Éremért utazott Kínába a férfi kardcsapat

Shares

Az elmúlt pár évben és a mostani idényben elért eredmények alapján leginkább a férfi kardozóktól várható kiemelkedő szereplés a csütörtöktől jövő péntekig tartó kínai vívó-világbajnokságon, Vuhsziban, ahol ugyanakkor más szakágakban is van magyar éremesély.

A 2013-as, budapesti világbajnokságon Szász-Kovács Emese és Szilágyi Áron is bronzérmet szerzett egyéniben

A tavaly ősszel kezdődött világkupaszezonban akadtak szép számmal sikerek, a magyarok közel húsz érmet nyertek és volt köztük négy arany is. Novemberben a párbajtőröző Rédli András győzött Legnanóban, áprilisban a kardozó Szilágyi Áron Szöulban, májusban a férfi párbajtőrcsapat Párizsban és a párbajtőröző Szász-Kovács Emese Caliban.

A 2013-as, budapesti világbajnokságon mindketten bronzérmet nyertek egyéniben.

„Emlékszem, Áron vívott egy nappal korábban. A legjobb négyig a helyszínen szurkoltam neki, aztán viszont a döntőt otthonról, a tévén néztem, mivel másnap én következtem” – meséli Szász-Kovács Emese. Kettejük közös múltjának történetét most tovább írja az, hogy Vuhsziban mindketten a világbajnokság első döntős versenynapján, július 22-én lépnek majd pástra – egy programban…

Ennél erősebb nyitónapunk nem is lehetne, hát még, ha hozzávesszük az ugyancsak férfi kardozó Szatmári Andrást, aki történetesen a regnáló világbajnok… “Természetesen az egyéni verseny is nagyon fontos a számomra, de tán még lényegesebb, hogy újdonsült Európa-bajnok csapatunk jól szerepeljen. Felkészültünk, lesz még néhány napom a helyszínen is a verseny előtt, a többit meg majd meglátjuk.” – fogalmazott Szilágyi Áron, aki ennél konkrétabban érthetően nem akart foglalkozni az esélyekkel.

A júniusi, újvidéki Európa-bajnokságon viszont csak egyetlen érem jutott a magyar küldöttségnek, de az arany volt a férfi kardválogatott jóvoltából, amely 27 év szünet után harcolt ki ebben a szakágban Eb-címet. A kimagasló eredmény önbizalomnövelőnek is nevezhető, ugyanakkor ebből korántsem következik, hogy a magyar együttes az első számú esélyes a vb-n. Továbbra is az igaz, hogy a magyarok ott vannak azok között, akik megalapozottan reménykedhetnek dobogós helyezés elérésében. A nagyszerű teljesítménnyel kiharcolt Eb-diadalt követően a kétszeres olimpiai bajnok Szilágyi maga is úgy fogalmazott, a világbajnokságon még jobban kell vívniuk, még többet kell kihozniuk magukból.

A kardozók egyébként az idény során az Eb előtt is többször végeztek az első három között csapatban.

Ami az egyéni eredményességet illeti, Szilágyi mellett Szatmári András – akinek a jóvoltából tavaly ugyancsak 27 év elteltével avattak ismét magyar vb-győztest férfi kard egyéniben – szintén állt dobogón a vk-sorozatban, továbbá szerzett érmet az ugyancsak kardozó Márton Anna és Pusztai Liza, valamint a párbajtőröző Berta Dániel.

A várakozásokról Udvarhelyi Gábor a hazai szövetség honlapján úgy fogalmazott, a legjobb eséllyel ezúttal a férfi kardozók szerepelnek a világbajnokságon.

„A három női fegyvernemben a legfontosabb egyaránt az, hogy a csapat bejusson a legjobb nyolc közé, és ezzel majd kedvező pozícióból vághasson neki a későbbi olimpiai kvalifikációnak” – tette hozzá a szövetségi kapitány.

A férfi párbajtőrcsapatot érintve emlékeztetett rá, hogy az összeállítás a riói olimpia óta nagyot változott, ennek függvényében az első hat közé jutás a cél.
„Férfi tőrben pedig nem szabad elrugaszkodni a realitásoktól, itt a 16-ba kerülés sem lesz egyszerű feladat” – vélekedett.

Decsi András, a férfi kardozók vezetőedzője a hunfencing.hu oldalnak korábban kijelentette: éremért utazik Kínába a kardcsapat.

„Tudjuk, hogy a németekkel vívunk a negyeddöntőben, a két évvel ezelőtti vébén legyőztük őket. Miért ne tennénk meg most is ugyanezt?” – tette fel a költői kérdést, majd elmondta, hogy a felkészülés gyakorlatilag zökkenőmentesen alakult, tudatos döntés volt, hogy a sikeres Eb után nem mentek sehová, Budapesten edzettek.
„A két esemény között rövid volt az idő, a munka javát korábban elvégeztük, Moszkvában és Németországban edzőtáboroztunk, nem akartunk ismét elutazni. A többi pedig majd a helyszínen kiderül” – folytatta.

A magyarok tavaly egy-egy első, második, illetve harmadik helyezéssel az észtekkel holtversenyben negyedikként végeztek a lipcsei vívó-világbajnokság éremtáblázatán. Győzött a kardozó Szatmári András, ezüstöt szerzett ugyanő Szilágyi Áronnal, Gémesi Csanáddal és Decsi Tamással csapatban, míg a bronzot a párbajtőröző Rédli András harcolta ki.

A Sanghajtól mintegy kétórányi autóútra lévő Vuhsziban a vb első három napján az egyéni versenyek selejtezőjét rendezik meg, majd vasárnaptól következnek az egyéni 64-es táblák asszói, azután pedig a csapatversenyek.

(MTI)