Férfi kosárdöntő: 18 pontos hátrányból fordított a Falco

A címvédő Szombathely hazai pályán 18 pontos hátrányból fordítva legyőzte a Fehérvárt a férfi kosárlabda NB I döntőjének a szerdai nyitányán.

Keller
Keller Ákos 9 pontig jutott

A Vas és a Fejér vármegyei gárda a harmadik bajnoki fináléjára készült, az Alba a 1998/99-es és a 2016/17-es párharcban is jobbnak bizonyult. A jelenlegi szezon alapszakaszában mindkét alkalommal a hazai csapat nyert, a Magyar Kupa áprilisi negyeddöntőjében pedig a Falco nagy csatában 79-75-re verte riválisát az Arena Savariában – majd a serleget is elhódította a budapesti Final Fourban.

A négyszeres bajnoki aranyérmes Falco magabiztosan nyerte meg az alapszakaszt, majd a döntőig vezető úton a DEAC-ot és a ZTE-t is 4-0-lal „kisöpörte”. A februárban edzőváltáson átesett fehérváriak ugyancsak vesztett meccs nélkül menetelnek eddig a playoffban.

A szerdai csata első öt percében a szerb-magyar Milos Konakov címvédő együttese mindössze egy triplát hozott össze, ezalatt az ötszörös bajnok fehérváriak 11 pontot dobtak. A nyitónegyedet követően 16-28 állt a nagyórán, a vendégeknél Pongó Marcell ekkor 11 pontnál tartott. A folytatásban 18 pontra nőtt a különbség (19-37), a nagyszünetben pedig főleg Perl Zoltán felzárkóztató kosarainak köszönhetően 37-49 volt az állás. A mezőny legjobbja ekkor az Alba vezére, Vojvoda Dávid volt 15 ponttal.

Térfélcsere után négy pontra felzárkóztak a házigazdák (48-52), de az Albában Somogyi Ádám tizedik kísérletre megszerezte első mezőnykosarát, amely rögtön egy tripla lett. A 33. percben 3-0 után ismét vezetéshez jutott a Falco (63-61), amelyben a horvát Boris Barac és az amerikai Raymond Cowels is elkapta a fonalat. Ezzel párhuzamosan a spanyol Alejandro Zubillaga irányította Albánál teljes rövidzárlat jött, két perccel később már nyolc ponttal megléptek a vasiak, és innen már nem engedték ki a kezükből a diadalt. A hazaiak legjobbja a 21 pontos Perl lett, a túloldalon Vojvoda 24 ponttal remekelt.

Milos Konakov, a Falco vezetőedzője

„A félidőben, az öltözőben azt mondtam, ha nem követjük a tervet, amivel erre a mérkőzésre készültünk, és ha nyerni szeretnénk akkor követnünk kell az előzetesen eltervezett taktikánkat, Ez sikerült. Statisztikailag 30 pontot kaptunk eladott labdákból, gyors indításból és támadó lepattanókból. Ez változott ezen tudtunk cserélni, mivel a másodikban ez 0 volt. Jobban játszottunk elől es hatul is, a védekezés volt a kulcs, ott felvettük az intenzitást, amiből jött a ritmus támadásban is. Ilyen mérkőzést szeretnénk játszani a jövőben is. Köszönet a szurkolóinknak akik a -18-nál is hatalmas támogatást nyújtottak nekünk, ez a bizalom amit mar említettem múltkor is, sokat segít, abban, hogy nyerjünk. Mindent megteszünk, hogy megpróbáljunk nyerni de szombaton az első momentumtól így kell játszanunk, hogy sikerüljön.”

Alejandro Zubillaga, a Fehérvár vezetőedzője

„Először gratulálnék a Falconak és köszönjük a szurkolóinknak, akik elkísértek ,és támogattak minket, nagyon jól kezdtük a mérkőzést ez két negyedig ki is tartott. Könnyű kosarakat szereztünk és ritmusból dobtunk, de utána valami megváltozott, a falco sokkal fizikálisabban játszott, és ilyen csapatok ellen sokkal nehezebb innen visszajönni, de természetesen mi is bajnokok szeretnénk lenni, ezért hiszünk benne, hogy tudunk változtatni, és tanulni a mai meccs után. Ez rám is vonatkozik. Jobban kell járatnunk labdát és bíznunk kell, hinnünk kell magunkban. Nagyon jó játékosaink vannak, és magabiztosak vagyunk, megyünk tovább és a célunk megnyerni a második mérkőzést.”

Az egyik fél harmadik sikeréig tartó finálé szombaton 20 órakor folytatódik Székesfehérváron.

A szintén szerdán elrajtolt bronzcsatában a ZTE élt a pályaelőnyével, és 13 ponttal megverte a Körmendet.

Férfi kosárlabda NB I

Döntő, 1. mérkőzés

Falco-Vulcano Energia KC Szombathely – Arconic-Alba Fehérvár 82-70 (16-28, 21-21, 19-12, 26-9)