A Győri Audi ETO elnöke válaszolt a Nemzeti Sport újságírójának

Shares

Furcsa adok-adok zajlanak a magyar sportéletben. A magyar női kézilabda-válogatott három győzelem és három vereség után mindössze a 14. helyen végzett a világbajnokságon.

Természetesen a szakma, a szövetség és az edzők, valamint a játékosok és természetesen a hozzáértő szurkolók is tudják, hogy minimum ellentmondásos az a kép, hogy miközben a Győri Audi ETO KC Európa legjobb klubcsapata a magyar válogatott nem profitál ebből a sikerből. Sőt, sokan felvetették, hogy a világ egyik legerősebb női kézilabda-bajnoksága, a magyar NB I ilyen sok idegenlégiósal szintén nem szolgálja a sportág magyar érdekeit.

Thury Gábor ezekről a körülményekről (is) írt jegyzetet a Nemzeti Sportban.

Ide jutottunk

„Helyünkre kerültünk, és nehéz ezt elfogadni. A 2000-es sydneyi olimpiai döntő és a 2003-as vb-finálé után azért őrjöngtünk, mert vesztettünk és „csak” ezüstérmesek lettünk. A 2017-es női kézilabda-világbajnokság nyolcaddöntőjét követően még az is felvetődött bennem, hogy ez valami tévedés.”

Így kezdi az NS sportújságírója, majd kifejti véleményét.

„…a női válogatott nem fér be a világ legjobb nyolc együttese közé. Ki kell mondani, nagy ára van, hogy a Győr női együttese a világ egyik legjobb klubcsapata. Ezzel is csak áltatjuk magunkat, mert magyar játékosnak zömében csak a kispadon jut hely. Az pedig rejtély, hogy ez egyáltalán motiválja-e vagy éppen bénítja az ott ülő spílerünket, de gyanítom, mindegy, mert anyagilag nem jár rosszul.”

A játék képéről ennél azért sarkosabban fogalmaz Thury.

„Egyvalamit azért az akarat számlájára írok: a visszazárásunk, védekezésünk lekvár – szurkolói kommenteknél ezt a kifejezést ne keressék, annál erősebb, nyomdafestéket nem tűrő „szinonima” szerepel…”

A klasszikus újságírói műfajra, egy jegyzetre nem nagyon szoktak válaszolni. A Győri Audi ETO KC elnöke azonban megszólítva érezte magát és a klub honlapján jelentette meg véleményét.

A klub válasza Thury Gábor jegyzetére

Tisztelt Thury Gábor Úr!

Engedje meg, hogy a 2017. december 12-én a Nemzeti Sportban megjelent jegyzetére  reagáljak.

Meggyőződésünk, hogy sem a Győri Audi ETO külföldi játékosai, sem pedig más klubcsapatok külföldi játékosainaka magyar bajnokságban való szerepeltetése miatt, semmilyen sportszakmai hátrány nem éri a magyar női válogatottat. Ugyanakkor a külföldi játékosok jelenléte hatalmas lendületet adhat az utánpótlás játékosok szakmai fejlődésének.

Amennyiben végig nézzük a magyar női válogatott keretét és a válogatott játékosok játéklehetőségét a klubjaikban, elmondhatjuk, hogy Görbicz Anita kivételével valamennyien megkapják azt a mérkőzésterhelést ill. játéklehetőséget amelyből a magyar női válogatott építkezhet. (Görbicz Anita csak a 2017/2018-as szezonban szerepel többnyire a balszélső poszton, korábban irányító játékosként játszott klubcsapatában. Jelenleg Stine Oftedal és Nycke Groot a Győri Audi ETO két irányító játékosa, akik Görbicz Anitával egyetemben a világ élvonalához tartoznak. )

Kapus poszton Bíró Blanka és Janurik Kinga klubjuk elsőszámú hálóőrei, és nem csak a hazai bajnokságban, de nemzetközi mérkőzéseken is teljes játékidőt töltenek a pályán.
Beálló poszton Kisfaludy Anett, Mayer Szabina minden mérkőzésen gyakorlatilag 60 percet játszik, míg Mészáros Rea egy BL-csapatban szerepelhet hétről-hétre.

Irányító poszton Kovacsics Anikó, Szucsánszki Zita a BL-résztvevő Ferencváros irányítói.

Átlövő posztokon Klivinyi Kinga, Kovács Anna, Szöllősi-Zácsik Szandra, Szekeres Klára és Tomori Zsuzsanna mind alapemberek EHF-kupában és BL-ben induló klubjaikban, teljesértékű játéklehetőséget kapnak (amikor egészségesek).Háfra Noémi pedig junior válogatottként a Ferencvárosban egyre több szerephez jut.

Szélső posztokon Schatzl Nadine, Lukács Viktória és Bódi Bernadett mindannyian teljes játékidőt játszanak klubjukban és az egyesületeik meghatározó játékosai.

Véleményünk szerint Thury úr jegyzete nem áll összhangban a valósággal. Tudjuk jól, hogy az igazi probléma a minőségi utánpótlás nevelés, illetve annak a hosszútávú sportszakmai koncepciónak a hiánya, amelynek során az utánpótlás (ifjúsági és junior) válogatottak a későbbiekben a felnőtt válogatott meghatározó játékosaivá tudnak válni. 

Az elmúlt évtizedben többször bizonyította az ifjúsági és a junior válogatott keret a korosztályos világversenyeken eredményességét, de sajnos mégsem sikerült ezeket a játékosokat a felnőtt válogatottba beépíteni.

A Győr Audi ETO vezetősége szívesen vállal szerepet egy hosszútávú stratégia kialakításában.

Győr, 2017. december 12.

Üdvözlettel,

Dr. Bartha Csaba
elnök
Győri Audi ETO KC

A címvédő legyőzte az olimpiai bajnokot