Gyárfás: Be tudtam volna állni Bienerth mögé, de pálfordulására nincs magyarázat

Shares
Fotó: Fülöp Máté/hvg.hu

Fotó: Fülöp Máté/hvg.hu

A hvg.hu-nak adott interjút a Magyar Úszó Szövetség leköszönő elnöke, aki nem rejtette véka alá véleményét Bienerth Gusztáv elnökjelöltségéről sem.

Hvg.hu: A sajtónak arról beszélt, az önt érő méltatlan támadások jelentették az utolsó cseppet a pohárban, amit azért nehéz elhinni, hisz ezeknél durvábbakat is túlélt már. Nehéz nem arra gondolni, hogy a Hosszú Katinka-féle támadások mögött ne lett volna valami politikai támogatás, és ezt nem tudta már tovább elviselni. Mit gondol, kapott Hosszú Katinka a miniszterelnöktől támogatást, volt neki hátszele?

Gyárfás Tamás: Néhány hete sajtótájékoztatón kötöttünk szponzori megállapodást a Szerencsejáték Zrt-vel, akkor különösen bután jött ki, hogy közöltem: nem lottózom, totózom, én nem szoktam tippelni. Most sem mondhatok mást. Katinka fantasztikusan úszik, méghozzá hátszél nélkül. Az a futásban jelent előnyt. Egy tény: én önként mondtam le, erre senki nem ösztönzött. Amíg csak én kaptam az ütéseket, addig álltam azokat, de amikor a Water Willy-vel kapcsolatos kritikák kereszttüzében már az úszószövetséget is azért támadták, amihez semmi közük nem volt, azt nem tudtam tolerálni. Tekintélyes lap címlapján állt: „A Magyar Úszó Szövetségen röhög az fél ország”. Ahogy a MÚSZ-nak, úgy a vízilabda vagy a szinkronúszó szövetségnek sem volt semmi köze az elhíresült Water Willy-hez. De még nekem sem. Igaza van, korábban azt nem vettem a szívemre, ha a sajtó kárhoztatott, miszerint „Gyárfásék emelték a Dagály árát”…, „Gyárfásék újabb közbeszerzést írtak ki”… „Gyárfásék kivágják a fákat”… Amikor már nemcsak Gyárfást, hanem az úszást, a sportágat is pellengérre állították, érzékelnem kellett, hogy mennyit árthat a személyem.

Hvg.hu: Hogy áll a vb szervező bizottságban betöltött társelnöki helye, amelyről azt is lehetett hallani, hogy megtarthatja, de azt is, hogy tanácsadó lesz?

Gy. T.: A szervező bizottság elnöke, Seszták Miklós miniszter úr a lemondásomat követően, még karácsony előtt kilátogatott az Angol utcába, és a BP2017 Nkft. munkatársaival közölte, minden ellenkező híreszteléssel ellentétben változatlanul társelnökként számít rám. Megvallom, ez a gesztus nagyon jól esett, még inkább elkötelezett.

Hvg.hu: Tehát társelnök marad.

Gy. T.: A legutóbbi állás szerint igen, de ha tanácsadóként kell közreműködnöm, akkor is mindent megteszek, a szerepem igazán csak a FINA szempontjából jelentős, hiszen a nemzetközi szövetség vezetői, tagországai sok év után elsősorban engem ismernek, velem állnak kapcsolatban.

[Customads id=646335]
Hvg.hu: Vasárnap jön a Magyar Úszó Szövetségben az elnökválasztó közgyűlés. Mit gondol, mi várható? Be tudna-e állni valamelyik jelölt mögé?

Gy. T.: Bienerth Gusztáv mögé be tudtam volna állni, mert felkészült jelöltnek tartottam, úriemberként ismertem meg. Mindaddig mellette érveltem, amíg nem olvastam a nyilatkozatát, mely szerint „Gyárfásnak nincs helye a magyar úszósportban”. Ezt a kijelentést nem tudom hova tenni, még ha a nemzetközi tevékenységemet jelentősnek is tekinti. Ha nincs helyem az úszósportban, akkor attól elkülönülve, érdekei figyelembe vétele nélkül ügyködjek a LEN-ben és a FINA-ban?… Ez számomra abszurd. Megvallom, az sem tetszett, hogy Bienerth úr nekem csak üzenget, mert mint mondta: mindenkivel beszélni kíván, de a megválasztásáig velem nem, mert ez nem elegáns. Ezt sem értem. Ha tegyük fel, én az életben bármikor is pályáztam volna arra a helyre, amelyről ő vagy bárki más önként lemondott, először a távozót keresném meg, igényt tartanék a véleményére, a tapasztalatára, bár lehet, én nem tartok lépést a korral, nem tudom, hogy ma mi az „elegáns”. Bienerth úr azt is kifejezésre juttatta, hogy neki a magyar úszás nem érzelmi kérdés. Utoljára néhai Harót Jánostól hallottam valami hasonlót, aki, amikor a Ferencváros élére került, elmondta, hogy ő valójában Honvéd-drukker, a Fradit nem is kedveli, de ha már ide tették, akkor mit tehet… Bienerth úr arról is szólt, hogy az úszásban válság van. November közepén a MOB meghallgatáskor ezzel szemben a sportágat még dicsőítették. Az olimpián a maga 43 pontjával messze az úszás szerepelt a legjobban, a májusi londoni Eb-n 10 aranyat sikerült nyerni, előtte a rövidpályás Eb-n Netanyában 11-et, Hódmezővásárhelyen az ifi Eb-n pedig 5-öt. Győrben és Budapesten, a Tüske csarnokban már átadták az új 50 méteres uszodákat, sorra épülnek a tanuszodák, rövidesen pedig avatják a csodálatos új Dagály-komplexumot. A MÚSZ az ország legszebb helyére, egy margitszigeti villába költözhetett, a majdani új elnöknek valóban csak bele kell ülnie a készbe. Miért kell ennek elősegítése érdekében bárkinek is belém taposnia? Én egykor vízilabdáztam. Kétféle módon lehet kiemelkedni a vízből: lábtempóval, azaz önerőből, vagy úgy, hogy megfogod a másik gatyáját, és nyomod le, te pedig ettől jössz fel. Az előbbi a sportszerű megoldás. Tudom, hogy a vetélytársak néha egymásnak esnek, de én nem indulok a választáson. Számomra Bienerth úr szavai összecsengenek Katinka mondatával: „Gyárfás a legártalmasabb embere az úszósportnak.” Tehát nem az utolsó előtti, hanem az utolsó. Lehet, hogy az elnökjelölt neki akarna megfelelni? Engem az elmúlt napokban több kolléga is megkeresett, mondván: Bienerth úr azt a látszatott kívánja kelteni, hogy ő a kormány embere…

Hvg.hu: …amit nekünk tagadott, amikor beszéltem vele…

Gy. T.: …Tehát akkor ezek szerint ön is értesült erről? … Én nem tudok arról, hogy a kormányé lenne, de akkor ezt hagyjuk. Ami még vele kapcsolatban elgondolkodtatott, amikor arról kérdezték, mi a véleménye Katinka és az én úgymond szembe kerülésemről, valami olyasmit válaszolt, hogy erről nincsenek ismeretei. Ezt nekem nehéz elhinnem, hiszen aki csak egy kicsit is érdeklődik az úszósport iránt, az sajnos még a részletekről is értesüléseket szerzett. Hangsúlyozom, egykor Bienerth úrral mi még egymás mellett, egy célért is dolgoztunk: a horvát-magyar labdarúgó Eb-pályázat sikeréért. A bizottságot az MLSZ felkérésére én vezettem. Elsősorban a pályázati anyagokért feleltem. Kisteleki István, a labdarúgó szövetség egykori elnöke a megmondhatója, hogy azok el is nyerték az UEFA tetszését. A döntéshozók megnyeréséért a horvát elnök és az MLSZ apparátusa küzdött, tudtom szerint a nemzetközi vonalon az élen Bienerth Gusztáv úrral. Ennek ismeretében olvashattam szavait, melyek szerint nehéz felednie, hogy a Gyárfás Tamás vezette bizottság nulla szavazatot kapott a foci Eb pályázatra. Nyomatékosítom, nagyon becsültem, utoljára még Rióban, a Magyarok Házában igazán baráti szellemben beszéltünk. Számomra nincs elfogadható magyarázat a pálfordulására.

Teljes interjú a hvg.hu-n