Fucsovics győzött a US Open főtábláján

Az Amerikai Nyílt Teniszbajnokság első fordulójában Fucsovics Márton könnyed győzelmet aratott a bolíviai Hugo Delien ellen, míg Babos Tímea egy órán belül kikapott az amerikai Madison Keystől.

Fucsovics Márton. Fotó: Simon Bruty/USTA

Pályafutása során ötödik alkalommal szerepelt a US Open főtábláján Fucsovics Márton, ám eddig a pontig még nem sikerült ott győzelmet aratnia, azaz, mindig az első forduló jelentette számára a végállomást.

Most viszont nem így történt, ötödik nekifutásra sikerült megszakítani a rossz sorozatot: a bolíviai Hugo Dellien ellen ugyanis egy kezdeti bizonytalankodást leszámítva magabiztos tenisszel, összességében véve könnyű és – ami talán fontosabb – gyors győzelmet aratott.

Az a kezdeti bizonytalankodás Fucsovics második adogatójátékára vonatkozik, amelyet Dellien elvett – ám többet már nem tudta a 27 éves bolíviai elhappolni az innentől kezdve koncentráltan játszó Fucsovicstól az adogatását.

Sőt, Fucsovicsot olyannyira felmérgelte az elvesztett harmadik játék, hogy a dél-amerikai 3:1-es vezetése után már nem is engedélyezett több játékot ellenfelének az első játszmában: zsinórban öt gémet nyerve 36 perc alatt 6:3-ra zsebre vágta az első szettet.

A második játszma annyiból másképpen alakult, hogy Dellien nem tudott brékelni az elején, 3:3-ig mindenki megnyugtatóan hozta a saját adogatását. Onnantól viszont Fucsovics megint rákapcsolt, és kétszer is elvette ellenfele szervajátékát, így ezt a játszmát is 6:3-ra nyerte – 41 perc alatt.

Persze, amikor 3:3-nál a magyar fiú rákapcsolt, akkor még talán nem sejthette ő sem, hogy a bolíviainak már nem sok dobása marad: a harmadik szettben ugyanis mindössze az első adogatójátékát tudta hozni az egyre fáradtabbá váló dél-amerikai, aki egy ponton „női teniszre” kapcsolt, és hangos nyögésekkel kísérte olykor tenyereseit – amelyek egyre nagyobb számban landoltak a pályán kívül.

Fucsovics ezzel szemben továbbra is összeszedetten játszott, vállalta a hosszabb labdameneteket, olykor viszont a rövidebb befejezésekkel igyekezte meglepni ellenfelét, ami sikerült is: szegény Delien az utolsó négy játékban mindössze három labdamenetet tudott megnyerni. Ez minden bizonnyal annak is volt köszönhető, hogy 1:1 után Fucsovics adogatásánál Delliennek négy bréklabdáját sem tudta kihasználni, s ez vélhetően végleg lemerítette a bolíviai tartalékjait. A 36 perces szettátlagot a 31 percig tartó 6:1-re megnyert játszmával sikerült visszaállítani.

Ami a folytatást illeti: következik a 14. kiemelt bolgár, korábbi világbajnok, Grigor Dimitrov, akit a múlt héten már legyőzött egyszer Fucsovics a Cincinnatiből New York-ba áthelyezett ATP 1000-es tornán. Dimitrov szintén könnyed háromszettes sikerrel vette az első fordulót, a hazai pályán szereplő Tommy Pault győzte le 6:4, 6:3, 6:1-re.

Babos Tímea. Fotó: Rhea Nall/USTA

Babos csupán két játékot nyert

Babos Tímea a mérkőzés előtt úgy fogalmazott, tudja, hogy nem kedvezett számára a sorsolás, mégis izgalmas kihívásnak, jó erőfelmérőnek tartja a Madison Keys elleni összecsapást – s öröm az ürömben, hogy ezúttal az amerikai lányt támogató drukkerek hadával (és ellenszurkolásával) sem kell megküzdenie legalább.

Nos, a torna hetedik helyén kiemelt Keys hamar jelezte, ki az úrnő a háznál. Esélyeshez méltó játékkal már az első adandó alkalommal elvette Babos adogatását. A magyar versenyző 3:1-nél jó szervajátékkal még szépített, de így sem volt esélye arra, hogy visszajöjjön a szettbe.

Fotó: Rhea Nall/USTA

Babos adogatóként behúzta a második játszma első gémjét, ám Keys ezt követően sem engedett ki, sőt. Zsinórban hat megnyert gémmel 55 perc és 6 másodpercnyi játékot követően 6:1, 6:1-gyel búcsúztatta Babos Tímeát az egyéni küzdelmektől.

Keys a játék szinte minden elemében a világranglista 101. helyén álló riválisa fölé nőtt, 70 százalékkal ütötte be az első szerváit, ezekből pedig 92 százalékos hatékonysággal csinált pontot. A hálónál négyből négy rövidítést oldott meg pontosan, ütött négy ászt, így pedig a három kettős hiba is bőven belefért számára.

Madison Keys. Fotó: Rhea Nall/USTA

A magyar teniszezőnő a francia Kristina Mladenoviccsal az oldalán párosban bizonyíthat még – az előző idényben a negyeddöntő jelentette a végállomást, most a koronavírus miatt kissé foghíjas mezőnyben próbálhatják meg kiköszörülni ezt a csorbát.