Dr. Hencsei Pál: Hatvan éve halt meg Halmay Zoltán úszó, aki 1904-ben St. Louisban az olimpián két aranyat nyert

Shares

úszás_Halmay Zoltán1, 436x

Hatvan éve, 1956. május 20-án hunyt el Halmay Zoltán úszó olimpiai bajnok, aki 1904-ben St. Louisban egyaránt első lett az 50 yardos és a 100 yardos gyorsúszásban.

Halmay 1881. június 18-án született a ma Szlovákiához tartozó Pozsony megyei Vysoká pri Morave (Magasfalu) község Dubrava tanyáján. Édesapja uradalmi tiszttartó, jószágigazgató volt. A család 1891-ben költözött Budapestre. Tízévesen kezd úszni testvéreivel a dunai Bleitscher uszodában. Az úszás mellett futballozik, vízilabdázik, jégkorongozik, evez, atlétizál, gyorskorcsolyázásban pedig 1900-ban az országos bajnokságon első helyen végez 5000 méteren. Úszásban 16 évesen nyerte első bajnokságát 1 angol mérföldes távon. 1910-ig, visszavonulásáig 14 országos bajnoki címet szerzett.

Három olimpián, valamint az 1906-os athéni pánhellén, vagy soron kívüli olimpián indult, mindegyikről érmekkel tért haza.

1900-ban Párizsban 200m-en Frederick Lane (AUS) mögött második, 4000m-en John Arthur Jarvis (GBR) mögött szintén második, 1000m-en pedig ugyancsak Jarvis mögött a harmadik helyen végzett. Magyar stílusban úszott, ez váltott karú, lábmunka nélküli gyorsúszást jelentett.

úszás_Halmay Zoltán 4, úszás, 440xÍgy rajtolt az olimpiai döntő 1904-ben

 1904-ben St. Louisban a versenyeket sekély vizű, mesterséges tóban rendezték. Az úszók bádog hordókkal megerősített tutajról indultak, a célban egy gerendát kellett megérinteniük. Halmay előbb megnyerte a 100 yardos gyorsúszást Charles Daniels (USA) előtt, majd 50 yardon Scott Learyt (USA) győzte le kétszer is. Először ugyanis a versenybírók nem tudtak megegyezni a győztes személyében, Stankovits Szilárd versenybíró Halmayt jelezte elsőként, az amerikai bíró viszont másodiknak. Hosszú és kínos vitatkozás, kellemetlen verekedés után végül Ner-Pyrah vezetőbíró holtversenyt hirdetett ki és új versenyt rendelt el. Ezt több mint 1 méter előnnyel biztosan nyerte meg Halmay. Az újságokban azt írták róla, hogy „gyorsabban úszik, mint a cápa.”

úszás_Halmay Zoltán 3, Stankovics Szilárd, 440xA magyar csapat az 1904-es olimpián, St. Louisban. Jobbról Stankovits Szilárd

 Az olimpián egyébként mindössze négy sportoló képviselte hazánkat, sőt, Kiss Géza részvétele is sokáig bizonytalan volt. Halmay azonban felkereste Brüll Alfrédot és kérte anyagi támogatását az utazáshoz. Cserébe felajánlotta, hogy mindketten átlépnek a Magyar Úszó Egyletből az MTK-ba. Brüll megadta a támogatást, Kiss Géza is utazhatott, Halmay pedig az MTK színeiben nyert két aranyérmet.

1906-ban Athénban a pánhellén olimpián az Ónody József – Hajós Henrik – Kiss Géza – Halmay Zoltán összetételű váltó megnyerte a 4x250m-es gyorsúszást, a 100m-es gyorsúszásban Halmay pedig Daniels mögött a második helyet szerezte meg.

1908-ban Londonban 100m-en ismét Daniels győzött Halmay előtt, és ezüstérmes lett a 4x200m-es gyorsúszó váltónk is. Munk József – Zachár Imre – Las-Torres Béla jelentős előnnyel indította Halmayt, aki viszont a táv végére visszaesett, elfáradt és az angol váltó megelőzte őket. A vereségben közrejátszott az is, hogy Halmay volt az úszók vezetője, edzője, gyúrója, szertárosa is, és kevés ideje maradt felkészülni a versenyre.

Halmay olimpiai eredményeit angol, osztrák és német bajnoki címek, valamint a 100 méteres és a 220 yardos távokon elért világcsúcsok egészítik ki.

Visszavonulása után sem szakadt el a sporttól, kétszer is (1908/10 és 1919/28 között) szövetségi kapitány volt, valamint sportújságíróként dolgozott. A civil életben a Dohányjövedék Központ üzemi igazgatója, majd a Hungária Gumitextilgyár igazgatója volt. 1945 után sokat betegeskedett, egykori ellenfele, Daniels gyógyszerküldeményekkel támogatta. 1956. május 20-án hunyt el Budapesten.

A szombathelyi olimpiabarátok 1996 decemberében egyesületük névadójává választották. 1999 óta tiszteletére minden évben Halmay Kupát rendeznek 50 yardos távon – kezdetben Bükfürdőn, tavaly óta Szombathelyen. 2015-ben már a XVI. Halmay Kupa került megrendezésre. Szoros kapcsolatot alakítottak ki szülőhelye, Magasfalu vezetőivel, ahol háromnyelvű felirattal ellátott emlékoszlopot avattak Halmay Zoltán tiszteletére. 2000-ben Hódmezővásárhelyen egy iskola is felvette Halmay nevét, sajnos, az átszervezések és iskola összevonások eredményeként ez már nem létezik.

úszás_Halmay Zoltán 2, sírjánál, 440xA szombathelyi hagyományőrzők Halmay Zoltán sírjánál

 A Farkasréti temetőben levő sírját a Halmay Zoltán Olimpiai Hagyományőrző Egyesület tagjai minden évben megkoszorúzzák. Az olimpiai bajnokok emléktábláin (Olimpiai Park, TF, Hajós uszoda, MTK, Farkasréti temető) Halmay Zoltán neve is olvasható.

(Fotók: Magyar Olimpiai és Sportmúzeum)