Fritsch és Váncza is negyeddöntős a teltházas BOK Csarnokban

A kötöttfogásúak 72 kilogrammos kategóriájában szereplő Fritsch Róbert, illetve a 67 kilogrammos Váncza István is bejutott a negyeddöntőbe BOK Csarnokban zajló a budapesti birkózó Európa-bajnokságon, melynek szombati napján megtelt az aréna és több néző is kapun kívül rekedt.

Váncza Krisztian István (kékben) és a portugál Pedro Miguel de Matos Oliveira de Morais Ca a férfi birkózók 67 kilogrammos súlycsoportjának selejtezőjében a budapesti birkózó Európa-bajnokságon a BOK Csarnokban. Fotó: MTI/Kovács Tamás

A magyar nyolcaddöntők sorát az Európa-játékok ezüstérmes Torba Erik nyitotta, aki az egy súllyal lejjebb 2020-ban Eb-győztes bolgár Edmond Armen Nazarjannal küzdött meg a nyolcba kerülésért

A találkozó sokáig kiegyenlített erők küzdelmét hozta, az álló harcban közel két percig eredménytelenül küzdöttek a felek, ám alig egy perccel a szünet előtt egy szőnyeg széli kavarodásban Torba meggondolatlanul ugrott rá riválisára, aki szépen elmozgott és mögé került (0-2), lentről pedig fordított emelésből eldobta a magyart (0-6).

A komoly hátrányban Torba a meccs végéig küzdött és ment előre, ám az első menet végén bemutatott kitoláson (1-6) kívül képtelen volt fogást találni a rendkívül passzív Nazarjanon. A meccset végül 8-1-re veszítette el, mivel a második menetben kétszer is jó ütemben lépett el előle a bolgár, aki így kiléptette a szőnyegről.

Torba után szinte azonnal Fritsch Róbert nyolcaddöntője következett a finn Mikko Petteri Peltokangas ellen, ami kicsit szorosabban alakult az előzetesen vártnál.

A tavalyi Eb-n bronzérmes magyar 72 kilós az első másfél percben a stabilitásra törekedett, a finn kissé kezdeményezőbb volt, így Fritsch-nek kellett lemenni (0-1). Parterből Peltokangas meg tudta őt pörgetni (0-3), viszont azt követően a BHSE sportolója rögtön visszatámadt, s állásból fejlefogással lecsavarta ellenfelét és 4-3-ra fordított. Előnye rögtön duplájára nőtt, miután a finnek visszanézették a szituációt, de helybenhagyták az eredeti döntést.

A meccs hátralévő részében Fritsch Róbert már csak arra figyelt, hogy biztosan védekezzen, de ne tűnjön nagyon passzívnak. Ezt tökéletesen csinálta, így bejutott a legjobb nyolc közé.

A 67 kilós Váncza István a könnyed, bemelegítő győzelme után a moldovai Donior Islamov ellen is aktívan kezdett, végig irányította az összecsapást, így ellenfelét intették meg, de előtte egy összefejelés miatt ápolni kellett a magyar birkózót. A parterhelyzetből aztán kiemelte riválisát és nagy ívben eldobta, így 5-0-s előnnyel vonulhatott a pihenőre. Váncza aztán a második meccsét sem engedte végigmenni, mert állásból megkontrázta ellenfele akcióját, rogyasztásból eldobta, azaz 9-0-val második meccsét is technikai tussal nyerte.

Vitek Dáriusz bronzmeccses

Vitek Dáriusz megnyerte vigaszági mérkőzését, így szombat este bronzéremért léphet szőnyegre a budapesti birkózó Európa-bajnokságon.

A BHSE friss U23-as Eb-győztes nehézsúlyú (130 kg) sportolója pénteken első meccsét megnyerte, majd a negyeddöntőben kikapott, de legyőzője, a négyszeres világ- és tízszeres Európa-bajnok török Riza Kayaalp az elődöntőben is győzni tudott, így vigaszágra vitte őt.

A szombat délelőtti meccsen a románok 2020-as Eb-győztese, Alin Alexuc Ciurariu várt Vitekre, aki akciómentes, de izgalmas meccset vívott riválisával.

Vitek Dáriusz, miután győzött a román Alin Alexuc Ciurariu ellen a férfi birkózók 130 kilogrammos súlycsoportjának vigaszági mérkőzésén a budapesti birkózó Európa-bajnokságon a BOK Csarnokban. Fotó: MTI/Kovács Tamás

Az első két percben kevés esemény történt, a két birkózó a szőnyeg közepén küzdött egymással, amiben a magyart látták passzívabbnak. Az intés (0-1) után a román nem akarta leküldeni ellenfelét, így állásból mentek tovább, és ugyan a menet hajrájában Ciurariu egyszer mögé került, ám pontot nem kapott, mivel elgáncsolta Viteket, ami ebben a fogásnemben szabálytalan.

A második szakaszban Vitek keményen harcolt, hogy visszaintsék riválisát, ami másfél perc után sikerült is neki, majd lentről fejenátfogásból igyekezett billenteni, Ciurariu azonban nem forgott át 90 fokig.

Ezek után a román nagy erőket mozgósított, Viteket pedig újra intették, ám pontot már nem adtak a románnak, aki másodjára sem küldhette le a hazai nehézsúlyút, bízott az álló birkózásában, de képtelen volt megrengetni ellenfelét, így Vitek élete első felnőtt világversenyén a bronzéremért küzdhet.