Gellert kapott a Putyinra mért amerikai csapás

Shares

Sajátos szemszögből vizsgálja a legfrissebb sakkvilágranglistát a Newsweek magazin. A sportág története során most először több amerikai nagymester van az első százban, mint orosz. A lap azután részben meg is cáfolja önmagát. Vajon mit írnának, ha nem az orosz Jan Nyepomnyascsij, hanem az amerikai Fabiano Caruana nyerte volna a világbajnok-jelöltek tornáját?

Tizenhárom amerikai és csak tizenkettő orosz sakkozó van a Nemzetközi Sakkszövetség (FIDE) legfrissebb, júliusi világranglistáján az első száz között. A sportág története során eddig mindig az oroszok vezettek, ráadásul az első tízben három amerikaira – Fabiano Caruana (4.), Levon Aroniai (5.), Wesley So (6.) – csupán egyetlen orosz jut, Jan Nyepomnyascsij (7.). Az oroszok visszaesése ráadásul földcsuszamlásszerű, hiszen néhány éve még 22 oroszt jegyeztek az első százban. Erről számol be büszkén a híres amerikai magazin, a Newsweek, s persze a következtetést is levonja:

Lám, az Ukrajna ellen indított háborút még a tradicionális orosz sikersport, a sakk is megsínyli.

Aztán jön a magyarázkodás.

Voltaképpen most is 21 orosz van az első százban, csak éppen közülük kilencen a FIDE zászlaja alatt versenyeznek.

Azt persze már elhallgatja a Newsweek, hogy ez nem büntetés, hanem lehetőség az orosz sakkozóknak.

Először is, a FIDE-nek ma is orosz elnöke van, Arkadij Dvorkovics, aki általános megelégedésre végzi a dolgát. Miután kitört a háború, természetesen a FIDE is döntés elé került, s bölcsen határozott. Csak a csapatversenyekről zárta ki az oroszokat, ezért Oroszország nem vehet részt a hó végén az indiai Csennajban kezdődő sakkolimpián. Egyénileg az oroszok továbbra is versenyezhetnek, nemzetközi viadalokon azonban kizárólag a FIDE zászlaja alatt.

A sakk különös sport, ezt már megtanulhattuk Rapport Richárd esetében is. Nemzetiség, zászló és hazai szövetség – bármily furcsa, ezek különböző fogalmak.

Jan Nyepomnyascsij például FIDE-zászló alatt, ám az orosz szövetséget képviselve nyerte meg a világbajnokjelöltek madridi tornáját.

Nos, a vezető orosz nagymesterek közül vele együtt tizenketten választották ezt az eljárást, kilencen pedig – Dmitrij Andrejkin, Nyikita Vitjugov, Kirill Alekszejenko, Alexandr Predke, Vlagyimir Fedoszejev, Andrej Jeszipenko, Alekszej Szarana, Anton Demcsenko, Vlagyimir Malahov – a képviselt szövetségnél is a FIDE-t jelölték még.

Van ennek jelentősége? Vajmi kevés. Példának okárt Vitjugov volt Nyepomnyascsij egyik szekundánsa volt Madridban, éles határt tehát semmiképpen sem jelent, hogy ki miként döntött.

Említhetjük azt a levelet is, amelyet orosz sakkozók fogalmaztak meg a háború kitörése után, a harcok mielőbbi befejezését, békét kívánva.

Az említett levélben a következő szerepel:

„Ellenezünk minden katonai akciót Ukrajna területén, és azonnali tűzszünetre és a konfliktus békés eldöntésére szólítunk fel párbeszéd és diplomáciai tárgyalások útján. Számunkra elviselhetetlenül fájdalmas látni azt a katasztrófát, ami manapság történik népünkkel” – áll a levélben. „E tragikus napokban gondolunk mindazokra az emberekre, akik e félelmetes konfliktus közepébe kerültek. Osztozunk ukrán kollégáink fájdalmában, és békére szólítunk fel.”

Ne lepődjünk rajta, hogy Nyepomnyascsij is szerepel az aláírók között. Továbbmegyünk, ebben a névsorban hiába keresünk több olyan orosz nagymestert, akik viszont úgy döntöttek, a háború miatt semleges színekben sakkoznak.

Egyetlen különc vagy fekete bárány van az orosz sakkban. A Szimferopolban, tehát a Krímben született,

ukránból orosszá lett Szergej Karjakin, aki a háború kitörése után támogatásáról biztosította Vlagyimir Putyint.

A FIDE az ő játékengedélyét fel is függesztette hat hónapra. Na, az lesz érdekes helyzet, hozzá miként viszonyulnak a versenytársai az eltiltás lejárta után.

(magyarnemzet.hu)