Elmaradt a bravúr, második a Veszprém

Renato Sulic és Nikola Karabatic. Fotó: EHF

A második helyen végzett az MKB-MVM Veszprém a férfi kézilabda Bajnokok Ligájában, miután a kölni négyes döntő vasárnapi fináléjában 28-23-ra kikapott a spanyol Barcelonától. A sorozat gólkirálya a magyar csapat szerb átlövője, Momir Ilic lett 114 találattal.

Tavaly is találkozott a két csapat Kölnben, a zárónapon, de akkor a harmadik hely volt a tét, és a katalánok vitatható körülmények között nyertek 26-25-re. Kieséses rendszerben, illetve helyosztókon eddig kivétel nélkül a spanyolok bizonyultak jobbnak.

A Final Four 2010 óta íródó történetében egészen mostanáig csak német és spanyol csapatok jutottak a döntőbe, ezt a sorozatot szakította meg a Kiel szombati legyőzésével a Veszprém.

Alilovic ott folytatta, ahol az elődöntőben abbahagyta: bravúros védéssel kezdte a döntőt, majd a gólkirályjelölt Ilic meglőtte a Veszprém történelmi, 400. gólját a Barcelona ellen. Az első öt perc kőkemény védekezése után elkezdtek potyogni a gólok, ebben inkább a katalánok jeleskedtek, két eladott labda után 4-2-re megléptek a 8. percben. A Veszprém az ex-barcelonás Nagy révén tartotta a lépést. Következett egy „ideges” szakasz, Nagyot, Morrost és Terzicet is kiállították.

Ebből 7-5-ös vezetéssel jött ki a Barcelona, és a bizonytalan támadások miatt időt kért a magyar bajnok. Ilic mértani pontosságú bombája kevés volt, mert változatlanul remekül zárt a spanyol fal. A katalánok jól mozgatták meg a veszprémi védőket, és a balszélső Sigurdsson sokszor sikerült ziccerbe hozni.

A 21. percben 9-6 volt az állás, amikor jó védekezésből két indításgólt lőtt a Veszprém. Az öröm azonban csak átmeneti volt, ugyanis a szünet előtti hajrában parádézott a Barcelona, és négygólos előnyre tett szert.

Momir Ilics. Fotó: EHF

A fordulást követően Nöddesbót a cserepadról állították ki, ám az emberelőnyben nem sikerült csökkentenie a hátrányt a bakonyiaknak. Sőt, Sulicot is kiküldték a szigorú román bírók. Míg Saric ziccereket fogott, a másik kapuban Mikler nem sokszor találkozott a labdával. A 36. percben 17-12-re vezetett a Barcelona, ekkor jöttek a veszprémi cserék.

Gördülékenyebb lett a magyar bajnok játéka, és a 43. percben 19-17-et mutatott az eredményjelző. Nagy ebben a szakaszban is igazi vezér volt, Alilovic pedig sorra védte a lövéseket. Újabb emberelőnyben lehetett volna csökkenteni a különbséget, ám a játékvezetők sorozatban háromszor elvették a labdát a támadó Veszprémtől. Hatalmas fütty fogadta az ítéleteket.

Minden erejét mozgósította a magyar együttes, amely az utolsó tíz percet 22-18-as hátrányból kezdte. A fáradtság azonban kiütközött, és a hajrában már nem volt esély a feltámadásra.

Ezzel együtt a Veszprém parádésan szerepelt az idényben, és minden dicséretet megérdemel. Sikerült megnyernie a magyar szuperkupát, később pedig a regionális SEHA Ligát, a Magyar Kupát és a magyar bajnokságot, így négy trófeát is begyűjtött a BL-ezüstérem mellett.

A Barcelona kilencedik alkalommal győzött a BL-ben, illetve a jogelőd BEK-ben.

Magyar részről változatlanul az 1982-es Budapesti Honvéd az egyetlen győztese a legrangosabb sorozatnak.

Nagy László: „Gratulálok a Barcelonának, jobban játszottak. Fáradtak voltunk az elődöntő után, de ez nem lehet kifogás. Büszke vagyok a csapatra, nagyszerűen játszottunk egész szezonban, de végül egy jobb Barca ellen veszítettünk. Köszönet a szurkolóinknak, rengetegen kísértek el minket Kölnbe. Folytatjuk a munkát a következő szezonban. Nagy lépést tettünk a tavalyi évhez képest, amikor a negyedik helyet értük el. Jövőre ismét vissza akatunk térni, de addig még hosszú lesz az út.”

Barcelona (spanyol) – MKB-MVM Veszprém 28-23 (14-10)
Köln, Lanxess Aréna, 20 ezer néző, v: Dinu, Din (románok)
Gól: Karabatic 6, Sigurdsson 6(1), Tomas 5, Entrerrios 4, Gurbindo 3, Nöddesbo 3, Sarmiento 1, illetve Nagy 8, Ilic 5(1), Gulyás 2, Sulic 2, Marguc 2, Nilsson 2, Iváncsik 1, Lékai 1.