Francia-orosz döntő lesz a női kézilabda Európa-bajnokságon

Az olimpiai bajnok orosz válogatott után a világbajnok és házigazda francia csapat jutott a női kézilabda Európa-bajnokság döntőjébe, miután 27-21-ra legyőzte Hollandiát a pénteki, párizsi elődöntőben.

Orosz örömtánc. Fotó: Stanko Gruden / kolektiff

Az első mérkőzésen mémi meglepetésre a románok kezdtek jobban, sőt egy 5-1-es sorozattal elléptek ellenfelüktől, pedig legjobb játékosuk, Cristina Neagu súlyos térdsérülés miatt csak a lelátóról figyelhette a találkozót.

Az oroszok Anna Vjahirjeva és Julija Managarova vezérletével a szünet előtt 17 másodperccel fordítottak, de az első félidő összképe alapján jobbnak tűnt Ambros Martín szövetségi kapitány együttese. A Győri Audi ETO KC élén négy alkalommal is Bajnokok Ligáját nyerő szakvezető jelenleg éppen a legjobb orosz klubcsapatot, a Rosztov-Dont irányítja, ez külön pikantériát adott a meccsnek.

Egy 5-0-s széria végén az oroszok három góllal vezettek a második felvonás elején, majd egy újabb ötös sorozattal eldöntötték a találkozót, amit Horváth Péter és Marton Balázs személyében magyar játékvezetők dirigálták.

Az olimpiai címvédő és négyszeres világbajnok orosz válogatott mindössze második alkalommal jutott Európa-bajnoki döntőbe.

A mezőny legjobbja Anna Vjahirjeva volt, aki 17 lövésből 13 gólt dobott. A Siófok KC román kapusa, Denisa Dedu 17 kísérletből hármat hárított. Klubtársa, Gabriela Perianu háromszor volt eredményes, a kisvárdai Ana Maria Dragut pedig négy gólt szerzett.

Estelle Nze Minko hat lövésből hat gólt szerzett. Fotó: Uros Hocevar / kolektiff

A második elődöntőben öt perc elteltével dobta első gólját a hazai csapat, ám azt követően pontosabb, erőteljesebb támadójátékának köszönhetően egy 6-1-es sorozattal elhúzott ellenfelétől. A hollandok szigorítottak a védekezésükön, így a szünet előtt fel tudtak zárkózni (12-11).

Bár a második félidő elején egyenlített az előző kontinenstornán ezüstérmes holland együttes, válaszként Siraba Dembélé vezérletével megint elléptek a franciák, és egy 7-1-es szériával már a meccs háromnegyedénél eldöntötték a fináléba jutást.

A mezőny legjobbjának járó díjat Horváth Gabriella, a Magyar Kézilabda Szövetség főtitkára adta át a Siófok KC irányítójának, Estelle Nze Minkónak, aki mind a hat lövését gólra váltotta.

A Győri Audi ETO KC francia kapusa, Amandine Leynaud az első félidőben 17 lövésből ötöt védett. Klubtársa, a holland irányító Nycke Groot háromszor volt eredményes.

A döntő két résztvevője, az orosz és a francia válogatott az Európa-bajnokság nyitómeccsén, illetve a 2016-os Rio de Janeiró-i olimpia döntőjében is találkozott egymással, mindkétszer az oroszok nyertek.

A franciák egy olimpiai és öt világbajnoki döntő után első alkalommal játszhatnak kontinensbajnoki finálét.

Női kézilabda Európa-bajnokság, elődöntő:

Franciaország-Hollandia 27-21 (12-11)
Gól: Estelle Nze Minko 6, Siraba Dembele Pavlovic 4, Laura Flippes 4, Edwige 3, Coatanea 2, Zaadi 2, Ayglon Saurina 1, Houette 1, Kanor 1, Lacrabere 1, Niombla 1, Pineau 1, ill. Lois Abbingh 7, Angela Malestein 4, Estavan Polman 4, Nycke Groot 3, Dulfer 2, Laura van der Heijden 1.

Oroszország-Románia 28-22 (16-15)
Gól: Anna Vjahirjeva 13, Anna Szeny 4, Julija Managarova 3, Julija Makejeva 3, Dmitrijeva 1, Frolova 1, Kuznyecova 1, Szamohina 1, Sudakova 1, ill. Ana-Maria Dragut 4, Crina-Elena Pintea 4, Eliza Bucechi 3, Gabriela Perianu 3, Chiper 2, Florica 2, Laslo 2, Ardean-Elisei 1, Bazaliu 1.