Győzelemmel kezdett a női kosárlabda-válogatott Ljubljanában

A magyar női kosárlabda-válogatott nagy hajrával, 22 ponttal legyőzte Szlovákiát az Európa-bajnokság csütörtöki nyitónapján Ljubljanában.

Határ Bernadett
A szlovák Alica Moravicikova (b), Alexandra Buknova, (elöl) és Sabina Oroszova (j2), valamint Határ Bernadett (k) a női kosárlabda Európa-bajnokság csoportkörének első fordulójában, a Magyarország – Szlovákia mérkőzésen a ljubljanai Stozice Arenában. Fotó: MTI/Kovács Tamás

Székely Norbert szövetségi kapitány együttese kedvező előjelekkel várta az Eb-rajtot, mivel a felkészülés során öt győzelem mellett csak egyszer kapott ki úgy, hogy a favorit spanyolokat is megverte. Ennek eredményeképpen a nemzetközi szövetség által szerdán közzétett erősorrendben a válogatott feljött a hatodik helyre – egy hónapja még a 12. volt -, míg a szlovákok az utolsó előtti, 15. helyen álltak.

Jó ómennek számított az is, hogy a csütörtöki ellenfél az elmúlt 15 Eb-meccséből csak négyet nyert meg, ráadásul az előző négy alkalommal kikapott a kontinenstornán a magyaroktól. Eb-nyitómérkőzésen eddig egyszer csapott össze a két gárda, 1993-ban a szlovákok bizonyultak jobbnak Perugiában. Az a statisztikai adat is a magyarok mellett szólt, hogy a rivális az elmúlt hat Eb-találkozójából csak egyszer jutott 60 pont fölé.

A magyar válogatott komoly Eb-múltra tekint vissza, 200 mérkőzésével ugyanis a harmadik helyen áll az örökrangsorban a franciák (234) és az olaszok (211) mögött.

Ami az idei helyszínt illeti, Szlovénia férfi csapata hiába lett Európa-bajnok 2017-ben, az NBA-s Dallas Maverickset erősítő Luka Doncic pedig az ország egyik legismertebb – és leggazdagabb – emberének számít, a női kosárlabda mégis messze elmarad az élvonaltól.

A női nemzeti csapat még csak 11 Eb-meccset vívott, és ezekből csupán négyet nyert meg. Ennek megfelelően a fővárosban szinte sehol sem látható Eb-hirdetés, és még a Stozice Arenában is csak a kapuk környékén kirakott molinók utalnak arra, hogy az ország kosaras világeseménynek ad otthont.

Csütörtökön a jó hangulatról így a két tábornak kellett gondoskodnia, és a magyarok alaposan kitettek magukért: csaknem kétszázan drukkoltak a lelátókon – a zászlóik alapján – többek között Sióagárdról, Szekszárdról, Tengelicről de még a felvidéki Dunaszerdahelyről is.

Az első magyar kosarat a nemrég a török Mersinhez igazolt Kiss Virág dobta, majd az ellenfél 6-2-re ellépett. A nyitónegyed derekán 6-8 állt a nagyórán – a nemzeti csapatból csak Kiss volt eredményes -, és a válogatott 12-11-nél vezetett először. A Kissnek és 208 centis Határ Bernadettnek köszönhető magassági fölényt a rivális távoli dobásokkal próbálta ellensúlyozni, az első magyar triplát a szintén Mersinbe szerződött Studer Ágnes szerezte a 14. percben. Tízpontos előnynél (29-19) már megnyugodhatott a Székely-együttes, a nagyszünetben pedig 40-32 állt az eredményjelzőn. A csapat legjobbja ekkor a honosított Goree Cyesha volt 11 ponttal.

Térfélcsere után a magyarok magabiztosan tartották a nyolc-tíz pontos távolságot, közben a Belgiumból a DVTK-hoz igazolt Lelik Réka is elérte a tíz pontot. A szlovákok keményítettek a védekezésükön, „sültek” a tripláik is, két pontra felzárkóztak (51-49).

Váratlanul szoros lett a csata, az 55-53-ról rajtoló zárószakaszban kissé elcsendesedett a piros-fehér-zöld tábor, amikor az ellenfél kiegyenlített (55-55), aztán a csapatkapitány Dubei Debóra másfél percen belül dobott hét pontja ismét tűzbe hozta a szurkolókat. A 37. percben már 68-56-ot mutatott az eredményjelző, a 19-3-as magyar roham pedig eldöntötte a meccset.

női kosárlabda-válogatott
Kiss Virág, Horváth Bernadett, Lelik Réka és Török Ágnes (b-j), a győztes magyar válogatott tagjai a női kosárlabda Európa-bajnokság csoportkörének első fordulójában játszott Magyarország – Szlovákia mérkőzés után a ljubljanai Stozice Arenában. Fotó: MTI/Kovács Tamás

A fantasztikus hajrával előrukkoló válogatott legjobbja Kiss volt 22 ponttal.

Székely Norbert azzal kezdte nyilatkozatát az MTI-nek, hogy minden edző ilyen negyedik negyedről álmodik

„Átszakadt a gát, 55-55-nél egy nagyon nehéz szakaszban voltunk, de azt is hozzá kell tenni, hogy folyamatosan őröltünk. Közben hittünk abban, hogy ez a presszió a végén meghozza a gyümölcsét, és így is lett. Egy Eb-t elkezdeni teljesen más, mint egy felkészülési meccset lejátszani, mi csak a végén voltunk olyanok, mint a felkészülés során. A hajrában a védekezésünkkel nyertük meg tulajdonképpen a mérkőzést, mert az felszabadult támadójátékot eredményezett”

– tette hozzá a kapitány.
Székely Norbert
Székely Norbert, a magyar válogatott szövetségi kapitánya. Fotó: MTI/Kovács Tamás

A találkozó legjobbja, Kiss Virág szerényen a társait emelte ki:

„A végén az volt a kulcs, hogy kicsit mindenki felkeményedett. Már az elejétől így akartunk játszani, de tudjuk ezt be annak, hogy ez volt az első meccsünk. A negyedik negyedben nagyon fontos kosarakat szereztünk, többen előre tudtak lépni, és ez segített át minket a nehézségeken” –

– vélekedett a 25 éves center.
Kiss Virág
Kiss Virág (b) és a szlovák Alica Moravicikova a női kosárlabda Európa-bajnokság csoportkörének első fordulójában, a Magyarország – Szlovákia mérkőzésen a ljubljanai Stozice Arenában. Fotó: MTI/Kovács Tamás

Dubei Debóra is arról beszélt, hogy eleinte nem volt elég éles a válogatott:

„Kellett valami, ami átlendített bennünket ezen a tunyaságon. Azán lepattanókból tudtunk gyors indításokat csinálni, részemről be is esett pár hármas, ez mentálisan jót tett a csapatnak. Végig bíztunk a győzelemben, de védekezésben alighanem több kell holnap. A törökök teljesen más játékosállománnyal rendelkeznek, belső poszton nagyon erősek, akkor plusz energiákat kell majd mozgósítanunk”

– mondta a SERCO UNI Győr játékosa.

FIBA női kosárlabda Európa-bajnokság

D csoport, 1. forduló:

Magyarország – Szlovákia 89-67 (16-12, 24-20, 15-21, 34-14)
Magyarország:
Kiss Virág 22/3, Dubei Debóra 17/9, Goree Cyesha 16/3, Lelik Réka 15/6, Studer Ágnes 5/3. Csere: Kányási Veronika 5/3, Határ Bernadett 4, Török Ágnes 3, Aho Nina 2.
Szlovákia: Moravcikova 9, Jakubova 8, Palenikova 6, Wrzesinski 7/3, Buknova 2. Csere: Dudasova 15/9, Oroszova 9/3, Mistinova 6, Stasova 5.

A magyarok a továbbjutás szempontjából fontos siker után pénteken szintén 12.15-kor a törökökkel, vasárnap 15 órától pedig a címvédő szerbekkel csapnak össze.

Az Eb-n a négy csoportgyőztes közvetlenül bejut a nyolc közé, a másodikok és harmadikok rájátszást vívnak a negyeddöntőért, és csak az utolsó helyezettek számára fejeződik be a csoportkör végén a torna.

Forrás: FIBA / MTI

Női kosárlabda Eb: a kapitány szerint kulcsfontosságú lesz a nyitómeccs