Evezésben szerzett aranyérmet Románia

A román Nicoleta-Ancuta Bodnar, Simona Geanina Radis duó nyerte a női kétpár fináléját szerdán, a tokiói olimpia evezősversenyeinek első döntős napján.

Fotó: Du Xiaoyi/Xinhua/Agerpres

Az evezősök női kormányos nélküli kettes döntőjébe legjobb idővel bejutott Simona Radiș és Ancuța Bodnar párosnak a fináléban sem volt ellenfele, 500 méternél már egy hajónyi előnyük volt.

Féltávnál már látszott, hogy ők a legjobbak a mezőnyben, már négy másodpercnyi előnyük volt a közben második helyre feljött új-zélandi párossal szemben. Ezt a különbséget megerőltetés nélkül tartani tudta a román duó, 1500 méternél is nagyjából ugyanekkora volt a fórja.

A célvonalon végül óriási, kéthajónyi előnnyel haladt át a messze legmagassabb ritmust diktáló román csapat, 3.79 másodperccel előzték meg az új-zálandiakat. A harmadik helyen a hollandok párosa végzett.

Surranópályán jött az újabb román ezüstérem

Meglepetésre a román férfi kormányos nélküli négyes – Mihăiţă Vasile Ţigănescu, Mugurel Vasile Semciuc, Ştefan Constantin Berariu, Cosmin Pascari – a második helyen ért célba döntőjében.

A fináléba a vigászagon aratott győzelmének bekerült román hajó az 1-es sávon haladt, és tartani tudta a lépést a rajtnál kirobannó ausztrál négyessel, féltávnál viszont a britek feljöttek a második helyre.

A táv háromnegyedénél úgy tűnt, hogy még a dobogóról is lecsúszik a román hajó, hiszen az olaszok is vészesen közelítettek az élmezőnyhöz.

Az utolsó pár száz méteren óriási dráma alakult ki, a britek lecsúsztak az ideális ívükről, és szinte összeütköztek az olaszokkal, az 1-es sávon pedig a román csapat szinte utolérte az ausztrálokat, akiknek eltűnt az addig összeszedett szinte 3 másodperces előnyük, mindössze 0.37 másodperces fórral értek célba a román hajó előtt. A harmadik helyet végül az olaszok szerezték meg.

Férfi kétpár, olimpiai bajnok:

Hugo Boucheron, Matthieu Androdias (Franciaország) 6:00.33 perc
2. Melvin Twellaar, Stef Broenink (Hollandia) 6:00.53
3. Liu Cse-jü, Csang Liang (Kína) 6:03.63

Férfi négyes, olimpiai bajnok:

Ausztrália (Alexander Purnell, Spencer Turrin, Jack Hargreaves, Alexander Hill) 5:42.76 perc
2. Románia (Mihaita Tiganescu, Mugurel Vasile Semciuc, Stefan Berariu, Cosmin Pascari) 5:43.13
3. Olaszország (Matteo Castaldo, Marco di Costanzo, Matteo Lodo, Giuseppe Vicino) 5:43.60

Férfi négypár, olimpiai bajnok:

Hollandia (Dirk Lucas Theodoor Uittenbogaard, Abe Wiersma, Tone Wieten, Koen Metsemakers) 5:32.03 perc
2. Nagy-Britannia (Harry Leask, Angus Groom, Tom Barras, Jack Beaumont) 5:33.75
3. Ausztrália (Jack Cleary, Caleb Antill, Cameron Girdlestone, Luke Letcher) 5:33.97

Női kétpár, olimpiai bajnok:

Nicoleta-Ancuta Bodnar, Simona Geanina Radis (Románia) 6:41.03 perc
2. Brooke Donoghue, Hannah Osborne (Új-Zéland) 6:44.82
3. Roos De Jong, Lisa Scheenaard (Hollandia) 6:45.73

Női négyes, olimpiai bajnok:

Ausztrália (Lucy Stephan, Rosmary Popa, Jessica Morrison, Annabelle McIntyre) 6:15.37 perc
2. Hollandia (Ellen Hogerwerf, Karolien Florijn, Ymkje Clevering, Veronique Meester) 6:15.71