Gyurta Dániel életrajzi könyve még várat magára

Shares

A harminc éves olimpiai bajnok nagyinterjút adott a Nemzeti Sportnak. Az életrajzi könyv ugyan még várat magára, de a mellúszás hat éven keresztül uralkodó királya újabb szemszögből engedett bepillantást hosszú pályafutásába.

Gyurta Dániel. Fotó: Tumbász Hédi/Nemzeti Sport

A legutóbbi vizes világbajnokságról Gyurta Dániel elmondta: „Magyar győzelmek között nem tudok különbséget tenni, mindegyiknek nagyon örültem. Ettől persze még tény, hogy Virth Balázs miatt mégiscsak másként éltem meg Bogi aranyát. Én a Széles-műhelyben nevelkedtem, a felkészülésem rendszerét Sanyi bácsi találta ki és alkotta meg, így jó ideig Balázs talán kissé háttérbe szorult, ám az olimpiai győzelmemet követően, sőt, azt mondhatom, hogy a London előtti hónapoktól kezdve egyre nagyobb szerephez jutott. Onnantól az edzésvezetés és a felkészüléssel kapcsolatos teendők irányításának óraszámai Balázs és Kovácshegyi Ferenc felé billentek el. Ezzel nem azt akarom mondani, hogy a sikereimhez Sanyi bácsi ekkor már nem tett hozzá, mert ez nem lenne igaz, de az arányok változtak.”

– És az idő múlásával egyre nehezebben volt kezelhető Széles Sándor szenvedélybetegsége.
– Sanyi bácsi okos, intelligens, művelt ember volt. Olyan ember, akinek volt egy gyengesége, amelyet az évek előre haladtával már tényleg nehezebben kezelt. Én is. Nem könnyű az élet egy szenvedélybeteg mellett, márpedig én hosszú éveken keresztül naponta hat-hét órát is eltöltöttem Sanyi bácsi mellett. Ha egyszer majd megírom az életrajzi könyvemet, mert meg fogom, abban ennél jóval részletesebben elmesélek mindent – abból majd kiderül a teljes igazság, benne lesz pályafutásom minden mélypontja, nehézsége és buktatója, persze a szép történetek, a sikerek mellett. Ezúttal legyen elég annyi: higgye el mindenki, nagyon nehéz évek voltak az utolsó közös esztendők, és tiszta a lelkiismeretem, hiszen én a végsőkig kitartottam Sanyi bácsi mellett.

– Így volt az athéni olimpiát követő három évben is, pedig akkor a mennyből a pokolba jutott.
– Mindig elmondom: azok az évek kellettek nekem ahhoz, hogy végül teljes legyen a pályafutásom. Persze, utólag kimondani már sokkal könnyebb, megélni azt, hogy az olimpiai ezüstérem után rögtön jön a pofon, nem volt leányálom. Athénban azt éreztem, enyém a világ, ott volt a nyakamban az ezüst, engem ünnepelt mindenki – persze hogy elhittem, innentől minden könnyen jön majd.

– Voltak, akik annak kapcsán is rosszallásukat fejezték ki, hogy elhagyta edzőjét, Széles Sándort. Olyan is volt, aki egyenesen úgy fogalmazott, hogy cserben hagyta a mesterét.
– Sokan és sokszor próbálták nekem bizonygatni, milyen ember is volt Széles Sándor, mondtak róla jót és rosszat egyaránt, én ilyenkor mindig csak azt feleltem, ha valakinek nem kell elmesélni, milyen volt Sanyi bácsi, az én vagyok. Ha valaki igazán ismerte, én igen. Sanyi bácsi zseniális ember volt, rengeteg esélyt kapott, de volt egy pont, amely után nem maradt más választásom.

A SPORTBAN, A SPORTÉRT

Gyurta Dániel miniszteri főtanácsadóként dolgozik a Külkereskedelmi és Külügyminisztériumban, emellett Fürjes Balázs, Budapest és a főváros agglomerációjának fejlesztéséért felelős államtitkár mellett is tevékenykedik – Magyarország 2030-ig tartó sportstratégiai tervén fáradozik, sportesemények hazánkba hozatalával építik Magyarország és Budapest „brandjét”. Tagja a Magyar Úszószövetség elnökségének, a sportolói bizottság vezetője. A legtöbb munkát pedig az adja, hogy teljes jogú tagja a Nemzetközi Olimpiai Bizottságnak.

Teljes interjú a Nemzeti Sportban

(A cikk a Nemzeti Sport szombati melléklete, a Hosszabbítás 2019. szeptember 14-i lapszámában jelent meg.)