Elhunyt Fericsán Kálmán, a Csanádi Olimpiai BK vezetőségének tagja

Shares

Életének 74. évében 2018. november 20-án elhunyt Fericsán Kálmán (a  fotón balra), a magyar olimpiai mozgalom ismert és népszerű egyénisége. Egy hónapja került kórházba, de az orvosok tehetetlenek voltak a gyilkos kórral szemben.

Fericsán Kálmán tanár, edző, sportszervező, neveléselméleti, neveléstörténeti és sport témájú munkák szerzője 1945. május 13-án született Újpesten. Az újpesti Erzsébet utcai Általános Iskolában, majd a Könyves Kálmán Gimnáziumban tanult, a pécsi Tanárképző Főiskolán biológia-testnevelés szakos tanári (1970), a Janus Pannonius Tudományegyetemen pedagógia szakos egyetemi diplomát (1997) szerzett. Rákospalotán (1970-1982), a Munkásotthon utcai Általános Iskolában (1982-1988) és a Kozma Lajos Faipari Szakközépiskolában (1988-2010) tanított.

Pécsett úszómesteri és kosárlabdaedzői szakképesítést szerzett. 1970-től a Vasas Izzó, a Hajógyár SK, a Volán SC ifjúsági és utánpótlás kosárlabdacsapatainak és az Újpesti Dózsa labdarúgó utánpótláscsapatának edzője is volt.

A 90-es évek második felétől neveléstörténeti és helytörténeti kutatásokat folytatott. Iskola-történeti, pedagógia-elméleti és helytörténeti munkái gyűjteményes kötetekben, szakfolyóiratokban (pl. Újpesti Helytörténeti Értesítő) és önálló kötetekben jelentek meg.

Sport témájú munkái:
• Újpest Lexikon (sporttörténeti szócikkek) (2002).
• Jotek 80 (szerkesztők:Fericsán Kálmán, Hencsei Pál) (2004).
• Hencsei Pál-Fericsán Kálmán: Újpesti olimpikonok (2014).

A Csanádi Árpád Olimpiai Baráti Kör vezetőségi tagja, a Verbényi József Baráti Kör titkára, a Halmay Zoltán Olimpiai Hagyományőrző Egyesület tagja volt. A Csanádi Baráti Kör aktív tagja volt, rendszeres résztvevője programjainknak, a MOA Vándorgyűléseinek és egyéb rendezvényeknek. Beszámolói megjelentek a MOA Évkönyveiben, az Ötkarika kiadványunkban. Tagja volt a világversenyeken szurkoló csapatunknak, a fővárosi eseményeken túl többek között a debreceni úszó Európa-bajnokságokon, a szegedi kajak-kenu világbajnokságokon, a Gyulai István in memorial versenyeken. Közreműködőként szerepelt a bükfürdői Halmay Úszókupa versenyeken. Döntő érdemei voltak az Újpesten rendezett MOA Vándorgyűlés előkészítésében, megszervezésében és lebonyolításában. Több mint tíz éven át szervezte a Könyves Gimnázium egykori tanárának tiszteletére és emlékére rendezett Verbényi József Kosárlabda Kupa tornákat.

Az Újpesti Önkormányzat Újpestért-díjjal értékelte sokrétű munkáját. Az Újpesti olimpikonok könyvért, valamint a három kötetes neveléstörténeti munkájáért az Ezüstgerely pályázaton kétszer is díjat nyert. A Magyar Olimpiai Akadémia 2016 októberében MOA-jelvénnyel ismerte el.

Kedves Kálmán, emlékedet megőrizzük, nyugodjál békében!

(MOA/Hencsei Pál, fotó: MOB/Szalmás Péter)