Egy év alatt Európa-bajnok lett Bódis-Szabó Katinka!

Shares

Földi Imre, Veres Győző, Benedek János, Bakos Károly, Huszka Mihály és még lehetne sorolni az egykori súlyemelő kiválóságokat. Manapság sokkal szerényebb körülmények között él a sportág, mint a hatvanas-hetvenes években. Kevés a fiatal, aki ezt az emberpróbáló sportágat választja. Az olyanok pedig még kevesebben vannak, akik felnőtt fejjel kötelezik el magukat a súlyemelés mellett.

Bódis-Szabó Katinka a ritka kivételek közé tartozik. 2013-ban elkezdte, egy évvel később pedig már a masters kategóriában Európa-bajnok lett. Négy Eb-első helye mellett 2017-ben a világbajnoki aranyérmet is megszerezte.

– Hogyan kezdődött kapcsolata ezzel a kemény sportággal – kérdeztem, amikor hosszas előkészületek után sikerült felvenni a kapcsolatot a Székesfehérvár melletti Iszkaszentgyörgyön élő asszonnyal.

– Budapest XVI. kerületében, Árpádföldön, kertes családi házban nevelkedtem, így a kerti munkákhoz hamar hozzászoktam – emlékezett az érettségi előtti évekre. – Több szakmába is belekóstoltam, majd 2001-ben a férjemmel meguntuk a fővárosi életet és a jelenlegi lakhelyünkig meg sem álltunk. Itt építettünk egy házikót és mind a mai napig keményen dolgozunk.

– Az iskoláskori vívást, majd öttusát ezek szerint már régen elfelejtette?

– Abszolút! 2013-ig semmi nem jutott eszembe, mígnem egyszer valaki ajánlotta, hogy nézzem meg a fehérvári súlyemelőket, ahol az egykori világbajnok, olimpiai bronzérmes Bakos Karcsi bácsi irányít és egyben ő is gyakorol. Elég volt egy alkalom és máris éreztem a kihívást. A tárcsák vonzottak, heti 3-4-szer én is edzésen vettem részt, s így a 75 kilósok között, az Eb-n az én korosztályomban első lettem. Akkor hatvanat szakítottam és hetvenötöt löktem.

– Azóta eltelt néhány esztendő és Ön 2017-ben világbajnok lett. Az a verseny miért sikerült ilyen jól?

– Nagyon jól emlékszem a részletekre is, elvégre ez mégis csak egy világbajnokság volt. A németországi Baden-Württenberg tartománybeli Heinsheim /Bad Rappenauban került sor a vébére. Ott 156 kilóval (70, 86) lettem összetettben első. A versenyt egyébként új lebonyolítási rendben futtatták le, aminek hatalmas fejetlenség lett a vége. Csak a befejezést követően derült ki, hogy már a 81 kilós lökésemmel is első lettem volna, de én még a nyolcvanhatot is megcsináltam.

– Meddig lehet ezeket az egyre javuló összteljesítményeket fokozni?

Bakos Károly, aki Veres Győzőt is legyőzte (fotók: JochaPress.hu)

– Mivel már 40 éves vagyok, egyre nehezebben regenerálódok. Bakos Karcsi bácsi ugyan mindig újabb és újabb célokat tűz ki elém, de én már kezdek óvatos lenni. A hazai pályán, Budapesten idén megrendezett kontinensbajnokságon minden esetre sikerült feljebb lépnem, hiszen a MAFC-csarnokban 168 (76, 92) kilóval lettem első. Karcsi bácsi állítja, hogy 2019-ben elérhetem a 180 (80, 100) kilót is.

– Hol lesznek a jövő év nemzetközi erőpróbái?

– Az Eb házigazdája Finnország, oda nem biztos, hogy el tudunk utazni, mert sportkörünk,a Székesfehérvári Rugby Club lehetőségeit meghaladják ezek a költségek. A vébére viszont biztosan nem megyünk, mivel annak rendezését a kanadai Montrealra bízták.

– Megy. nem megy – majd elválik. Addig is mondjon néhány szót, hogy él a hétköznapokban egy súlyemelő masters világbajnok?

– Egyéni vállalkozó vagyok, sportmasszázst és gyógymasszázst is végezhetek a pácienseimen, de van súlyemelő edzői végzettségem is, amit ugyancsak használok néhány, 8 és 15 év közötti fiú felkészítésénél. A szakács szakmába is belekóstoltam, így otthon kamatoztatom a főzésben szerzett tapasztalataimat. Elsősorban a könnyű, grillezett húsokat szeretem, de azért a tiramisu is felkerül olykor az étlapunkra. Csak módjával szabad ennem, mert a hétközi 80 kilós testsúlyomat jövőre egyértelműen le akarom hozni 75 kilóra. Ez a súlycsoport minden szempontból közelebb áll hozzám, mint az, hogy a 90 kilósokkal kelljen csatáznom.

(jochapress / Jocha Károly)