Fair play életműdíjat kapott a kajakos Fábián László

Shares
Fábiánné Rozsnyói Katalin és Fábián László. Fotó: JochaPress

Fábiánné Rozsnyói Katalin és Fábián László. Fotó: JochaPress

A Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) fair play bizottságának életműdíját idén Fábián László kajakedző kapta, aki Urányi Jánossal kettesben a sportág első magyar olimpiai címét nyerte. 

A szerdai esti díjátadó ünnepségen Szabó Tünde sportállamtitkár köszöntőjében hangsúlyozta, a díjazottak a sport legjobb nagykövetei, akiket példaként lehet állítani a társadalom elé. Kamuti Jenő, a nemzetközi és a magyar fair play bizottság elnöke beszédében a fair-play meghatározásakor Juan Antonio Samaranchot, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság egykori elnökét idézte, aki szerint „fair-play nélkül nincs sport, s sportszerű az, aki tisztességesen készül és becsületesen versenyez”.

Az életműdíjas Fábián László az elhangzott méltatás szerint pályafutását versenyzőként, majd edzőként is végig a sportszerűség jellemezte. Huszonháromszoros magyar bajnok, a világ- és Európa-bajnokságokon összesen 16 érmet nyert, versenyzői kiemelkedő eredményeket értek el az olimpiákon és világbajnokságokon, tanítványa volt többek közt a háromszoros olimpiai bajnok Storcz Botond, a kajak-kenu válogatott szövetségi edzője is. Fábián László egészségi állapota miatt nem tudott személyesen jelen lenni, így a díjat unokája társaságában Vaskuti István vette át.

Nagy László azzal érdemelte ki az elismerést, hogy a Pick Szeged elleni tavalyi bajnoki döntőn az utolsó veszprémi támadás helyett korábbi szegedi csapattársa, Vadkerti Attila kezébe adta a labdát, a veszprémiek pedig nem védekeztek, hanem hagyták, hogy a búcsúmérkőzésén szereplő játékos dobjon egy gólt. A szerbek elleni világbajnoki selejtezőre készülő kézilabdázó nem tudott megjelenni az eseményen.

„A sport szolgálatában” kategóriában trófeát vehetett át Nádas Pál önkéntes kutató, a Magyar Paralimpiai Bizottság Hagyományőrző Bizottságának elnöke, a szervezet korábbi elnöke, akinek az indoklás alapján elévülhetetlen érdemei vannak a fogyatékosok integrálásában az épek társadalma felé.

„A fair play eszméjének népszerűsítése” kategóriában trófea kitüntetésben részesült Malonyai Péter sportújságíró, a Nemzeti Sport főmunkatársa, aki a méltatás szerint írásaiban mindig az események korrekt bemutatására törekszik, humánus szemlélettel, tárgyilagosan, de mindig a fair play szellemében.

Az ünnepségen a fair play a művészetben trófeát ítélték oda Kocsis Zoltán kétszeres Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas karmester, zongoraművész és zeneszerzőnek, a Nemzeti Filharmonikus Zenekar főzeneigazgatójának, érdemes és kiváló művésznek.

Fair play diplomát kapott sportszerű cselekedetéért Orosz Beáta gyorskorcsolyázó; Ráczkó Gitta úszó, Barcelona paralimpiai bajnoka; Csoknyai László cselgáncsozó; a sport szolgálatában végzett tevékenységéért Bartalos Béla 325-szörös válogatott kézilabdakapus; a fair play eszméjének népszerűsítéséért első határon kívüli díjazottként Rácz Katalin, a Szlovák Olimpiai Akadémia elnökségének tagja; valamint a magyar és lengyel jégkorong válogatott szurkolótábora.

 Sárosi Laura tollaslabdázó olimpikon átveszi a cselekedet kategória különdíját Szabó Tünde sportért felelős államtitkártól a MOB Fair play díjátadó gáláján a budapesti Larus étterem és rendezvényközpontban 2016. június 8-án. MTI Fotó: Soós Lajos

Sárosi Laura tollaslabdázó olimpikon átveszi a cselekedet kategória különdíját Szabó Tünde sportért felelős államtitkártól a MOB Fair play díjátadó gáláján a budapesti Larus étterem és rendezvényközpontban. MTI Fotó: Soós Lajos

Különdíjat ítéltek oda Sárosi Laura tollaslabdázónak, aki egy olimpiai kvalifikációs tornán a váltócipőjét odaadta az ellenfelének.

A franciaországi Európa-bajnokságon Sárosi Laura a negyedik kiemelt Karin Schnaasével találkozott, a mérkőzés első szettjében a német versenyzőnek elszakadt a cipője, és gyakorlatilag használhatatlanná vált. Ráadásul a szabályok értelmében nem tarthatott szünetet, hogy újabb pár cipőt hozzon, ám a magyar lány a nála lévő váltócipőt adta oda ellenfelének, aki később megnyerte az egyórás, rendkívül szoros mérkőzést.

„A bíró odajött, és megkérdezte, mi legyen. Ránéztem a német lányra és megkérdeztem, hányas a lába, szerencsére pont akkora volt, mint az enyém. Volt a táskámban egy váltócipő, mivel én egy másik versenyről jöttem az Eb-re, ezért azt odaadtam neki és pont jó volt a lábára. Meg sem fordult a fejemben, hogy ne így cselekedjek. Azt hiszem, a legtöbb sportoló ugyanígy tett volna. Az Eb az utolsó verseny volt a kvalifikációs időszakban, ráadásul nagyon értékes pontokat lehetett szerezni. Ha legyőztem volna Schnaasét és továbbjutok, szinte biztosan meglett volna a kvóta, mert rengeteg pontot kaptam volna. A mérkőzés után is úgy éreztem, hogy helyesen cselekedtem, nem lennék boldogabb, ha úgy lenne kvótám, hogy a fair play szellemét nem tartom a szemem előtt” – idézte fel az esetet még korábban a mob.hu-nak Laura, aki később örülhetett olimpiai kvótájának, így tagja lesz a Magyar Olimpiai Csapatnak Rióban. Laura az ünnepség kedvéért szakította meg madeirai edzőtáborát. Elárulta, azt a bizonyos cipőt édesanyja használja teniszezésre, de, ha elkopik, biztos, elteszik emlékbe.

A díjazottat Bálega Tibor tollaslabda-főtitkár méltatta. A moderátori feladatot ellátó Siklós Erik, a MOB marketing és kommunikációs igazgatója elmondta, hogy a Laurával kiegészült Magyar Olimpiai Csapat létszáma közelít a 160 felé, így az is előfordulhat, hogy népesebb csapat megy Rióba, mint Londonban volt.

(MOB/MTI)