Györe László megnyerte a riói tornát

Györe László vasárnap pályafutása legnagyobb sikerét érte el, hiszen a riói 500-as ATP-torna döntőjében 6:3, 7:5 arányban legyőzte a 18 éves kanadai Auger-Aliassimet.

Györe László. Fotó: Rio Open/FootJump

A torna erejét és jelentőségét mi sem mutatja jobban, minthogy az előző években olyan játékosok nyertek a brazíliai salakpályás versenyen, mint Diego Schwartzman, Dominic Thiem, Pablo Cuevas, David Ferrer, 2014-ben pedig a salakkirály Rafael Nadal.

Györe a Rio de Janeiróban vasárnap este befejeződött 500-as ATP-tornán korábban a világranglista nyolcadik helyezettjét, Dominic Thiemet verte meg, ezt követően a japán Taro Danielt ütötte ki. Pénteken este a norvég Casper Ruud sem fogott ki a zentai teniszezőn, az elődöntőben pedig pályára sem kellett lépnie, ugyanis a szlovén Aljaž Bedene sérültet jelentett.

A finálé remekül kezdődött a szerbiai játékosnak, azonnal elvette a kanadai adogatását, s bár saját játékát sem tudta hozni, a harmadik és az ötödik gémben újra breakelni tudott, ezzel már 4:1-re vezetett. Auger ekkor még kapaszkodott, Györe is elbukta szerváját, végül 6:3-ra mégis ő nyerte meg az első szettet.

A második játszmát a kanadai kezdte jobban, ezúttal Auger lepte meg Györét, s 2:0-ra húzott el. Györe láthatóan sérüléssel bajlódott, de ez sem állította meg. A rengeteg ki nem kényszerített hibát tartalmazó meccsen az újabb fordulat 3:2-nél érkezett el, amikor a zentai visszaszerezte elbukott adogatását, s gyorsan saját javára, 4:3-ra alakította az állást. A hajráig fej-fej mellett haladtak a fiatal teniszezők, végül Györe 6:5-ös előnynél kihasználta az eléje táruló ötödik meccslabdát, s kétórányi játék után 6:3, 7:5 arányban megnyerte élete első ATP-tornáját.

Györe a tornán szerzett pontokkal a naprakész ranglista 37. pozíciójában találja magát, amely pályafutása eddigi legjobb helyezése, ezzel Szerbia második számú teniszezőjévé avanzsál, hiszen megelőzi Dusan Lajovicsot is, s csak a világelső Novak Djokovics lesz előtte a szerb játékosok közül. Györe a brazíliai 500-as tornán anyagi vonatkozásban is jól járt, hisz a győzelem 369 ezer dollárt jelent, amivel a zentai játékos a nyílt korszak 626. teniszezője lett, aki tornadíjakból megkereste az egymillió dollárt.

Az idén 24. életévét betöltő zentai teniszező mindkét szülőjét elvesztette, s korábban úgy nyilatkozott, nagyon nehéz nélkülük, de büszkévé szeretné tenni őket. Most már egészen biztosan mondhatjuk: sikerült.