Dollák Tamara bronzmeccses, Dénes Mercédesz kiesett

• Birkozo_DenesE
    Dénes Mercédesz (pirosban) és a lengyel Karazyna Krawczyk a női birkózók 53 kilogrammos súlycsoportjának negyeddöntőjében a budapesti birkózó Európa-bajnokságon a BOK Csarnokban 2022. március 31-én. MTI/Illyés Tibor
  • Bikrozo_Dollak
    Dollák Tamara (kékben) és a finn a finn Jenna Hemiä a női birkózók 57 kilogrammos súlycsoportjának selejtezőjében a budapesti birkózó Európa-bajnokságon a BOK Csarnokban 2022. március 31-én. MTI/Illyés Tibor
  • Birkozo_Szabo_Nikolett
    Szabó Nikolett (pirosban) és a szerb Anna Fabian küzd a női birkózók 62 kilogrammos súlycsoportjának selejtezőjében a budapesti birkózó Európa-bajnokságon a BOK Csarnokban 2022. március 31-én. MTI/Illyés Tibor

A negyeddöntőben vereséget szenvedő Dollák Tamara pénteken a bronzéremért léphet szőnyegre az 57 kilogrammosok között a budapesti birkózó Európa-bajnokságon.

Szabó Nikolett (pirosban) és a szerb Anna Fabian küzd a női birkózók 62 kilogrammos súlycsoportjának selejtezőjében a budapesti birkózó Európa-bajnokságon a BOK Csarnokban. Fotó: MTI/Illyés Tibor

A Vasast erősítő Elekes Emese (72 kg) a magyar szövetség tájékoztatása szerint a szerdai edzésen szenvedett térdsérülést, így csak három magyar volt érdekelt a csütörtök délelőtti programban.

Közülük elsőként a 62 kilogrammban érdekelt Szabó Nikolett lépett szőnyegre a Magyarországon készülő szerbiai Fábián Annával és bosszantó vereséget szenvedett.

A meccset a vajdasági rivális kezdte jobban, egy kiléptetéssel (0-1) gyorsan előnybe került, Szabó viszont nem sokkal később hasonló akcióval (1-1) válaszolni tudott, a szünet kevéssel azonban ismét Fábián villant és egy levitel után (1-3) kétpontos vezetéssel mehetett a pihenőre.

második menetben sokáig meddő küzdelem folyt a szőnyegen, majd az ötödik perc hajrájában Szabót figyelmezették, ő pedig szinte rögtön bátran lábra ment, gyönyörűen levitte ellenfelét (3-3), és úgy tűnt, tusba is szorította, ám a bírák nem így ítélték meg. Szabó közel fél percig küzdött a tusért, Fábián pedig, hogy elkerülje azt. Végül utóbbi nem csupán kimenekült a kritikus szituációból, hanem vissza is tudott fogni, mögé ment (3-4), az utolsó 30 másodpercben pedig megőrizte előnyét és továbbjutott.

Dénes és Dollák folytathatta

A két nyolc közé jutott magyar közül előbb Dollák Tamarát (57 kg) szólították szőnyegre, aki kisebb combsérülést szenvedett a nyitókörben. Ez tovább nehezítette a dolgát, ami teljesen egészségesen sem lett volna könnyű, ugyanis az elődöntőért az olimpiai bronzérmes bolgár Evelina Nikolovával kellett megküzdenie.

A bolgár birkózó gyorsan meg akarta mutatni Dolláknak, hogy ő a jobb, s egy szép támadással levitte, majd bebillentette (4-0) ellenfelét, akinek küzdenie kellett azért, hogy elkerülje a tust. Dollák Tamara ezek után egy kivitellel egy pontot szerzett, de a bolgár a folytatásban is erőteljesebb volt, s a harmadik percben kivitellel (5-1) növelte előnyét, majd kevéssel a szünet előtt még egyszer sikerült szőnyegen kívülre léptetnie ellenfelét (6-1).

A második menetben az újpesti sportoló mindent megtett, hogy faragjon hátrányából, bátran kezdeményezett, de gyakorlatilag minden indításából a bolgár jött ki jól, előbb 8-1-re módosította az állást, majd egy szép dobással (12-1) tust ért el.

Dollák Tamara (kékben) és a finn a finn Jenna Hemiä a női birkózók 57 kilogrammos súlycsoportjának selejtezőjében a budapesti birkózó Európa-bajnokságon a BOK Csarnokban. Fotó: MTI/Illyés Tibor

Mivel Nikolova csak a negyeddöntőben csatlakozott a küzdelembe, Dolláknak a vigaszágon nem kellett küzdenie, hanem egyenesen a helyosztóba jutott, melyben a Nikolovával szemben az elődöntőben alulmaradt török Elvira Kamaloglu lesz az ellenfele.

Még ment Dollák meccse, amikor Dénes Mercédesz is megkezdte a magáét a világbajnoki bronzérmes lengyel Katarzyna Krawczyk ellen.

A találkozó elején aktívan keresték a fogást a felek, a második percben aztán a 32 éves lengyel gyönyörű válldobással eldobta Dénest (4-0). A szünet előtt egy újabb válldobást indított Krawczyk, ám tulajdonképpen meg sem tudta fogni riválisát, lecsúszott róla a keze és hason találta magát, az érdi sportoló pedig élt a lehetőséggel és rávetette magát, amiért két pontot kapott. Az idő lejárt, a szünetben viszont lengyel kérésre a bírák visszanézték az esetet, majd úgy döntöttek, hogy a lengyel akciója után a mögékerülés nem értékelhető.

Dénes Mercédesz (pirosban) és a lengyel Karazyna Krawczyk a női birkózók 53 kilogrammos súlycsoportjának negyeddöntőjében. Fotó: MTI/Illyés Tibor

Így visszaállt a négypontos különbség, a magyar birkózó pedig akciókényszerben volt, s még a negyedik percben egy ígéretes támadást indított, ám hiába fogott rá a lengyel bal lábára, sokat várt, Krawczyk pedig kibújt és mögé került (6-0), majd pörgetett (8-0). Ezzel lényegében eldöntötte a meccset, melyet a hatodik perc elején egy levitellel (10-0) technikai tussal le is zárt.

„A mögékerülés visszavétele nagyon megzavart, de utána még a lábratámadásom jó volt, ám azt hittem kilépett, ezért vártam, aztán amikor beletoltam, a lengyel már elmozdult és aláestem”

– mondta szomorúan az MTI-nek Dénes Mercédesz.