Felvidéki edző a magyar kajak-kenu dzsungelében

Shares
Likér Péter és Szabó Gabriella Rióban. Fotó: ujszo.com

Likér Péter és Szabó Gabriella Rióban. Fotó: ujszo.com

Merész húzásai nagy része eddig bejött, talán ezért és a másfajta edzésmódszerek miatt választotta a háromszoros olimpiai bajnok Szabó Gabriella új edzőjének Likér Pétert.

A mindössze 33 éves szlovákiai magyar szakember szerint nagy harcok várnak rá a magyar kajak-kenu dzsungelében. Az Origo.hu meglátogatta őket a kaliforniai edzőtáborban.

A 32 éves komáromi edző 27 évesen kezdett el edzősködni, a 2012-es olimpia előtt vette át a szlovák férfi kajak négyes irányítását, a vébén akkor negyedikek lettek, olimpiai kvótát szereztek, de a londoni játékokon csupán hatodikként zártak.

Likér Péter: „920 méternél még holtversenyben voltunk a végül ezüstérmes magyarokkal. London után komoly kritikát kaptam, nagy tűz volt bennem akkor. Azt mondtam, hogy ennek nincs értelme, szét kell szednünk a négyest. Van benne két jó fiúm, inkább elmegyünk párosra, úgy voltam vele, hogy bármilyen változtatás jó lesz, mert a négyesnek nincs jövője. A párossal jobban ráfeküdtünk, precízebben edzettünk, odafigyeltünk az étkezésre. Hébe-hóba elkezdtünk járni Szolnokra edzeni, amit Fábiánné Rozsnyói Katalin úgy állított be, hogy állandóan ott voltunk, de ez nem volt igaz. Nagyon hálás voltam a magyaroknak, hogy beengedtek közéjük.”

Bejött Likér húzása, a Vlcek Erik, Tarr György felvidéki magyar páros 2014-ben Moszkvában a világbajnokságon megnyerte az 500 és az 10000 métert is.

A 2014-es vébén Szabó Gabriella is duplázott, akárcsak a Likér által kitalált akkori páros. Likér és Szabó Szolnokon kezdett el egyre többet kommunikálni egymással. „Már az olimpia előtt mondta nekem Gabi, hogy gondolkozik a váltás gondolatával, a felkérés azonban csak a riói olimpia után jött tőle.”

A kajakosnő az Origónak a váltásról elárulta, hogy az olimpia után nagyon fáradt volt. „Úgy éreztem, hogy teljesen kiégettem magam az utolsó két-három évben, Peti pedig teljesen más szemléletben dolgozik. Radikális változást akartam a karrieremben, szinte alig ismertem őt, szóval merész húzás volt tőlem, de úgy érzem, hogy a várakozásoknak megfelelően alakul minden.”

Likér Péter szerint a szlovák és a magyar iskola teljesen eltér egymástól: „Szlovákiában amink van, azzal gazdálkodunk, Magyarországon pedig gyakorlatilag tenyésztelep van, rengeteg a klub és a jobbnál jobb versenyző”.

Azt mondja, az olimpia után szeretett volna egy szabadabb, lazább évet, ha csak az eddigi versenyzőivel marad, akkor az meg is lett volna, mert „Szlovákiában nincsenek a falhoz nyomva”, de ez a szabadabb év ugrott, mivel Magyarországon folyamatosan bizonyítani kell.

„A szlovák srácokkal keveset edzem együtt, mert sokkal gyorsabbak nálam, és mindenkinek jobb így, ha nem tartom fel őket. Biztos meg tudnánk oldani, ha többet ülnék vízen, de most inkább a minél tökéletesebb technikára helyezzük a hangsúlyt. Úgy érzem, hogy sikerül magamat visszafogni az edzéseken, az első pillanattól fogva odafigyelek arra, hogy mit csinálok. Az élet nagy rendező, hogy ezt a lehetőséget összehozta nekem.”

Felvidéki Mourinho a kajak-kenu magyar dzsungelében