Döntetlen Nápolyban, előnyben az FC Porto

A Napoli 1–1-es döntetlent játszott a Barcelonával a labdarúgó Bajnokok Ligája nyolcaddöntőjében, a párharc első mérkőzésén. Az Arsenal némi meglepetésre egy 94. perces találattal kikapott a Portótól.

Osimhen
Victor Osimhen egyenlített a 75. percben

Az olasz bajnokságban címvédő és a héten edzőváltáson átesett nápolyiak az első félidőben egyértelműen alárendelt szerepben voltak, a katalán sztárcsapat veszélyesebben futballozott, de gól nem esett a szünetig.

A folytatásban aztán feljavult a Napoli játéka, ennek ellenére a Barca került előnybe a lengyel válogatott Robert Lewandowski 60. percben szerzett góljával. A hazai szurkolóknak ugyanakkor nem kellett sokáig szomorkodniuk, 15 perccel később ugyanis a nigériai Victor Osimhen betalált a vendégek kapujába.

Xavi Hernandez szerint csapata jól játszott, mind támadásban, mind védekezésben, és olyan dolgokat mutatott a pályán, ami miatt megérdemelte volna a győzelmet, de ahogy fogalmazott: ilyen a BL.

„Elégedett vagyok, ugyanakkor egy kicsit keserédes ez a döntetlen, mert szerintem nyerhettünk volna”

– nyilatkozott a mérkőzést követően Xavi.

Francesco Calzona, a nápolyiak új vezetőedzője úgy véli, még sok mindenben kell fejlődnie együttesének, de gratulált a játékosoknak, hogy a kapott gól után nem adták fel a küzdelmet.

„Az elején nagyon küszködtünk, de tetszett az a küzdőszellem, amit láttam. A játékosok beletették szívüket-lelküket, hogy elkerüljék a vereséget egy komoly ellenféllel szemben”

– értékelt Calzona.

Portóban a házigazdák kemény, küzdelmes csatát vívtak az angol bajnokságban harmadik helyen álló Arsenallal, amely az első félidőben nem igazán tudott veszélyeztetni, de a másodikban sem volt jobb, mint vendéglátója.

A portugálok komoly futóteljesítménnyel igyekeztek kivédekezni a londoni együttes támadásait, és ebben sikerrel is jártak, de sokszor a támadásokra már nem maradt energiájuk.

A meccset végül a 94. percben a brazil Wenderson Galeno döntötte el, aki 20 méterről lőtt védhetetlenül David Raya kapujába, s ezzel nemcsak előnyt harcolt ki csapatának, de megszerezte a Porto történetének 300. gólját is a BL-ben.

Mikel Arteta vezetőedző szerint tanulni fognak a vereségből

Az összecsapás Arteta irányítása alatt az Ágyúsok első kieséses BL-mérkőzése volt. A londoniak legutóbb a 2016-17-es szezonban szerepeltek a legrangosabb európai klubsorozatban.

„Uraltuk a meccset, de kissé ötlettelen volt a játékunk, főleg az első félidőben. Hiányzott az agresszivitás az előre játékból, nem veszélyeztettünk eléggé” – mondta Arteta. – „A szünet után már jobb volt a helyzet, már jó néhány helyzetet kialakítottunk, igaz, sokat nem értünk velük. De tanulunk ebből.”

Arra a kérdésre, hogy a kevés BL-tapasztalat vezetett-e a vereséghez, a spanyol szakember így válaszolt:

„Az utolsó labda volt. Szerintem egy kissé kegyetlen ez alapján megítélni az együttest, de igaz, hogy nagy hatással volt az eredményre. Sok minden mást is először csináltak itt a játékosok és azok a dolgok nagyon jól mentek.”

Korrekordereket is avattak a szerdai nyolcaddöntős meccseken

Korrekordok is születtek a labdarúgó Bajnokok Ligája nyolcaddöntőjének szerdai játéknapján a portói Pepe, illetve a barcelonai Lamine Yamal és Robert Lewandowski révén – írta csütörtökön az IFFHS.

A futball történetével és statisztikáival foglalkozó nemzetközi szervezet összefoglalója szerint a portugálok válogatott védője hazai pályán, az Arsenal elleni első meccsen (1-0) a BL kieséses szakaszának legidősebb mezőnyjátékosává lépett elő azzal, hogy 40 évesen és 360 naposan szerepelt a Porto együttesében.

„Ellenpontként” a Barcelona jobbszélsője, Lamine Yamal a Napoli vendégeként vívott találkozón (1-1) 16 évesen és 223 naposan a legfiatalabb játékossá avanzsált, aki valaha szerepelt az első számú európai futballsorozat playoffjában.

A spanyol bajnoki címvédőnél a BL-párharc nápolyi nyitómérkőzésén a vezető találatot szerző Robert Lewandowski 35 évesen és 184 naposan a legidősebb barcelonai gólszerző lett. A lengyel csatár a Barca korábbi argentin legendáját, a jelenleg az Egyesült Államokban, az Inter Miamiban játszó Lionel Messit előzte meg, aki 2021 márciusában a Paris Saint-Germain ellen 33 évesen és 259 naposan volt eredményes. Lewandowski pályafutása 93. Bajnokok Ligája-gólját jegyezte szerdán.

A Napoli a 34. klubcsapat lett, amelynek hálóját a lengyel támadó BL-meccsen bevette, ezzel e mutatóban beérte a Real Madrid korábbi francia ászát, Karim Benzemát. Ennél több együttesnek csak ketten találtak be eddig: Messinek 40, örök vetélytársának, a jelenleg Szaúd-Arábiában légióskodó, és a BL-ben már szintén nem szereplő portugál Cristiano Ronaldónak pedig 39 klubcsapat „esett áldozatául”.