Dr. Hencsei Pál: Olimpiai értékelés

Rio de Janeiró, 2016. augusztus 10. A győztes Hosszú Katinka a női 200 méteres vegyesúszás eredményhirdetésén a riói nyári olimpián a Rio de Janeiró-i Olimpiai Uszodában 2016. augusztus 9-én. MTI Fotó: Illyés Tibor

Hosszú Katinka volt a legeredményesebb magyar olimpiai részvevő
MTI Fotó: Illyés Tibor

Rio de Janeiróban egy hete befejeződtek a XXXI. Nyári Olimpiai Játékok küzdelmei. A magyar csapat 8 arany-, 3 ezüst- és 4 bronzéremmel az éremtáblázaton a 12. helyen végzett, 110 pontjával a pontverseny 16. helyét érte el.

A hivatalos sportvezetés elégedetten nyilatkozott sportolóink szerepléséről, dicsérte helytállásukat. A közvélemény részéről azonban megfogalmazódtak olyan kritikus mondatok is, amelyekben egyes sportágak és sportolók a várakozástól elmaradó gyenge teljesítményeire hívták fel a figyelmet. Az elmarasztaló vélemények közös mondanivalója az volt, hogy „lehetett volna jobb is”.

Értékelésünk első részében a pozitívumokat foglaljuk össze, a másodikban pedig a negatívumok kerülnek ismertetésre.

1. Pozitívumok
Rio de Janeiro, 2016. augusztus 17. A címvédő Kozák Danuta a női kajak egyesek 500 méteres versenyének eredményhirdetésén a Rio de Janeiró-i nyári olimpián a Rodrigo de Freitas Lagúnában 2016. augusztus 18-án. MTI Fotó: Kovács Tamás

Kozák Danuta három aranyérmével ötszörös olimpiai bajnok lett. MTI Fotó: Kovács Tamás

A Rióban elért eredményeink – elsősorban a londoni olimpiához hasonlóan megszerzett 8 aranyérem – azt mutatják, hogy továbbra is a legjobbak között, az élcsoportban foglalunk helyet. Legsikeresebb versenyzőnk Hosszú Katinka volt, aki úszásban 3 arany- és 1 ezüstérmet nyert, mindezek mellett a 400 méteres vegyesúszásban világcsúcsot ért el. Nem sokkal maradt el mögötte Kozák Danuta, aki mindhárom kajak versenyszámban a győztes hajók tagja volt. Ugyancsak dicsérendők a vívók, akik közül Szász Emese és Szilágyi Áron aranyérmes lett, férfi párbajtőrvívóink pedig 1 ezüst- és 1 bronzéremmel járultak hozzá a sikeres szerepléshez.

Szász Emese örül, miután győzött az olasz Rossella Fiamingo ellen a 2016-os riói nyári olimpia női párbajtőrverseny döntőjében a Rio de Janeiró-i 3-as Karióka Arénában. MTI Fotó: Czeglédi Zsolt

Szász Emese olimpiai aranyéremmel tette teljessé pályafutását   MTI Fotó: Czeglédi Zsolt

Az úszók eredménysorához még hozzá tartozik Cseh László második helye a 100 méteres pillangóúszásban, Kenderesi Tamás nem várt bronzérme a 200 méteres pillangóúszásban, valamint Kapás Boglárka bronzérme 800 méter gyorson és negyedik helyezése 400 méter gyorson. Kenderesi Tamás szereplése minden dicséretet megérdemel, hiszen az előfutamban és a középdöntőben még Michel Phelpset is legyőzte.

A felsoroltakon kívül Márton Anita országos csúccsal végzett súlylökésben a harmadik helyen. A dobogós helyezéseket 4 negyedik, 5 ötödik és 1 hatodik helyezés egészíti ki.

Hosszú Katinka és Kozák Danuta a riói olimpia legeredményesebb sportolói közé is bekerültek, Katinka a negyedik, Danuta holtversenyben az ötödik legjobb sportoló volt Rióban. Danuta az előző két olimpián elért érmeivel összesen 5 arany- és 1 ezüstérmével a legeredményesebb magyar sportolók rangsorában a hatodik helyre került, több bajnokságot csak a három kardvívónk, Gerevich Aladár, Kovács Pál és Kárpáti Rudolf szerzett, az aranyérmek számát tekintve pedig beérte Keleti Ágnest és Egerszegi Krisztinát. Öt aranyérmével természetesen a legeredményesebb kajakozónk lett és elsőként nyert mindhárom versenyszámban. Az egyesben nyert aranyérmével a magyar sport 500. olimpiai érmét nyerte.

Szabó Gabriella második és harmadik aranyérmét szerezte Rióban, Fazekas-Zur Krisztina pedig kétszeres bajnok lett, Csipes Tamara először állhatott az olimpiai dobogó legfelső fokára.

Rio de Janeiro, 2016. augusztus 10. Szilágyi Áron ünnepel, miután legyőzte az amerikai Daryl Homert a riói nyári olimpia férfi kard egyéni versenyének döntőjében a Rio de Janeiró-i 3-as Karióka Arénában 2016. augusztus 10-én. MTI Fotó: Kovács Tamás

Szilágyi Áron megismételte londoni sikerét
MTI Fotó: Kovács Tamás

Szilágyi Áron megvédte Londonban nyert aranyérmét. Kardvívásban ő az ötödik címvédő, előtte csak Fuchs Jenő, Kárpáti Rudolf, a szovjet Viktor Krovopuszkov és a francia Jean-Francois Lamour tudott duplázni. Csipes Tamara győzelmével csatlakozott ahhoz a három magyar családhoz, amelynek tagjai közül a szülő és gyermeke is aranyérmet nyert. Ők a következők: Homonnai Márton és Szőke Kató, Németh Imre és Németh Miklós, id. Szívós István és ifj. Szívós István, valamint Csipes Ferenc és Csipes Tamara.

Szász Emese, Hosszú Katinka és Csipes Tamara először lettek aranyérmesek, velük együtt már 298 aranyérmesünk van.

Rio de Janeiro, 2016. augusztus 6. Csernoviczki Éva (fehérben) és a kazah Otgontsetseg Galbadrakh a 48 kilogrammos súlycsoport vigaszági mérkőzésén a Rio de Janeiró-i 2-es Karióka Arénában 2016. augusztus 6-án. A sérült Csernoviczki vesztett és így a hetedik helyen végzett. MTI Fotó: Czeglédi Zsolt

Csernoviczki Éva (fehérben) sérülten végzett a 7. helyen
MTI Fotó: Czeglédi Zsolt

A magyar sportolók olimpiai szereplésének pozitív értékeléséhez érdemes még megemlíteni azokat, akik nem kerültek be a pontszerzők közé, de teljesítményükkel önmagukhoz képest szép eredményt értek el. A teljesség igénye nélkül az alábbiakat említjük meg: Zsivoczky-Farkas Györgyi (hétpróba 8.), Nagy Péter (súlyemelés +105kg 10.), Péni István (sportlövészet 12., 13.), Berecz Zsombor (finn dingi futamgyőzelem), Érdi Mária (laser radial futamgyőzelem), Faldum Gábor (triatlon 20.), Csernoviczki Éva (cselgáncs 48 kg, sérülten 7.), Pars Krisztián (kalapácsvetés, műtét után 7.).