Evans Chebet a bostoni után a New York City Marathont is megnyerte

Kenyai sikereket hozott a vasárnapi New York City Marathon: a nőknél Sharon Lokedi, a férfiaknál Evans Chebet lett a győztes.

Evans Chebet
Evans Chebet. Fotó: Jamie Squire/Getty Images

Sharon Lokedi rögtön élete első maratoniját megnyerte: a 2:23:23-mal diadalmaskodó kenyai futónő nagy meglepetésre aratott győzelmet. Lokedi olyan riválisokat előzött meg, mint a szintén a klasszikus távot először teljesítő, 5000 méteren kétszeres világbajnok Hellen Obiri, az aktuális maratoni világbajnok Goyton Gebreslase, vagy a vb-bronzérmes Lonah Chemtai Salpeter.

Közülük 30 kilométernél Gebreslase, Obiri, illetve Viola Cheptoo épített ki egy kisebb előnyt, ahonnan még volt visszaút a többieknek. A Central Parkban véget érő verseny utolsó kilométereit Lokedi és Salpeter kezdhette meg a legjobb pozícióból. Kettejük közül a végét Lokedi bírta jobban, aki hét másodperccel előzte meg riválisát, 16-tal pedig a világbajnok Gebreslasie-t.

A brazil Daniel Do Nascimento merész taktikát választott a férfiak versenyében: a dél-amerikai csúcstartó tíz kilométer megtétele után másfél perces előnybe került 28:42-es részidejének köszönhetően. Sőt, még féltávnál is 1:01.22-vel állt, amivel még mindig a pályacsúcson belül futott.

Nascimento előnye fokozatosan fogyni kezdett, ami 32-33 kilométernél már csak 40 másodperc volt, ekkor rosszullét miatt megállni kényszerült. A vezetést Evans Chebet és Shura Kitata vette át, akik között végül 13 másodperc volt a különbség a célvonalon áthaladva.

Az aranyérem végül a 42 195 méteres távot 2:08:41 óra alatt teljesítő Chebet birtokába került, aminek köszönhetően 2022-ben a Boston Marathon után a második World Marathon Majors-versenyét is megnyerte.

Az amerikai metropolisz mind az öt kerületét (Staten Island, Brooklyn, Queens, the Bronx, Manhattan) érintő versenyen 2022-ben is több mint 50 ezren vettek részt.