Döntőbe jutott a Dunaújváros, kikapott az UVSE

A Dunaújváros ötméteresekkel 15-14-re jobbnak bizonyult pénteken az orosz Dinamo Uralocskánál a női vízilabda Euroliga budapesti négyes döntőjében. A pénteki nyitómérkőzésen az UVSE kikapott az Olympiakosztól, így a görög gárda jutott be a fináléba.

Parkes Rebecca, a magyar (b) és Kriszula Diamantopolu, a görög csapat játékosa a női vízilabda Euroliga elődöntőjében, a UVSE – Olympiakosz mérkőzésen a budapesti Tüskeuszodában. Fotó: MTI/Kovács Tamás

Az UVSE rögtön vezetéshez jutott a válogatott center, Rybanska Natasa révén, a 2015-ben kupagyőztes, 2017-ben és 2019-ben pedig második athéni alakulat azonban egyenlített, sőt a vezetést is átvette 2-2 után. A második negyed közepén megint az újpestieknél volt az előny Baksa Vanda jóvoltából, ellépni azonban a nagyszünetig nem sikerült (4-4).

Az Olympiakosz, amely az első félidőben jól sáfárkodott emberelőnyös helyzeteivel, a harmadik játékrészben büntetőből vette vissza a vezetést, de a negyed hajrájában már magyar előnyt mutatott az eredményjelző, miután Antal Dóra is betalált (7-6).

A zárószakasz, amelyet már a közben kipontozódott vezéregyénisége, Keszthelyi Rita nélkül kezdett el a magyar bajnok, két gyors görög gólt hozott. Parkes Rebecca szemfülességének köszönhetően döntetlenre módosult az állás, bő három perccel a vége előtt azonban az Olympiakosz szerezte meg a győzelmet érő gólt, s játszhat szombaton az El-elsőségért, míg az UVSE a harmadik helyért szállhat vízbe.

Benczur Márton, az UVSE edzője: „Sokat hibáztunk, elsősorban védekezésben. Tudtuk, mire számíthatunk a görögöktől, nem is játszottak mást, mégsem tudtuk lereagálni. A kilenc kapott gólból hetet ajándékba adtunk az ellenfelünknek.”

Női Euroliga, négyes döntő, Tüskeuszoda, elődöntő:

Olympiakosz (görög)-UVSE 9-8 (2-2, 2-2, 2-3, 3-1)
Gól: Myriokefalitaki 3, E. Plevritou 2, Eleftheriadou 2, Avramidou 2, ill. Antal 1, Parkes 1, Keszthelyi 1, Baksa 1, Faragó K. 1, Rybanska 1, Telek 1, Peresztegi 1.

Horváth Brigitta, a magyar (b) és Polina Popova, az orosz csapat játékosa a női vízilabda Euroliga elődöntőjében. Fotó: MTI/Kovács Tamás

A Dunaújváros ötméteresekkel finalista

Jól és eredményesen kezdte a találkozót a Dunaújváros, amely különösebb erőlködés nélkül tudott meglépni. A második negyed elején már 6-2-re vezetett a magyar együttes, amikor az addig kapusteljesítmény nélküli oroszok játéka lendületet kapott. Az Uralocska megkezdte a felzárkózást, és a nagyszünetre utolérte ellenfelét.

A harmadik negyed elején a Dunaújváros három fórt hagyott kihasználatlanul, így az oroszok megszerezték a vezetést, a mérkőzésen először. A folytatásban Szilágyi Dorottya góljai, majd Magyari Alda védései tartották versenyben az újvárosiakat, míg a visszafogott góltermés mellett a rendes játékidőben nem bírtak egymással az egyre inkább elfáradó felek. A döntés így a büntetőpárbajra maradt, amelyben dunaújvárosi részről Garda és Brezovszki után az utolsó lövőként próbálkozó Szilágyi döntőbe juttatta övéit.

Garda Krisztina, Magyari Alda, Horváth Brigitta és Szilágyi Dorottya (b-j), a Dunaújváros játékosai örülnek, miután ötméteresekkel 15-14-re győztek a női vízilabda Euroliga elődöntőjében az orosz Dinamo Uralocska ellen. Fotó: MTI/Kovács Tamás

Mihók Attila, a Dunaújváros vezetőedzője: „Tudtuk, hogy az Uralocska rendkívül gyors csapat, és nagyon oda kell figyelnünk a lefordulásokra. Másfél negyeden át ezt meg is oldottuk, de ahogy hibáztunk elől, elkezdtek ezekből gólokat lőni. A negyedik negyedre védekezést váltottunk, ennek köszönhetően tudtunk több gólt lőni. Nagyon boldogok vagyunk, hatalmas eredmény ez a klubnak. Három éve legyőztük az Olympiakoszt a LEN-kupa döntőjében, talán ez az előnyünkre válhat.”

A szombati programban a görög Olympiakosz lesz az ellenfele a döntőben, míg a harmadik helyért az Uralocska az UVSE-vel találkozik.

Története során másodszor jutott a legrangosabb európai kupasorozat fináléjába a Dunaújváros. A 2002/03-as idényben az ugyancsak görög Glyfada együttesével találkozott, de 6-4-es vereséget szenvedett.

Dunaújváros-Dinamo Uralocska (orosz) 15-14 (5-2, 3-6, 1-3, 3-1, 3-2) – ötméteresekkel
Gól: Szilágyi 5, Horváth B. 3, Garda 2, Brezovszki 1, Mahieu 1, ill. Karimova 4, Zalentsova 4, Panfilova 2, Zaplatina 1, Lapteva 1.

A szombati program

Bronzmérkőzés: UVSE-Dinamo Uralocska, 17.45
Döntő: Dunaújváros-Olympiakosz, 20.15

A női vízilabda legrangosabb sorozatának számító Euroliga négyes döntőjében először érdekelt két magyar csapat. Az UVSE negyedik alkalommal jutott el a végjátékba, eddigi legjobb eredménye a 2016-os második hely volt, további két alkalommal pedig negyedikként zárt. A Dunaújváros 15 esztendő elteltével került be a Final Fourba, ahol korábban ötször járt, és egy ezüst mellett három bronzot és egy negyedik helyet gyűjtött.

Forrás: MVLSZ/MTI