Dr. Hencsei Pál: Száz év felett elhunyt olimpikonjaink (2. rész)

Shares
Tarics Sándor, 440, portré

Dr. Tarics Sándor öt évig a világ legidősebb olimpiai bajnoka volt. Fotó: JochaPress.hu

A magyar olimpiai résztvevők népes táborában vannak olyanok, akik megélték századik születésnapjukat és száz év felett távoztak el körünkből. Rájuk emlékezünk alábbi írásunk második részében…

Hencsei_Kende Rezső középiskolai bajnok, 440

Kende Rezső középiskolai bajnok korában

Kende Rezső tornász. Rákospalotán született 1908. december 31-én. Gimnazistaként négy középiskolai bajnoki címet szerzett, majd a felnőttek között két második és hat harmadik helyezést ért el. Az UTE, illetve a Postás tornásza volt. 1928-ban az amszterdami olimpián 19 évesen tornász csapatunk legfiatalabb tagja volt, Pelle István mögött a második legjobb eredményt érte el. 1930-ban a luxemburgi tornász világbajnokságon a negyedik helyen végzett csapat tagja volt.

Hencsei_Kende Rezső, 2008, 100 éves, 440

Kende Rezső 2008-ban ünnepelte 100. születésnapját

Visszavonulása után sem szakadt el a tornasporttól. Részt vett a torna népszerűsítésére szervezett vidéki turnékon, szakosztályvezetőként is dolgozott. Hat évtizeden át rendszeresen bíráskodott versenyeken, még 92 évesen is közreműködött torna rendezvényeken.

1929-ben lépett a Magyar Királyi Posta állományába, a jogi doktorátust megszerezve különböző beosztásokban 52 éven át volt a posta alkalmazottja. Száz éves korában köszöntötte őt a Magyar Olimpiai Bizottság, az UTE, a Postás egyesület és a Magyar Posta. Budapesten 2011. június 19-én életének 103. évében távozott az élők sorából.

Hencsei_Tarics Sándor, 1936, 440

Tarics Sándor 1936-ban

Tarics Sándor olimpiai bajnok vízilabdázó. Budapesten született 1913. szeptember 13-án. Komjádi Béla fedezte fel egy középiskolai bajnoki mérkőzésen. Érettségi után került a MAC egyesületbe, majd a válogatottba. 1936-ban Berlinben tagja volt az olimpiai bajnokságot nyert válogatottnak. Háromszor nyert főiskolai világbajnokságot. Tagja volt a Bécsben 1939-ben rendezett tornán is a győztes csapatnak – a csapat 13 góljából egymaga tízet szerzett! – de a háború kitörése miatt ezt az FVB-t utólag nem hivatalosnak minősítették.

1936-ban a Műegyetemen mérnöki oklevelet, 1943-ban doktori fokozatot, 1947-ben egyetemi magántanári kinevezést szerzett. 1949-ben ösztöndíjjal az Egyesült Államokba utazott. Kezdetben egyetemeken tartott előadást, majd építészmérnöki tervező irodában kezdett dolgozni, amelynek később a vezetője, illetve a tulajdonosa lett. Új módszert dolgozott ki földrengésnek ellenálló épületek tervezésére. A szabadalmaztatott eljárással számos iskolát, kórházat, metróállomást, közintézményt építettek az egész világon. Munkájának elismeréseként több szakmai kitüntetésben részesült, beválasztották az Amerikai Mérnökök Egyesületének igazgatóságába és felkérték az ENSZ földrengésügyi szaktanácsadójának.

vívás_Szabó Bence + Tarics Sándor, 440

Dr. Tarics Sándor 2012-ben, a londoni olimpián Szabó Bencével. Fotó: JochaPress.hu

A Műegyetem is büszke volt egykori hallgatójára és magántanárára. 2001-ben a BME Egyetemi Tanácsa tiszteletbeli tagjának választotta, 2006-ban átvehette rubindiplomáját, 2015-ben a BME díszpolgára címet kapta meg. Sajnos, a zafír diplomát, mérnöki oklevele megszerzésének 80. évfordulóján már nem vehette át. Utoljára 2012-ben a londoni olimpia után volt itthon, az olimpián a MOB vendégeként többek között megtekintette a magyar-amerikai vízilabda mérkőzést is. 2013-ban századik születésnapján a MOB és a Magyar Vízilabda Szövetség képviselői otthonában, Belvedere-ben köszöntötték.

Tarics Sándor, Hencsei Pál, 440

Berlin olimpiai bajnoka a cikk szerzőjével, Dr. Hencsei Pállal

2011. augusztus 2-a óta ő volt a legidősebb élő olimpiai bajnok. 2016. május 21-én, életének 103. évében hunyt el Belvedere-ben.