyerte a párharcot, és sorozatban negyedszer bejutott a négyes döntőbe.

Határ Bernadett. Fotó: FIBA

Az elmúlt három alkalommal az Euroliga négyes döntőjébe jutott magyar bajnok eredetileg az USK Praha ellen készült a kontinentális sorozat rájátszásában, ám miután a világszövetség az ukrajnai háború miatt kizárta az orosz csapatokat a nemzetközi porondról, változott a rangsor, és Gáspár Dávid együttese a Montpellier-vel – hivatalosan BLMA, vagyis Basket Lattes Montpellier Agglomération – találta szembe magát. A párharc keddi nyitányán a zöld-sárgák 60-42-re nyertek, majd mivel az ellenfélnek csak csütörtökön állt rendelkezésre a csarnoka, a két gárda rögtön elindult Franciaországba.

A magyar csapat álomszerűen kezdett, 4-0-ra, majd 12-6-ra elhúzott. A francia válogatottal tavaly Tokióban olimpiai bronzérmes Gabby Williams – aki kedden csak két pontig jutott – a negyedik percben már hat pontnál tartott, majd tíz pontra nőtt az előny. Az ellenfél csapatában is megfordult Williams a folytatásban is tarthatatlannak bizonyult, 20 perc alatt 18 pontot szórt, a nagyszünetben 31-38 volt az állás.

Térfélcsere után három pontra felzárkózott a BLMA (35-38), de a 208 centis Határ Bernadett dupláival ismét tíz pont fölé nőtt a különbség. Az utolsó felvonást 11-2-vel kezdte a kétszeres francia bajnok és ötszörös kupagyőztes, ám Nevena Jovanovic triplája lehűtötte a szurkolók lelkesedését. A házigazdák nem adták fel, a hajrában még egyszer négy pontra megközelítették a Sopront, de ennél szorosabb már nem lett az utolsó perc.

Fotó: FIBA

A Sopron így 2-0-s összesítéssel megnyerte a párharcot, s 2009, 2018, 2019 és 2021 után az ötödik Final Fourjára készülhet. Az eddigi legjobb eredménye a 2018-as, hazai pályán megszerzett ezüstérem volt.

Gáspár Dávid: „Tudtuk, hogy a Montpellier az otthonában igen veszélyes ellenfél, a szezon során ezt többször is bizonyították. Agresszívan, ránk nyomást helyezve játszottak, és voltak idõszakok, amikor erre nem reagáltunk jól, elkövettünk hibákat. Azonban a kulcspillanatokban jó döntéseket hoztunk és megõriztük az elõnyünket. Nehéz szezonunk van, így különösen boldog vagyok, hogy újra részesei lehetünk a FINAL4-nak! Büszke vagyok a csapatra, az egész klubra, pár napig szeretnénk kiélvezni ezt a sikert!”

Fegyverneky Zsófia: Nagyon boldog vagyok! Egy küzdelmes mérkõzés volt! 40 percen keresztül koncentráltunk, megharcoltunk ezért a pillanatért. Nagyon boldog vagyok, hogy egymás után négyszer sikerült bejutnunk a FINAL4-ba. Ez önmagáért beszél. Most itt van az idõ az ünneplésre!”