Dina Márton: óriásit fejlődött a Tour de Hongrie

Az időjárási körülmények miatt neutralizálták a Tour de Hongrie országúti kerékpáros körverseny vasárnapi záróetapját Budapesten.

Tour de Hongrie

A fennállása 150. évfordulóját ünneplő fővárosban 150 kilométeres etapra került volna sor

A Császár-Komjádi Uszoda elől induló és oda is érkező 9,5 kilométeres körpályát reggel 9 órakor a borús, hideg idő és szemerkélő eső ellenére mintegy 300 vállalkozó szellemű kerékpáros tekerte végig Budapest főpolgármestere, Karácsony Gergely és a magyar körverseny főszervezője, Eisenkrammer Károly társaságában. A szakaszra azonban neutralizálás miatt végül nem került sor a fokozódó esőben.

„A biztonsági szempontokat és az esős időjárást figyelembe véve, a csapatokkal egyetértésben elfogadtuk a kérésüket” – tájékoztatta az MTI-t Szilasi László versenyigazgató.

A döntés következményeként nem voltak sem részhajrák, sem végső befutó, a mezőny – a tervezett 16 helyett – nyolc kört teljesített 35 km/órás átlaggal 11 helyett 12 órától.

„Ez volt a legbölcsebb döntés. Természetesen mindannyian versenyezni akartunk, sprintelni a győzelemért, ebben az időjárásban azonban ez bukásokhoz vezetett volna. Versenyzőként egyet kell értenünk a döntéssel, amely a mi biztonságunkat szolgálja” – mondta az MTI-nek az Európa-bajnok holland Fabio Jakobsen, aki a keszthelyi esős szakaszon bizonyult a leggyorsabbnak, tavaly pedig Hajdúszoboszlón és Nyíregyházán győzött. Hozzáfűzte: a nyolc lassú kör jó a szurkolóknak és nekik is.

„Jobb egy kicsit lassan tekerni, mint egyáltalán nem tekerni, a nézők pedig látnak minket, fényképeket készíthetnek a verseny minden rizikója nélkül” – szögezte le Jakobsen.

Dér Zsolt, a magyar válogatott szövetségi kapitánya megértette, hogy a kerékpárosok, különösen a Tour de France-ra készülők féltik a testi épségüket, arra pedig – mint mondta -, hogy a veszélyesebb részeket kivéve esetleg rövidítsék a körpályát, a nemzetközi szövetség (UCI) erre vonatkozó szabálya miatt nem volt lehetőség. Úgy vélekedett, a szakasz megrendezése esetén a körpályás lebonyolítás miatt lett volna lehetőség arra, hogy megismerjék az útvonalat, míg erre egy két város között zajló etapon nem lenne mód.

„A verseny alakulhatott volna úgy is, hogy a kisebb csapatok lehetőséget kapnak, vagy kialakul egy, az összetettet nem veszélyeztető szökés, nem kellett volna mindenáron sprintre kihozni ezt a szakaszt” – fejtette ki.

Az összetett és a kategóriák végeredményét így a szombati dobogókői szakasz alapján hirdették ki: a sárga trikót a svájci Marc Hirschi viheti haza.

Dina Márton az összetett legjobb pozícióját elfoglaló magyarként fehér trikós lett

A legjobb magyar versenyző, Dina Márton, a hegyi pontverseny győztese, az osztrák Sebastian Schönberger, a legjobb sprinter, a szlovák Matus Stocek és az összetett győztes svájci Marc Hirschi (b-j) a dobogón a 44. Tour de Hongrie országúti kerékpáros körverseny fővárosi záróetapja után tartott eredményhirdetésen. Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

„Nagyon élveztem, az eddigi legjobb volt számomra és talán mindenki más számára is, szerintem óriásit fejlődött a Tour de Hongrie” – fogalmazott az M4 Sportnak az összetettben 17. helyen záró bringás, aki így a legjobb magyart illető fehér trikót is kiérdemelte. Az ATT Investments kerékpárosa úgy véli, a következő években sem lesz nehezebb a verseny.

„Úgy csinálták meg, hogy a sprintereknek jó felkészülés legyen a Tour de France-ra, itt van Fabio Jakobsen, Caleb Ewan és Dylan Groenewegen is. Ez egy okos döntés, nagyon örülök, hogy volt benne két hegyi szakasz, bízom benne, hogy továbbra is lesz”

– mondta a 2019-es Tour de Hongrie-n második helyezett Dina Márton.

Az eső miatt neutralizált budapesti szakasz kapcsán kifejtette: egy óra után teljesen megázott, és bár a tekerés így sem volt veszélytelen, akár végig is teljesíthették volna a fennállása 150. évfordulóját ünneplő fővárosban az eredetileg tervezett 150 kilométeres etapot. Mint mondta, a mezőny megosztott volt a kérdésben: volt, aki szeretett volna versenyezni, míg mások nagyon örültek a döntésnek.