Gazsó Dorka a kajaknégyes újonca

Shares

Boldogságában madarat lehetne fogatni Gazsó Dorkával, amióta tudja, hogy a kajaknégyes tagjaként a közelgő szegedi világbajnokság résztvevője lehet.

Tagadhatatlan, hogy ezt nem csupán a figyelemre méltó eredményeinek, hanem annak is köszönheti, hogy az ötszörös olimpiai bajnok Kozák Danuta ezúttal „csak” az 500 méteres egyesben, valamint Kárász Annával kettőst alkotva a K-2 500-on készülhet bizonyításra. Olimpiai kvalifikációs világbajnokság következik, hat kvóta megszerzése a cél, ezért is kötötte ki a szövetség, hogy aki kettesben indul, az nem ülhet be a négyes hajóba. A londoni és a riói „aranynégyest” erősítő Kozák helyét így a 19 esztendős felnőtt VB-újonc Gazsó foglalhatja el.

A KSI büszkesége, aki már öt junior világbajnoki aranyérmet gyűjtött össze, és akinek U23-as VB győzelmek is a dicsőséglistájára kerültek, nem éppen nyílegyenes úton haladva kötött ki a sikereket hozó sportágában. Egy biztos: végül is jól választott.

„Tizehárom évvel ezelőtt hat esztendősen szálltam először vízre, előtte és egy ideig a kajakozás mellett is a zenélés, a balett, a kosárlabda és az úszás között csapongtam, amíg a KSI szakosztályának megnyerő közössége be nem szippantott és mindmáig magához kötött. Szigeti Viktória volt a nevelőedzőm, viszonylag minden simán ment, beálltam a sorba, nem voltam hisztis, azt viszont már nem mondhatom el, hogy a csoportban én voltam a szorgalom mintaképe. A stresszes idők akkor következtek, amikor Gintl Andrea csoportjába kerültem, aki kemény következetességgel járatta csúcsra a versenyzőit. Nála soha nem volt pardon. Néha már úgy tűnt, hogy egy motorral is áthajtana rajtunk, csak hogy kipréselje belőlünk a maximumot. A szigornak viszont meg is volt az eredménye” – nyilatkozta a mindig mosolygós Gazsó Dorka az SzPress Hírszolgálatnak.

Nem tud, vagy inkább nem akar megnevezni egyetlen sportágán belüli példaképet, de minden olyan nagytudású versenyzőre felnéz, aki szívét-lelkét beleadva küzd meg a sikerekért. Tavaly szeptemberben tért át a napi két edzésre, azóta éli át és érzi a saját bőrén, hogy mit is jelent valójában a teljes odaadás. Tehetségesnek mondják, jó versenyzői erényekkel ajándékozta meg a sors, erejének és robbanékonyságának köszönhetően illesztették rá a „Dinamit” becenevet. Kajakozása nem emlékeztet Kovács Katalinra vagy Janics Natasára, tehát a közelmúlt nagyságaira, de a nemzetközi élvonal mai sztárjára, Kozák Danutára sem. Leszorított karokkal, a férfi versenyzőkre jellemző stílusban hasít a vizen, az 500-as táv közben az utazósebessége szinte páratlanul gyors, a hajráján viszont még van javítani valója.

A két idei válogatóversenye, egy gyengébb és egy biztató között leérettségizett, ősztől pedig az ELTE edzői szakán szeretné folytatni a tanulmányait. Nem akar elsietett döntést hozni, de most úgy érzi, hogy egyszer majd fiatal versenyzőket tanítva is sikeres lehet.

„Egyelőre a világbajnoki felkészülésem mindent felülír, olyan lehetőséget kaptam, amit csak halálkomolyan lehet venni – folytatta Dorka, akinek Morócz István a mostani edzője. – Olyan négyesben versenyezhetek, amelynek minden tagja nálam jóval többet tett már le az asztalra. Csipes Tamara olimpiai, világ- és Európa bajnok, Medveczky Erika öt VB- arannyal büszkélkedhet, de Bodonyi Dóra sem maradt VB és EB címek nélkül. Nincs drukk bennem, megtanultam az évek során, hogy milyen érzés újoncként nagyobbak és tapasztaltabbak ellen versenyezni. Serdülőként csatáztam az ifikkel, 15 évesen álltam ki a 18 évesek ellen, és nem vallottam kudarcot. Szeretnék egyszer olimpikon is lenni, de nem fogok elkeseredni, ha a „versenyek versenye” kimarad az életemből. Számomra az élsport egyet jelent az örömkajakozással, és szerintem addig jó, amíg ez így is marad.” – mondta befejezésül a magyar kajak-kenusport márkajegyének számító női négyes újonca.

Szalay Péter
SzPress Sporthírszolgálat